Kilo Vermeyi Hızlandıran 20 İpucu

Hızlı Kilo Vermek İçin Neler Yapabiliriz ?

Aşırı Kilo Obeziteye Giden Yol

Günümüzde insanların çoğu aşırı kiloları nedeniyle büyük sıkıntılar çekmektedir. Kontrol altına alınamadığında sonu obeziteye kadar giden fazla kilolar ciddi sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Dengesiz beslenme, sürekli masa başında oturmayı gerektiren işlerde çalışmak ya da metabolizmayla ilgili problemlerden kaynaklanabilen bu durum kişinin sosyal hayatını da büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Bu nedenle kilomuz normal değerlerin üzerine çıkmadan önce gerekli önlemlerimizi almamız hem sağlık hem de sosyal açıdan bize büyük bir katkı sağlayacaktır.

Amerika’da yapılan bazı araştırmalar sonucunda insanların alışkanlık haline getirdiklerinde daha kolay bir şekilde zayıflamalarına yardımcı olabilecek bazı veriler elde edilmiştir. Bu verilerden sizin için derlediğimiz kilo vermeyi hızlandıran 20 ipucunu mümkün olabildiğince hayatınıza dahil ederek sizde sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Kilo Vermeyi Hızlandıran 20 İpucu
Eğer evinizle market, alışveriş merkezi ya da iş yeriniz arasında çok uzak mesafeler yoksa bu tür yerlere giderken araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

Kilo Verdiren İpuçları

Gün İçerisinde Daha Çok Hareket Edin

Eğer evinizle market, alışveriş merkezi ya da iş yeriniz arasında çok uzak mesafeler yoksa bu tür yerlere giderken araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edin. Ayrıca asansör kullanımını da azaltarak merdivenleri çıkmanız fazladan kalori yakmanız için en ideal eylemlerden birisidir.

Kahvenizi Şekersiz ve Kremasız İçin

Kahvenizi şeker ya da krema katmadan sade bir şekilde içmeniz kalori yönünden size büyük bir avantaj sağlayacağı gibi açlık hissinizi de ortadan kaldırır.

Kahvaltıda Pul Biber Yiyin

Yapılan araştırmada günün ilk öğününe acı ile başlamanın tokluk süresini büyük ölçüde arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sabah yapacağınız kahvaltıda bir miktar acı pul biber de yemeniz bir sonraki öğünde daha az yemek yemeniz anlamına gelecektir.

Şekersiz Sakız Çiğneyin

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda şekersiz sakız çiğnemenin tokluk hissi verdiği sonucuna ulaşılmıştır.

Kilo Vermeyi Hızlandıran 20 İpucu
Egzersizinize yeni hareketler ekleyebilir ve egzersiz sürenizi beş dakika arttırabilirsiniz.

Egzersiz Sürenizi Uzatın

Egzersiz yaptığınız halde bir türlü kilo veremiyorsanız yaptığınız egzersiz artık yeterli gelmiyor demektir. Bu durumda egzersizinize yeni hareketler ekleyebilir ve egzersiz sürenizi beş dakika arttırabilirsiniz.

Tam Buğday Makarnası Tüketin

Eğer makarnadan vazgeçemeyen birisiyseniz tam buğday makarnası tercih ederek açlık hissinizi daha uzun süre bastırabilirsiniz.

Yemekten Önce 1 Adet Elma Yiyin

Elma lif yönünden zengin meyvelerden birisi olduğu için özellikle sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için en ideal besinlerden birisidir. Bu nedenle yemeklerden önce yediğiniz 1 adet elma hem daha az yemek yemenizi sağlar hem de sindiriminizi kolaylaştırır.

Porsiyonlarınızı Azaltın

Eğer geniş çaplı tabaklarda yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızı terk etmenizin vakti gelmiş demektir. Bu konuda bir ölçü vermek gerekirse 22 cm’lik tabaklar yetişkin bir bireyin besin ihtiyacının karşılanması için yeterli bir miktardır.

Düzenli Olarak Yoga Yapın

Zihnin rahatlamasında büyük bir rol oynayan yoga düzenli olarak yapıldığında sizi ruhsal açıdan beslerken kalori yakmanıza da yardımcı olur. Günlük yarım saat kadar çeşitli yoga hareketleri yapmanız vücudunuzdan yaklaşık olarak 350 kalorinin gitmesi anlamını taşımaktadır.

Kilo Vermeyi Hızlandıran 20 İpucu
Eğer geniş çaplı tabaklarda yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızı terk etmenizin vakti gelmiş demektir.

