Cam Balkon Çiçekleri Nelerdir? 10 Tane Cam Balkon Çiçeği

10 Muhteşem Cam Balkon Çiçekleri

Balkon çiçekleri nelerdir? Yeşillik her zaman insana huzur verir bu neden ile balkonda yetişen çiçekler ile balkonlar bir anlamda bahçeye çevrilebilir. Cam balkon modelleri için özellikle kolay yetişen, her havaya uyum sağlayabilen, güzel kokulu ve güzel görseli olanlar çiçekler seçilir. Çiçek dekorasyonu için kutular, saksılar ya da asma saksılar tercih edilir.

YouTube video

Metropollerde yaşayan insanlar bahçeli evlerin hayalini kurar; ancak şehirlerde bu hayali gerçekleştirmek o denli zor olur. Bu neden ile nefes alınabilecek tek alan olan balkonlar bahçeye çevrilir.Çiçeklerin uzun ömürlü olması ve canlı kalmaları onlara bakan kişiyi de canlı kılar. Bir yandan hobi olarak düşünülebilen çiçekler bir yandan kişiye pozitif enerji verir.

Kolay şekilde yetiştirilebilmeleri nedeni ile hem kişiye bir uğraş olur hem de güzel görüntüleri ve kokuları ile yaşam alanlarını cennete dönüşmesini sağlar. Balkon bitkileri renkli ve canlı bir atmosfer oluşturabilir. Kokulu çiçeklerin seçimi ile her gün yenilenmek de mümkün olur. Balkonda olan yeşillikler hem insana huzur verir hem de görsel açıdan ortamı daha da güzelleştirir.

Bahçe işleri, insanın günlük hayatını da olumlu etki sağlar. İnsanı kaygı ve stresinden uzaklaştıran çiçek bakımı aynı zamanda doğanın tazeliğinin de insanın içine işlemesine yardımcı olur. Herkesin bahçeli bir evi olma imkânı olmasa da balkonu bahçe çevirebilmek adına çiçeklerden yararlanabilir.

10 Muhteşem Cam Balkon Çiçekleri

 

cam-balkon-cicegi3
Balkon Çiçekleri

Cam balkon çiçeği için hangi bitkiler seçilir ve sağlıklı gelişimleri için nasıl davranılır konularına dikkat etmek gerekir. Hangi çiçeğin kış ya da yaz bitkisi olduğunu, ne kadar sıcaklığı sevdiğini, güneş ışığını dolaylı mı doğrudan mı alınması ve ne kadar sulanmalarının gerektiği gibi konulara önem verilir.

Balkonun metrekaresine göre tercihlerin yapılmasına da ayrıca özen göstermek gerekir. Balkonda yetişen çiçekler ile hem mini bir bahçe yaratmak hem de balkona renk katmak mümkün olur.Bu şekilde balkonlar renklenir ve huzur verici bir ortam sağlanır. En İyi 10 Balkon Çiçekleri isimleri aşağıdaki gibidir:

1 – Sardunya

cam-balkon-cicegi3

Balkonun güneş alıp almaması da çiçek seçiminde etkili olur. Balkon eğer ki güneş alıyor ise güneşe dayanıklı balkon çiçekleri arasında olan sardunya tercihi doğru olur. Saksılarda ya da asma saksı kullanımı ile yetiştirilebilen bu çiçekler sahip olduğu renkleri ile balkona ayrı bir hava katar. 4 mevsim de açabilen Sardunya,bu özelliği nedeni ile de seçilir.

Dolaylı ışığın yettiği sardunyaları kış mevsiminde aşırı soğuk ve rüzgârdan korumak gerekir.

2 – Begonya

cam-balkon-cicegi3

Sürgülü cam balkon tasarımında en iyi hangi çiçekler yetişir? Balkonda olacak rengârenk çiçekler insanı mutlu eder. Begonya da hem renkleri hem de bakımının kolaylığıyla balkon çiçeği için iyi bir tercih olur.

Begonya, soğuk iklimlerden hoşlanmadığı için balkonda yetiştirilebilecek çiçekler arasında bulunur. 15 derecelik bir sıcaklığın yeterli olduğu begonya çiçeği, kapalı balkon çiçekleri arasında yer alan bitkilerdendir.

