Kolay Zayıflamanın Yolları

Fazla kalorili besinler tüketmek, hipertiroid sorunu nedeniyle metabolizmanın yavaş çalışması, hormonsal dengesizlik, yaşın ilerlemesi, doğum kontrol haplarının sürekli kullanılması, hamilelik diyabet, hareketsiz yaşam, kullanılan psikolojik ilaçlar gibi birçok neden kilo almanıza yol açabilir. Herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak kilo alıyorsanız doktor kontrolünde diyet yapmanız tavsiye edilir. Ancak kilo almanızın nedeni sağlıksız ve dengesiz beslenme ise bazı püf noktalarına dikkat ederek kolayca zayıflayabilirsiniz.

Protein Tüketimini Arttırın
Ana ve ara öğünlerde kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta, yoğurt gibi besinleri tüketerek günlük protein ihtiyacını karşılayın. Vücuda protein alınması metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Sindirimi karbonhidratlara göre daha yavaş olduğu için uzun süre tokluk sağlar ve bir sonraki öğünde daha az yemenize yardımcı olur. Ayrıca bu besinleri vücut hazmederken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Aşırıya kaçmamak kaydıyla özellikle öğle yemeklerinde protein ağırlıklı besinler tüketin.

Probiyotik İçeren Besinler Tüketin
Probiyotik bakımından zengin olan lahana turşusu, sarımsak, kuru soğan, yulaf kepeği, muz, pırasa, yoğurt, kefir, süt ve peynir gibi besinleri ara öğünlerde tüketmek metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakışı süresini kısaltacaktır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bu besinler vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Yeşil Çay Tüketin
Epigallokateşin galat enzimi içeren yeşil çay kilo verebilmenizi kolaylaştırıyor. Kafeinli bir içecek olduğu için uykunuzu kaçırabilir. Bu nedenle özellikle gündüz saatlerinde içilmesi önerilir. Ayrıca günde 2 fincandan fazla içilmesi kalp çarpıntısına neden olabilir. Hem metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakabilmesi hem de güne dinç ve enerjik başlamanız için sabahları bir fincan yeşil çay içebilirsiniz.

Türk Kahvesi İçin
İçerisine krema, süt ve şeker eklemeden içilen bir fincan Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırır. Bağırsakların çalıştırdığı için vücuttaki toksinlerden kurtulmanızı sağlar. Yeşil çayda olduğu kadar kafein içeren Türk kahvesi açlığınızı bastırarak sizi uzun süre tok tutar.

Tuzu Azaltın
Tuzlu yiyecekler vücutta ödem oluşmasına neden olur. Suyu tutan en önemli besin olan tuzu yemeklerde daha az kullanın ya da mümkünse hiç kullanmayın. Kalp sağlığına oldukça zararlı olan tuz suyu vücutta tutarak ödem oluşmasına neden olur. Ödem sizi olduğunuzdan çok daha kilolu gösterir.

Bol Su İçerek Zayıflayın
Zayıflamanın temel kuralı günlük içilen su miktarını arttırmaktır. Günde 15 bardak su içilmesi metabolizmanızı hızlandırır, toksinlerden arınmanızı sağlar, ödem atmanızı kolaylaştırır, yağları yakar ve enerjinizin gün içinde düşmesini önler.

Günde En Az 30 Dakika Yürüyüş
Egzersiz yapmaya vakit bulamıyorsanız sabahları ya da akşam yemekten sonra yarım saatlik yürüyüş yapmak kilo verebilmenizi kolaylaştırır. Hiçbir diyet programı egzersiz ve yürüyüş yapmadan tek başına fayda sağlamaz.

Motivasyonunuzu Koruyun
Diyet yapmaya karar verdikten sonra kendiniz motive edecek sözler söyleyin. Meditasyon yaparak zihninizi rahatlatın. Ayrıca yediklerinizi yazdığınız bir not defteri edinmek sizi motive edebilir.

Yoruma kapalı.