Kış Çiçekleri ile Neşeniz Daim Olsun! Şahane 10 Kış Çiçeği

Kış Çiçekleri Nelerdir ?

Havalar soğudukça kış çiçekleri bahçesini ya da balkonunu güzelleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi haline geliyor. Bahçe çiçekleri denildiği zaman genellikle akla yaz mevsimi, güneş ve sıcak gelmektedir. Fakat kışa dayanıklı bahçe çiçekleri ile de harika bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

YouTube video

Kış Çiçekleri Nelerdir ?

Kış çiçekleri nelerdir sorusu bahçesinde ya da terasında yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri ile donatmak isteyenlerin çokça araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Biz de sizler için dona dayanıklı bitkiler ile alakalı liste hazırladık. Böylece sizlere hangi tür bitkiler dona dayanıklıdır sorusunun cevabını vermiş olacağız.

1 – Çuha Çiçeği

kis-cicekleri-nelerdir

Rengarenk çuha çiçekleri ile yaz ya da kış, her mevsim bahçenizi, terasınızı ya da balkonunuzu rengarenk donatabilirsiniz. Çuhalar aynı zamanda salonlarda, mutfaklarda ya da oturma odasında da sık sık tercih edilen çiçekler arasında yer almaktadır. Çuha çiçeği ile alakalı anlatılan çok eski bir hikaye vardır. Hikayeye göre çuha çiçeği bir gün böbürlenir ve kendisi olmasa arıların toplayacak polen dahi bulamayacaklarını iddia eder. Bu durumu duyup da gurur yapan arılar ise bir daha asla bu çiçeğe polen almak için yanaşmazlar. O günden beri arıların asla çuha çiçeğinin yanından bile geçmediği iddia edilmektedir.

2 – Kasımpatı

kis-cicekleri-nelerdir

Papatyagiller familyasında yer alan bu şahane çiçek dış mekan kış çiçekleri denildiği zaman akla gelen bitkiler arasındadır. Kat kat bir görünüme sahip olan bu muhteşem bitkiler birçok rengi bulunmaktadır. Krizantem adı ile de bilinen bu çiçek bahçede ve balkonlarda çok fazla tercih edilmektedir.

3 – Şebboy

kis-cicekleri-nelerdir

Şebboy isimli çiçek özellikle geceleri çok hoş bir kokuya sahip olması ile bilinmektedir. Vefakarlığın sembolü haline gelen bu çiçeğin adı dilimize Farsçadan geçmiştir. Farsçada Şeb kelimesi gece anlamına gelirken buy kelimesi ise koku anlamına gelmektedir. Geceleri çok güzel koktuğu için bu çiçeğe böyle bir isim verilmiştir.

4 – Soğanlı Kış Çiçekleri | Sümbül

kis-cicekleri-nelerdir

Soğanlı kış çiçekleri arasında yer alan sümbül birçok ev hanımının favori çiçeğidir. Bu çiçek daha önce zambakgiller familyasına ait bir bitki olarak kabul edilmekteydi. Şimdi ise sümbülün Hyacinthus familyasında dahil olduğunu söylemek mümkündür. Sümbülün ana vatanı olarak ise İran ve Türkmenistan’ın olduğu söylenebilir. Dayanıklı bahçe çiçekleri arasında olmasının yanı sıra oldukça güzel bir görünüme de sahiptir.

5 – Sıklamen

kis-cicekleri-nelerdir

Halk arasında tavşan kulağı olarak da bilinen sıklamen çiçekleri genel olarak kırmızı, beyaz ve pembe renkleri ile açarlar. Bazen morumsu bir renge sahip olanlarına da rastlamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Orman bitkileri olarak bilinse de saksıda evlerinizde de yetiştirmeniz oldukça kolaydır. En belirgin özellikleri ise böbrek ya da kalp şekline benzeyen yapraklara sahip olmasıdır.

6 – Mum Çiçeği

kis-cicekleri-nelerdir

Kış çiçekleri nelerdir denildiği zaman şimdiler de çok da akla gelmeyen bir çiçek olsa da geçmişten beri mum çiçeğinin yeri ayrıdır. Adeta bir yapma çiçeği andıran bu çiçekler çok eski zamanlardan beri evlerimizi süsleyen çiçekler arasında yer almaktadır. Salonlarımıza ya da balkonlarımıza harika bir koku yaydığını söyleyebiliriz. Özellikle anneannelerimizin zamanında çok sık yetiştirilen bu çiçeğe şimdilerde rastlamak çok güçtür. Fakat oldukça kolay yetiştirilen ve dayanıklı yapraklara sahip olan bir çiçektir. Öte yandan mumdan yapılmış çiçekleri ve ara sıra damlayan balları ile yetiştiren birçok kişiyi kendine aşık eden özelliklere sahiptir.

7 – Kardelen

kis-cicekleri-nelerdir

Nergisgillerden olan kardelen çiçeğinin anlamı kara benzeyen süt çiçeği demektir. Yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri ya da dona dayanıklı bitkiler denildiği zaman ilk akla gelen çiçeklerden biri de kardelendir diyebiliriz. Bu çiçek yalnızca karda değil gerekli olan tüm şartların sağlanması halde su da bile yetişen bir çiçek türüdür.

8 – Dayanıklı Bahçe Çiçekleri | Hercai Menekşe

kis-cicekleri-nelerdir

Hercai menekşe isminde de anlaşılacağı üzere menekşegiller familyasına ait bir bitkidir. Dış mekan kış çiçekleri arasında yer almaktadır. Hercai menekşeler genellikle iki renkten meydana gelmektedir ve her birinin boyutları eşit değil birbirinden farklıdır. Sizler de bahçenizi bu harika balözlerine ve görünüme sahip çiçekler ile donatabilirsiniz. Bakımının çok kolay olmasının yanı sıra kış çiçekleri nelerdir sorusunun cevabından biri olabilir.

9 – Süs Lahanası

kis-cicekleri-nelerdir

Hangi tür bitkiler dona dayanıklıdır diye soruyorsanız bunun cevaplarından birinin de süs lahanası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Süs lahanaları otsu bir bitki olarak bilinmektedir. Bitki 10 ila 30 santime kadar uzayabilir. Cruciferae familyasına dahil olan bu bitki dayanıklı bahçe çiçekleri arasında göz bebeği gibidir.

10 – Kış Çiçekleri Nelerdir | Nergis

kis-cicekleri-nelerdir

Kış çiçekleri nelerdir sorusunun en zarif cevaplarından biri nergis güzelliği ile gören herkesi büyülemeye kadir bir çiçektir. Bu çiçek Yunan Mitolojisinde en güzel ölümlü olarak bilinmektedir. Genellikle teras ve bahçelerde tercih edilmektedir. Bakımının çok zor olmamasının yanı sıra dona dayanıklı bitkiler arasında olduğunu da söylemek mümkündür. Siz de dört mevsim açan, donmayan ve kurumayan bitkileriniz olsun istiyorsanız nergis harika bir tercih olacaktır.

Kış çiçekleri nelerdir sorusunun yanı sıra cam balkon çiçekleri hakkında  da bilgi sahibi olmak için cam balkon çiçekleri ile alakalı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.