Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler

Diyette Yasaklı Yiyecekler Nelerdir?

Diyet yaparken yenmemesi gereken besinler nelerdir? Son yıllarda yaşanan hızlı kilo artışı sorunlarının başlıca nedeni hazır tüketilen fast-food tarzı yiyeceklerdir. Bu yiyecekler şeker, tuz, yağ, un ve nişasta bakımından fazladır. Diyabet, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, kalp ve damar sorunlarının yanı sıra obezite problemine yol açıyor. Ayrıca kilo kişilerde depresyon kişi ruhsal sorunlar daha fazla görülmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için tüketmekten kaçınılması gereken tüm gıdalar dışarıda ayaküstü yenilen yiyeceklerde mevcut. Bu nedenle hem besin değeri olarak hem de hazırlanırken yeteri kadar hijyenik olup olmadığı bilinmeyen bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu tarz gıdalar diyet yaparken yenmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Peki, yağ yakmak için nelerden uzak durmalı?

Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

diyet-yaparken-yenmemesi-gereken-besinler
Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler

Diyet yaparken uzak durulması gereken yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerden uzak durulduğu takdirde vücut sağlığı ve kilosu dengeye ulaşır. Bu nedenle yaşamın her anında tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Peki, diyet yaparken neler yemeliyiz? Hangi besinlerden uzak durmak gerekir? İşte detaylar…

Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler: Kalorisi Yüksek Besinler

Zayıflamak isteyen kişiler çoğu zaman yediklerin besinlerin kalori miktarını bilmiyor. Yemeklerde kullanılan yağlar, sebze ve meyveler, baharatların kaç kalori olduğunu bilmek kolayca kilo verebilmenizi sağlar. Yüksek kalorili gıdaların başında şeker, yağ, un, nişasta ve tuz içeren besinler yer alır. Ayrıca sağlıklı olarak bilinen ancak kalorisi yüksek gıdalar da vardır.

Meyve suları, kuru yemişler ve çikolatalar vücuda enerji verir ancak aşırıya kaçıldığında hızla kilo aldırabilen riskli gıdalardır. Mercimek, avokado, incir, hurma, çam fıstığı, pekmez, tahin, sakatatlar, badem, fındık ve fıstık ezmesi gibi besinlerin kalorisi fazla olduğu için diyet yaparken yenmemesi gereken besinler arasında yer alır.

Hayvansal ve Bitkisel Yağlar

diyet-yaparken-yenmemesi-gereken-besinler
Diyette ne yenir ne yenmez? Et ve balık ürünlerinde hayvansal yağlar oldukça fazladır. Süt içeren tereyağı tüketimi faydalı olmasının yanı sıra kalori olarak çok fazla olduğu için diyet yaparken kesinlikle tüketilmemelidir. Hayvansal yağlara göre daha düşük kaloriye sahip olan bitkisel yağlar içinde en faydalı olanı zeytinyağıdır.

Diyet yaparken az miktarda salata ve yemeklerde zeytinyağı kullanılabilir. Ancak ayçiçeği yağı, palmiye yağı, kanola yağı, soya yağı ve fıstık yağları kesinlikle tüketilmemelidir. Margarin gibi işlenmiş yağlar diyet yaparken yenmemesi gereken besinler listesinde yer alır. Zayıflamak için ne yemeliyiz listesi nedir?

Diyet Yaparken Uzak Durulması Gereken İçecekler

Hızlı zayıflamak için ne yemeliyiz diyor olabilirsiniz. Aınan kilolara sebep olan faktörlerden biriside alkol ve kola tüketiminin fazla olmasıdır. Alkollü ve gazlı içecekler sindirimi zorlaştırır ve kilo almayı hızlandırır. Enerji içecekleri, hazır meyve suları, kola gibi içecekler diyet yaparken yenmemesi gereken besinler arasındadır.

Kalorisi yüksek içecekler yerine yarım yağlı süt, ayran, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları tüketmek daha faydalıdır. Böylece hızlı kilo vermek için yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanması sağlanır.

Kalorisi Yüksek Meyve Suları Nelerdir? Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler

diyet-yaparken-yenmemesi-gereken-besinler
Taze sıkılmış meyve suyundan günde bir bardak içmek faydalıdır. Ancak kalorisi yüksek olan üzüm suyu, nar suyu, ananas suyu, greyfurt suyunun kalorisi çok fazla olduğu için diyet yaparken yenmemesi gereken besinler arasındadır. Diyette ne yenir akşam yenmemesi gereken yiyecekler nelerdir?

Ayrıca karpuz suyundaki şeker miktarı çok fazla bir besindir. Bunun yerine ara öğünlerde; elma suyu, limon, portakal, vişne suyu, çilek, erik, kayısı, havuç ve şeftali suyu tüketilebilir. Peki, diyette ne yenir kahvaltı nasıl yapılır?

Besinlerin Pişirilme Şekline Göre Kalori Alımı

Kalorisi düşük sebze yemeklerini yağda kızartarak sofraya getirilmesi kalori alımını arttırır. Patates, kabak, patlıcan, domates, havuç gibi besinlerin çiğ olarak kalorisi düşüktür. Yağı emen bu besinler yağda kızartıldığında kalorisi çok fazla artar. Fırında, ızgara ya da haşlayarak tüketmek tercih edilmelidir. Et ve balıklar da fırında ya da ızgara yapılarak kalorisini arttırmadan tüketebilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.