Çocuklarda Hipertansiyona Dikkat

Hipertansiyon Sadece Yaşlıları Değil Çocukları da Tehdit Ediyor

Giderek yaygınlaşan ve hayati riske yol açan en önemli sağlık sorunları arasında yer alan hipertansiyonun, günümüzde çocukları da tehdit ettiğini belirten Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş, hastalıktan korunmanın yollarını anlattı.
Hipertansiyonun her 20 çocuktan birinde görülecek kadar sık olduğuna değinen Prof. Dr. Ödemiş, “Erişkin hipertansiyon hastalarının önemli bir kısmı aslında çocukluk çağında da hipertansiyon sorunu olan ancak farkına varılmamış çocuklar. Öyle ki hipertansiyon nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların en az yarısının daha önce kan basıncının hiç ölçülmemiş olduğunu görüyoruz. Oysa kan basıncındaki her 20 mm Hg’lik artış kalp krizi ya da inme nedeniyle ölüm riskini iki kat artırıyor” ifadelerine yer verdi.

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

Hipertansiyondan korunmada öncelikle yaşam tarzının değişmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ödemiş, çocuklarda hipertansiyona karşı uyarı ve önerilerde bulundu.

TUZDAN UZAK DURUN

Gereğinden fazla tuz tüketiminin sağlığa zarar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Ödemiş. “Gerek hipertansiyondan korunmak gerekse hipertansiyon tedavisi için tuz tüketimini kısıtlamak gerekir. Belirlenen günlük tuz tüketimi yetişkinlerde; 1 çay kaşığı, çocuklarda ise; en fazla yarım çay kaşığı olmalıdır” dedi.

KIZARTMADAN KAÇININ

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin hipertansiyondan korunmada son derece önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ödemiş, “Özellikle ağır ve yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durun. Katı yağlar günlük kalori alımının yüzde 10’unu aşmamalı, bunun yerine bitkisel yağların kullanımı artırılmalıdır. Ağır yemek sonrasında kan basıncında bir miktar artış oluyor. Özellikle sindirim bozukluğu yaşayan hastalarda mide ve bağırsak gerilmesinin de getireceği ek stres ile kan basıncında ani ve tehlikeli zıplamalar yaşanabiliyor” şeklinde konuştu.

KAN BASINCINIZI ÖLÇTÜRÜN

Çocuklarda 3 yaş ve üzerinde kan basıncının yılda bir ölçtürülmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Ödemiş. “Hele de ailede diyabet, hipertansiyon öyküsü, obezite ve böbrek hastalığı gibi risk faktörleri varsa çocuklara doktor kontrolünde tansiyon ölçümü yaptırmayı ihmal etmeyin” dedi.

FAZLA KİLOLARDAN KURTULUN

Prof. Dr. Ödemiş, hipertansiyon ile fazla kilo ilişkisini de şöyle anlattı: “Hipertansiyonun çocuklarda da yaygınlaşmasında önemli bir etken fazla kilolar. Zira fazla kilo kan basıncı değerlerinde yükselişe neden oluyor. Sağlıklı ve düzenli beslenip, abur cuburdan kaçınmak çok önemli. Cipsler, gazlı içecekler, fast-food tüketimi ve bazı unlu mamullerin tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Sebze ve yeterince meyve tüketimine önem vermek şart.”

SPORU AKSATMAYIN

Prof. Dr: Ender Ödemiş, açıklamalarını hipertansiyondan korunmak için sporun önemine değinerek bitirdi: “Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi sporlar kalp kondisyonunu artırmak, vücudun basınç kontrolünü düzenlemek, aşırı kilolardan ve stresten kurtulmaya yardımcı olmak suretiyle yüksek tansiyonla savaşmada çok önemli bir yer tutar.”

(BSHA)

Yoruma kapalı.