Koranavirüsle Mücadele Konusunda Alınması Gereken 6 Önlem 

Tüm dünya koranavirüsle mücadele için büyük adımlar atıyor. Hastalığı önlemek için sürekli temizlik önlemleri alınıp, ülke içinde yaşayan vatandaşlara da önerilerde bulunuluyor.  

Ortalığı kasıp kavuruyor sözü koronavirüsle mücadele eden ülkeler için gerçek oldu. Kötü bir özelliği olan virüs, asla çıplak gözle görülmüyor. Bu yüzden insanların alınan önlemlere uymaması hastalanma riskini artırıyor. Peki göremediğimiz bir şeyden nasıl korunacağız? Hep beraber bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Koranavirüsle Mücadele ve 6 Yöntem

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (20)

Virüs her ne kadar gözle gözükmese de, korunabileceğimiz yöntemler mevcuttur. Ancak buna rağmen önlem almak yerine ‘Virüs bir şey yapmaz.’ diyen ülkeler, en çok insan kaybı veren ülkeler arasına girmiştir. Hastalığın düşmanı olan temizlik konusuna dikkat edilerek ve insanlardan izole olarak virüsten korunmak en kolay korunma yöntemidir.

1- Korona Virüs Hastalık Belirtileri Nedir ve Belirtiler Görüldüğünde Ne Yapılmalı ?

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (7)

Koronavirüsle mücadele için her ne kadar önlem alınsa da elbet bir yerlerde hata yapılıyor. Hastalık ortaya çıktığında kişinin daha önce bir rahatsızlığı varsa hastalık aniden belirtilerini gösteriyor. Hastalığın başlıca belirtileri şunlardır: 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (2)

Yaygın belirtiler: 

 • Ateşin yükselmesi 
 • Boğazda başlayan kuru öksürük 
 • Zamansız başlayan yorgunluk 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (21)

Seyrek olarak görülen belirtiler: 

 • İshal başlaması 
 • Baş ağrıları olması 
 • Ciltte döküntü ve ellerde ayaklarda renk değişim gözlenmesi 
 • Boğaz ağrısının olması saatlerce geçmemesi 
 • Vücutta ağrı ve sızılar görülmesi 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (22)

Dikkate alınması gereken belirtiler: 

 • Nefes darlığı ile solunum güçlüğü olması 
 • Göğüste başlayan ve şiddetlenen ağrı 
 • Hareket kaybı ile konuşmanın engellenmesi 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (17)

Yukarıdaki belirtiler görüldüğü zaman vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekiyor. Ciddi olmayan belirtilerde 3 saat beklenilmeli sonrasında geçmezse uzman yardımı almak şart. Ayrıca obezite gibi aşırı kilolu olmak da virüs riskini artırdığına dair iddialar mevcuttur. Konu ile ilgili bilgi edinmek için koronavirüs obezite riskini artırıyor mu, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

2- Koranavirüsle Mücadele Konusunda Hasta Kişi İle İlişkiler Nasıl Olmalı ?

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (16)

Virüs bulaşmış kişilerde hastalık belirtileri açıkça belli olsa da sinsi virüsün taşıyıcı olan kişilerde belirtisi ortaya çıkmıyor. İşte bu noktada kesinlikle kendimiz için önlem almalıyız. Ayrıca Kendi temizliğimizi sağladıktan sonra çevremizdeki insanları da uyarmalıyız. 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (10)

Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ilk olarak hasta olmamak için yapılsa da önemli bir detayda hasta olanlar için yapılanlar. Koronavirüsle mücadele döneminde hasta olan kişilerle ilişkiler nasıl olmalı birlikte inceleyelim.

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (9)

 • Önce hasta olan kişinin diğer insanlardan izole olması sağlanmalı. 
 • Virüse yakalanmayalar kişiler, hasta olan kişi ile arasına en az 2 metre mesafe koyarak iletişim kurmalı. 
 • Enfekte tanısı almış kişiyle kapalı ortamda kalınmamalı. 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (3)

 • Aynı evde yaşanıyorsa kullandığı araç gereçler hasta kişiye özel olmalı başkası kullanmamalı. 
 • Hasta olan kişinin her dokunduğu yüzey etkili temizlik malzemeleri ile temizlenmeli. 
 • Hasta kişiler kesinlikle kalabalık ortamlara gitmemeli ve gidiyorsa maske eldiven kullanmalı.
 • Koronavirüs önemli derece de ciddiye alınacak bir kavram olup, hastalık kapıyı çalmadan önlem alınması gerekiyor. 

3- Öksürürken ve Hapşırırken Ne Yapılmalı ?