Mayonez Yerine Hardal Tüketin

Yediğiniz besinlerle birlikte mayonez yerine hardal tercih etmek vücudunuza yaklaşık olarak 85 kalori daha az girmesini sağlar.

Mutfağınızda Minik Bir Bahçeniz Olsun

Neredeyse her yerden kolaylıkla temin edebileceğiniz küçük saksılar içerisinde bulunan tere, maydanoz, marul, roka ya da fesleğen gibi yeşilliklerden mutfağınızın uygun bir köşesine koyabilirsiniz. Bu şekilde faydalı içeriğe sahip olan bu tür bitkiler yemek yaparken sürekli gözünüze çarpacağı için yemeklerinizin vazgeçilmez bir parçası haline de gelecektir.

Bol Bol Fasulye Tüketin

Protein yönünden zengin bir bakliyat olan fasulye tokluk hissi vererek uzun süre bir şey yememenizi sağlar.

Avokado Tüketin

Sahip olduğu zengin lif içeriği nedeniyle çoğu diyet listesinin en başında yer alan avokado sahip olduğu faydalı yağ asitleriyle de yediğiniz besinlerin daha kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar. Bu yönüyle metabolizma faaliyetlerini düzenleyici bir gıda olan avokado hızlı bir şekilde kilo vermeniz için en ideal besinlerden birisidir.

Dik Durarak Kasların Çalışmasını Sağlayın

Uzmanlar sağlık bir vücut için yere eğimli şekilde durmak yerine dik bir şekilde durulması gerektiği yönünde uyarmaktadır. Ayrıca hatalı duruş pozisyonları sizi daha kilolu bir yapıda göstereceği için düzgün bir duruşun önemi oldukça büyüktür. Karnınızı biraz içe doğru çekerek dik durduğunuzda o bölgedeki kaslar çalışmaya başlayacak ve hızlı bir şekilde kalori yakımı gerçekleşecektir.

Kilo Vermeyi Hızlandıran 20 İpucu
Aşırı yağlı ve şekerli gıdalar sizin kilo vermenizi engelleyen en büyük düşmanlarınızdır.

Abur Cubur Yemeyi Terk Edin

Cips, kola, kraker, jelibon ya da diğer aşırı yağlı ve şekerli gıdalar sizin kilo vermenizi engelleyen en büyük düşmanlarınızdır. Bu tür besinleri terk etmeniz vücudunuzun yağ dengesini azaltacağı gibi sizi daha sağlıklı bir birey haline de getirecektir.

Aldığınız Ürünlerin Etiketlerini Dikkatli Bir Şekilde Okuyun

Hem sağlıklı beslenmek hem de daha az kalorili yiyecekler tüketmek adına aldığınız ürünlerin üzerinde trans yağ içermez ya da yağsız şeklinde etiketlerin bulunduğuna dikkat etmeniz gerekir. Üreticiler için genellikle lezzet daha çok ön planda olduğu için yağdan arındırılan gıdalarda daha yüksek oranlarda tuz ve şeker bulunabilmektedir. Bu nedenle aldığınız gıdaların kesinlikle içerisinde bulunan maddeleri güzelce okumalısınız.

Su Oranı Yüksek Gıdalar Tüketin

Domates, salatalık, kavun, kabak, kereviz ya da karpuz gibi yoğun su içeren gıdaları tüketmek sizi uzun süre tok tutacaktır.

Her Öğünde Protein Almaya Dikkat Edin

Protein oranı yüksek gıdalar tüketmek yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinlere göre kilo vermeye daha çok yardımcı olur. Bu nedenle günlük öğünlerinizde az miktarda da olsa mutlaka yağsız protein almaya dikkat edin.

Kilo Vermeyi Hızlandıran 20 İpucu
Uzmanlar meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemenin daha çok fayda sağlayacağı konusunda uyarmaktadır.

Meyve Suyu Yerine Meyvenin Kendisini Tercih Edin

Uzmanlar meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemenin daha çok fayda sağlayacağı konusunda uyarmaktadır. Bu şekilde daha az meyve şekeri alınacağı gibi meyvenin posası da tüketilerek sindirim sistemi daha aktif çalışacaktır.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uyku esnasında vücut fonksiyonlarının işleyişini düzenleyen birçok hormonun üretimi sağlanır. Bu hormonların içerisinde açlık hissini düzenlemeye yardımcı olanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat etmek açlık hormonlarının işlevini daha düzgün bir şekilde yapmasını sağlayarak sizin beslenme düzeninizi de olumlu yönde etkiler.

Yoruma kapalı.