Kişiye Özel Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur?

Neden Diyetlerin Kuralları Var

Birçok diyetisyen, birçok kural içeren bir yeme planı izlemeni beklemektedir. İstediğiniz yemeği yemenizi sağlayan bir kilo verme programı seçseniz bile, yine de yönergeleri ve kısıtlamaları takip etmeniz gerekebilir. Ama yine de kendi sınırlarını koyabilsen çok daha iyi olmaz mı?

Başka birinin programını takip etmeden nasıl diyet yapılacağını öğrenebilirsiniz. Kendi kurallarınızı belirten bir diyet daha çekici ve daha etkili olabilir. Kendiniz ayarladığınızda, sonuçları görecek kadar uzun süre programa sadık kalmak için daha fazla motive olabilirsiniz.

Neden Diyetlerin Kuralları Var?

Kurallar yapı sağlar. Kilo vermeyi seçtiğimizde genellikle bunu mümkün olduğunca az stres ve eforla yapmak istiyoruz. Yapısal olarak diyet süreci genellikle daha kolaydır çünkü bir plan geliştirmek için çok çalışmak zorunda kalmayız. Kurallar bize ne yiyeceğimizi, ne zaman yiyeceğinizi ve ne kadar yiyeceğinizi söyler.

Tipik diyet kuralları şunları içerir:

  • Her gün üç öğün ve iki küçük atıştırmalık yiyin
  • Asla kahvaltıyı atlama
  • Yemekten sonra yemek yemekten kaçının
  • Günde x kalori al
  • Karbonhidrat alımını yüzde x’in altında tutun
  • Beyaz nişasta yemeyin: beyaz pirinç, beyaz ekmek veya beyaz makarna
  • Telaffuz edemediğiniz malzemelerle yiyecek yemeyin

Bu diyet kurallarının çoğunun akıllı beslenme bilimlerinde bir temeli vardır. Örneğin, kilo vermeye çalışan birçok kişi, birkaç saatte bir yemek yediklerinde daha iyidir. Her gün üç öğün yemek ve iki küçük atıştırmalık yiyerek kan şekerlerini sabit tutarlar ve kanamaya yol açabilecek ciddi açlıktan kaçınırlar.

Benzer şekilde, büyük gözlemsel araştırmalar, kahvaltıyı yiyen diyetisyenlerin daha etkin bir şekilde kilo verebileceğini ve kilonuzu uzak tutabildiğini göstermiştir.

Ancak, belirli bir kılavuzun bir kişi için işe yaraması, başka bir kişi için işe yarayacağı anlamına gelmez. Bazen de diyet kuralları iyiden daha fazla zarara neden olur.

Kendi Kurallarınızla Diyet Nasıl Yapılır?

Diğerleri tarafından belirlenen diyet kurallarına iyi yanıt vermiyorsanız, kendinizinkini yaratın. Süreç, bir web sitesinde bir programa kaydolmaktan daha fazla zaman alabilir, ancak sizin tarafınızdan geliştirilen kişiselleştirilmiş bir programa daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

Tara Stiles, Kendi Kurallarınızı Yapın Diyet kitabının ve Kendi Kurallarınızı Yapın Yemek Kitabının yazarıdır. Seni hissettiğinde yardım edemeyeceğini ama kendi en iyi bakıcın olduğunu söylüyor:

“Diyetler başkasına aittir, size değil. Kendi hislerinizle başlayın. Deney yapın. Bir şeyler deneyin. Sizin için neyin işe yaradığını görün ve kendi gıda kurallarınızı yapın. Ve bir şeylerin değişmesini bekleyin.”

Kalori saymanın hendek yapmak isteyebileceğin bir kural olduğunu öne sürüyor. “Kalorileri saymamız söylendi, ancak çoğumuz için bu, bırakılması iyi bir şey. Bu, kısmen de geçerlidir çünkü tüm kaloriler eşit yaratılmamıştır.” Yeryüzünde yetişen birçok şey de dahil olmak üzere olabildiğince bütün yiyecekleri yemenizi önerir. “Nasıl hissettiğine ve buna nasıl karşılık verdiğine odaklan.”

Kendi programınızı geliştirirken, öğrenme sürecine rehberlik etmek için kendinize kilit sorular sorun:

-Gün boyunca ne zaman daha fazla enerjiye ihtiyacım var?

Önceden belirlenmiş yemek saatlerinde yemek yerine, vücudunuz ekstra yakıt gerektirdiğinde sağlıklı yiyecekler yiyin. Örneğin, işten sonra egzersiz yaparsanız, sağlıklı bir öğle yemeği ve küçük bir antrenman öncesi atıştırması hazırlayın. Genellikle yoğun ve yorgun bir sabah geçirirseniz, vücudunuza besleyici ve doyurucu bir kahvaltı sunduğunuzdan emin olun. Sizin için uygun bir yemek programı tasarlayın.

-Duygularım yemek yememe rehberlik ediyor mu?

Bazı insanlar etrafınızdayken daha sık yer misiniz? Gergin olduğunuzda yemek yeme olasılığınız daha yüksek m? Endişeli bir aklı sakinleştirmek için yer misin? Eğer öyleyse, gıda olmadan stresi azaltmak için yollar araştırın. Bazı insanlar için günlük kaydı veya meditasyon uygulamaları işe yarar. Diğerleri, yeme sorunlarını tartışmakta yetenekli olan davranışsal bir sağlık uzmanının bakımını istemektedir.

-Ne kadar yiyecek tatmin etmem gerekiyor?

Dikkatli yeme pratiği yapmayı öğrenin. Kripalu’da öğrenciler sessiz kahvaltı denilen bir uygulamaya katılmaya teşvik edilir. Bu süre zarfında, akşam yemekleri yemeklerinin tadını, yemeğin ağzını ve dikkatini dağıtmadan yeme zevkine odaklanıyor. Yemeğinizin tadını çıkarmak için yavaşladığınızda, dolmadan önce durmanız, daha az yemek yiyip kendinizi daha memnun hissetmeniz olasıdır.

-Açlıktan başka nedenler için ne zaman yerim?

Bir yemek günlüğü tutun ve ne zaman yemek yemek istediğinizde nasıl hissettiğinizi not alın. Sıkıldığınız için öğleden sonra yer misiniz? Sabahları geç saatlerde alışkanlık dışında atıştırıyor musunuz? Mümkün olduğu kadar gereksiz kalorileri kesin.

Farklı tür yiyecekleri tükettikten sonra nasıl hissediyorum?

Yapraklı yeşillikleri, lif açısından zengin meyve ve sebzeleri, sağlıklı yağları ve yağsız proteinleri doldurduğunuzda vücudunuz daha iyi hissediyor mu? Fast food restoranlarından işlenmiş yiyecekleri veya yemekleri seçtiğinizde nasıl bir duygu?

Yemek yeme pratiklerinizin farkına vardıkça, kendinize ait sorular geliştirirsiniz. Daha sonra veri toplarken, sağlıklı kilo verme yeme uygulamalarına rehberlik etmek için nehir kenarlarınızı oluşturmaya başlayın.

Diyet yapmayı ilk öğrenirken, kişiselleştirilmiş bir plan geliştirmenin hayatınız için en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz. Bir ticari diyet planı veya çevrimiçi bir kilo kaybı programı seçseniz bile, gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Ne kadar çok sahipseniz, yatırım yapma, motive olmanız ve hedefinize ulaşma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Yoruma kapalı.