3 – Lale

cam-balkon-cicegi

Balkona renk ve güzellik katar. Karizmatik çiçekler arasında bulunan Lalenin zahmetli bir bakımı olsa da bahar aylarında çiçek açması ile bu zahmeti unutturur.

Çeşitli renkleri ile güzel bir görünüm sağlar. Başka bitkiler ile aynı toprakta yetiştirilmediği sürece hastalıklardan korunabilir.

4 – Yasemin

Yasemin çiçeği havadar ve serin yerlerden hoşlanır ayrıca dolaylı şekilde ışık almaları ile yetinen bir bitkidir.

Yasemin çiçeği aynı zamanda Jasminum adı ile tanınır. Ana vatanı Himalayalar olan bitki, kokulu balkon çiçekleri arasında bulunur. Güzel ve yoğun bir kokuya sahiptir. Yetişmesi konusunda hassaslığı olmadığı için yaz kış dayanıklı balkon çiçekleri türlerinden biridir. Saksılara konularak balkonda yaz ve kış kolaylık ile yetiştirilir.

5 – Cam Balkon Çiçekleri | Kasımpatı

cam-balkon-cicegi

Uzun ömürlü balkon çiçekleri nelerdir? Çok yıllık balkon çiçekleri arasında olan Kasımpatı çiçeği balkonda yetiştirilebilir. -30 dereceye dahi dayanan bu çiçekler dayanıklı balkon çiçekleri içinde yer alır. Papatyagiller ailesinden olan Kasımpatı en çok sarı renginde görülür; ancak çiçeğin mor, beyaz ve kırmızı gibi farklı renkleri de vardır.

Büyük çiçek başlarına ve ölümsüz aşkları anlattığı güzelliği ile balkonda yetişecek çiçekler arasında iyi bir tercih olur.

6 – Menekşe

Dayanıklı balkon çiçekleri nelerdir? Menekşe, balkonu bahçeye çeviren çiçeklerden biri olan Menekşe, kendine özgü görünümü ve renkleri ile insanı büyüler. Balkonda ve cam kenarlarda görüntüsü ile farklı bir alan yaratan çiçek, humuslu ve hafif asidik toprakta ve doğrudan güneşe maruz bırakılmadan aydınlık ortamlarda yetiştirilebilir.

7 – Siklamen Çiçeği

cam-balkon-cicegi

Soğuğa dayanıklı balkon çiçekleri arasında olan Siklamen, asidik ve kireçsiz toprakları sever. Kış aylarında insanın içini ısıtacak güzelliği ile balkonu süsler ve estetiği ile renk katar. Kış çiçeği olması nedeni ile kış aylarındaki soğuk, çiçeğin bakımını zorlaştırmaz. Serin ortamda çiçek açan bitkinin yapraklarına su gelmemesine ve saksıda su bırakılmamasına dikkat edilir.

8 – Lavanta

Giyotin cam balkon dekorasyonlarında da tercih edilen çiçekler arasında bulunan Lavantanın bakımı kolay olur. Soğuktan hoşlanmayan bitkiyi ışıklı ve güneşli alana bırakmak gerekir. Lavanta aşırı güneşe dayanıklı balkon çiçekleri arasında yer almaktadır. Kireçli toprağı seven Lavantaya delikli saksılarda bakılır.

9 – Yıldız Çiçeği

Çok güneşli bir balkonda yetiştirilebilen Yıldız Çiçeği görünümü ile balkonun daha fazla güzelleşmesini sağlar. Öğle güneşinden korunması yeterli olan çiçeğe bol su verilmesi gerekir böylelikle göz alıcı güzelliği ortaya çıkar.

10 – Petunya

cam-balkon-cicegi

Sarkan balkon çiçekleri arasında bulunan Petunya, gelişimi hızlı olmasından dolayı balkon dekorasyonunda önemli rol oynar. Mor, kırmızı, beyaz ve pembe renk seçenekleri ile muazzam bir görsellik sunar.

 Yazımızı beğendiyseniz TV Ünitesi Modelleri | En İyi 2 TV Sehpası Modeli konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.