Kilo Vermek Mutluluk Getiriyor

Kilo Vermek İnsanı Mutlu Ediyor

İyi hissetmenin sağlıklı olma yolundaki ilk adım, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın da mutluluk verdiğini söyleyen Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, kilo veren hastalarının ameliyat öncesi ve sonrasındaki psikolojilerinde gözle görülür farklılıklar tespit ettiklerini söyledi.

KİLO VERDİKÇE HEDEFLER ÇOĞALIYOR

Obezite ameliyatları sonrasında kişilerin kaybettikleri her kiloda daha büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Op. Dr. Ergenç, “Hayatının belirli bir kısmını aşırı kilo ile sürdürmüş bir insanın kilo vermesi mutluluğu da beraberinde getiriyor. Ameliyat öncesinde tek hedefi kilo vermek olan hastalarımız ameliyat sonrasında kilo verdikçe, giden her kiloda daha mutlu oluyor ve artık hayatına başka hedefler koyuyor. Bu sayede daha iyi hissetmeye başlayan kişiler sağlıklı bir hayat sürme yolundaki kararlılıklarını da daha kolay sürdürüyor” dedi.

HAYAT KALİTESİ ARTIYOR

Kilo vermenin hastaların bedensel sağlıklarının yanı sıra psikolojik durumlarına da büyük etkisi olduğunu savunan Op. Dr. Ergenç, “Öncelikle hastanın öz güveni yerine geliyor. Yaşadığı diğer sağlık problemleri de obezite ile birlikte azalarak yok olan hastanın hayat kalitesi de artırıyor” ifadelerine yer verdi.

AŞIRI YEME BOZUKLUĞU OLANLAR DİKKKAT

Tüp mide ameliyatı ile kişinin sosyal hayatında, iş yaşantısında ve aile hayatında olumlu pek çok olumlu değişiklik olduğunu söyleyen Ergenç; bunun yanında özellikle tıkanırcasına yeme bozukluğu gibi teşhis edilmemiş rahatsızlığı bulunan kişilerde, ameliyat sonrası depresif duygu değişikleri yaşanabileceğine ve bu nedenle özellikle ameliyat öncesi psikiyatrik değerlendirmenin önemine dikkat çekti.

(BSHA)

Yoruma kapalı.