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (11)

Koronavirüsle mücadelemiz devam ediyor fakat, hala eksik yaptığımız birçok şey kötü sonuçlara neden oluyor. Tam her şey güzel giderken vaka sayıları azaldı diye düşünürken rehavete kapılıp tüm önlemleri bırakıyoruz ve hastalık artıyor. Koronavirüs kişinin içinde varsa bu öksürme ve hapşırma yoluyla dışarıya atılır. Atılan virüsler çevrede bulunan kişiler için hasta olmak için davetiye çıkarır.

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (6)

Hasta olmamak için insanlar önlem almalı maske takmalı, ellerini yıkamadan yüzüne sürmemelidir. Hapşıran, öksüren kişi ise peçete kullanmalı yoksa peçete herkesten uzak bir yere yönelmeli ve orda bunu yapmalı. Koronavirüsle mücadele için bu yapılanların önemi çok büyük.  

4- Hasta Kişilerin Dokunduğu Yerler İçin Neler Yapılmalı ?

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (8)

Kişiye gerekli testlerden sonra pozitif sonucu verilmişse alınacak elbette önlemler var. Bunlardan bir tanesi de hasta kişiyle aynı ortamda bulunmamak ya da yaşıyorsak dokunduğu her yeri temizlemek. Ayrıca bunları yaparken eldiven takılması çok önemlidir. Aksi halde virüs ellere bulaşır ve bilmeden yüzümüze dokunduğumuz zaman hastalık maalesef bulaşmış olur. 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem

Koronavirüsle mücadelede Türkiye, hastalığa bulaşmış kişiler konusunda gereken önlemleri başarıyla almıştır. Bu sayede vaka sayısı diğer ülkelere göre çok alt seviyelerde kalmış hatta enfekte olan hasta sayısı sürekli gerilemiştir.

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (14)

Özellikle hastalık tanısı pozitif olan kişilerin dokunduğu yüzeyler hakkında sürekli nasıl tedbir alınacağı üstünde durulmuş. Tavsiye olarak virüslü yüzeyleri olduğunca dezenfekte etmek gerektiği koranavirüsle mücadele için vurgulanmıştır. 

5- Koronavirüsle Mücadele Döneminde El Temizliği  Nasıl Olmalıdır ?

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (19)

Hastalanma riskine karşı alınması gereken ilk önlem maske takmak olsa da el temizliği de önemli. Çünkü el ile tüm işler yapılır ve yapılırken kirli yüzeylere virüslü yerlere dokunuruz. Daha sonra ellerimizi yüzümüze götürdüğümüzde tüm mikrop, bakteri ve virüsleri kendimize bulaştırmış oluruz.  

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (18)

Koronavirüsle mücadele etmek için elleri ev çıkış ve girişlerinde bolca etkili sabunlarla yıkamak önemli bir konudur. Şayet dikkat edilmediğinde neler olabileceğini hastalığın belirtilerini göz önüne getirerek anlayabilirsiniz. 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (13)

Koronavirüsle mücadele en başarılı ülkeler arasında Türkiye, Çin, Güney Kore, İsviçre ve Kanada gibi ülkeler bulunuyor. El temizliğinin sürekli vurgulandığı ve dikkat edildiği bu ülkelerde vaka sayısı sürekli azalmıştır.  

6- Kapalı Alanlarda Neler Yapılmalı ve Hayvansal Gıdalar Nasıl Kullanılmalı ?

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (23)

Virüsün en fazla yayıldığı ortamlar kapalı alanlar olup en fazla önlemin alınması gereken yerlerdir. Koronavirüsle mücadele eşgüdüm toplantısı kapsamında alınan kararlar arasında topluca bulunulan kapalı alanların kapatılması kararı alınmıştır. 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (4)

Özellikle alışveriş merkezleri çoğunlukla kalabalık yerler olduğu için en tehlikeli yerler arasındadır. Bu tip yerlere gidilecekse maske ve eldiven kullanmadan asla dolaşılmamalı dezenfektan kullanılmalıdır. 

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (24)

Koroavirüsle mücadele için evlere toplu erzak alımları yapılıyor. İnsanlar evde kendilerini karantinaya alıp uzun bir dönem bu erzakla hayatını devam ettiriyor. Hayvansal gıdaları tüketirken en önemli nokta bu gıdalarda virüs olabilir.

kolay-diyet-listesi_koranavirusle-mucadele-konusunda-alinmasi-gereken-6-onlem (15)

Bu yüzden yüksek sıcaklıklarda uzun süre kaynattıktan sonra pişirmek en doğru yoldur. Hayat konforunu olumsuz etkileyen bu virüsün gerekli önlemler ile yok olacağını unutmamalı mücadeleye devam edilmelidir.


İlginizi Çekebilir: Koronavirüs için her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi denenmektedir. İlaç veya aşı çalışmaları da buna dahildir. Ülkemizde son zamanlarda adı duyulan bir ilaç, koronavirüs için olumlu sonuç vermeyi vaat etmektedir. Konunun detayları için Favipiravir nedir, Favipiravir yan etkileri nelerdir, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊


Yoruma kapalı.