Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler

0 141

Son yıllarda yaşanan hızlı kilo artışı sorunlarının başlıca nedeni hazır tüketilen fast-food tarzı yiyeceklerdir. Bu yiyecekler şeker, tuz, yağ, un ve nişasta bakımından fazladır. Diyabet, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, kalp ve damar sorunlarının yanı sıra obezite problemine yol açıyor. Ayrıca kilo kişilerde depresyon kişi ruhsal sorunlar daha fazla görülmektedir. Sağlıklı yaşam için tüketmekten kaçınılması gereken tüm gıdalar dışarıda ayaküstü yenilen yiyeceklerde mevcut. Bu nedenle hem besin değeri olarak hem de hazırlanırken yeteri kadar hijyenik olup olmadığı bilinmeyen bu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kalorisi Yüksek Besinler
Zayıflamak isteyen kişiler çoğu zaman yediklerin besinlerin kalori miktarını bilmiyor. Yemeklerde kullanılan yağlar, sebze ve meyveler, baharatların kaç kalori olduğunu bilmek kolayca kilo verebilmenizi sağlar. Yüksek kalorili gıdaların başında şeker, yağ, un, nişasta ve tuz içeren besinler yer alır. Ayrıca sağlıklı olarak bilinen ancak kalorisi yüksek gıdalar da vardır. Meyve suları, kuru yemişler ve çikolatalar vücuda enerji verir ancak aşırıya kaçıldığında hızla kilo aldırabilen riskli gıdalardır. Mercimek, avokado, incir, hurma, çam fıstığı, pekmez, tahin, sakatatlar, badem, fındık ve fıstık ezmesi gibi besinlerin kalorisi fazla olduğu için diyet boyunca tüketilmesi önerilmez.

Hayvansal ve Bitkisel Yağlar
Et ve balık ürünlerinde hayvansal yağlar oldukça fazladır. Süt içeren tereyağı tüketimi faydalı olmasının yanı sıra kalori olarak çok fazla olduğu için diyet yaparken kesinlikle tüketilmemelidir. Hayvansal yağlara göre daha düşük kaloriye sahip olan bitkisel yağlar içinde en faydalı olanı zeytinyağıdır. Diyet yaparken az miktarda salata ve yemeklerde zeytinyağı kullanılabilir. Ancak ayçiçeği yağı, palmiye yağı, kanola yağı, soya yağı ve fıstık yağları kesinlikle tüketilmemelidir. Margarin gibi işlenmiş yağlardan uzak durulmalıdır.

Uzak Durulması Gereken İçecekler
Alınan kilolara sebep olan faktörlerden biriside alkol ve kola tüketiminin fazla olmasıdır. Alkollü ve gazlı içecekler sindirimi zorlaştırır ve kilo almayı hızlandırır. Enerji içecekleri, hazır meyve suları, kola gibi içecekler içilmemelidir. Yerine yarım yağlı süt, ayran, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları tüketmek daha faydalıdır.

Kalorisi Yüksek Meyve Suları Nelerdir?
Taze sıkılmış meyve suyundan günde bir bardak içmek faydalıdır. Ancak kalorisi yüksek olan üzüm suyu, nar suyu, ananas suyu, greyfurt suyunun kalorisi çok fazla olduğu için tercih edilmemelidir. Ayrıca karpuz suyundaki şeker miktarı çok fazladır. Yerine elma suyu, limon, portakal, vişne, çilek, erik, kayısı, havuç ve şeftali suyu tüketilebilir.

Besinlerin Pişirilme Şekline Göre Kalori Alımı
Kalorisi düşük sebze yemeklerini yağda kızartarak sofraya getirilmesi kalori alımını arttırır. Patates, kabak, patlıcan, domates, havuç gibi besinlerin çiğ olarak kalorisi düşüktür. Yağı emen bu besinler yağda kızartıldığında kalorisi çok fazla artar. Fırında, ızgara ya da haşlayarak tüketmek tercih edilmelidir. Et ve balıklar da fırında ya da ızgara yapılarak kalorisini arttırmadan tüketebilirsiniz.

Yorum yok
  1. Mehmet Ali diyor

    Selam yemek yemeyi çok seviyorum yemek yeyirek nasil zayifliyabilirim ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.