Kortizon İğnesi Kilo Aldırır Mı ?

Kortizon İğnesi Kullanmayı Düşünenlere Hap Bilgiler!

Hormon tedavisi görenlerin yabancı olmadığı kortizon iğnesi, vücudun gerçekten ihtiyaç duyduğu zamanlarda çok faydalıdır. Bu nedenle hormon tedavisi görenlerin, hormon tedavisi düşünenlerin aklında kortizon iğnesi kilo aldırır mı ? sorusu yer almaktadır.

Pek çok hastalığın tedavisi olan kortizon, maalesef bazı yan etkilere maruz bırakabiliyor. Aslında vücudumuz kendi başına kortizon üretebiliyor. Bir çeşit stres hormonudur. Fakat vücudun bu hormonu salgılayamadığı durumlarda, çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle bağışıklık sisteminde etkisini göstermesi için kortizon iğnesine, kortizon tedavisine başvurulur.

Kortizon İğnesi Nedir ?

Hemen herkes tarafından duyulan ve merak edilen bir konudur kortizon. Bu nedenle kortizon iğnesi nedir ? sorusu sıkça sorulmaktadır. İlaç olarak verilen kortizon genellikle kan, hormonal bozukluklar, astım, bağışıklık sistemi sorunları, mevsimsel alerjiler, bazı cilt ve göz hastalıkları, solunum sorunları gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaç ise iki şekilde verilmektedir; kapsül/tablet veya iğne. Kortizon iğnesi, ilacın damar yolundan verilmesi tercih edildiği durumlarda kullanılır. Bu tercih kişinin kendisinin değil, uzman veya doktor olan kişinin tercihiyle olmalıdır. Aksi takdirde bazı istenmeyen sorunlar yaşanabilir.

Kortizon İğnesi İsimleri ? Kilo Aldıran Kortizonlu İlaç Listesi

-kortizon-iğnesi-

Kilo aldıran kortizonlu ilaç listesi ve kortizon iğnesi isimleri de merak edilen bir konudur. Kortizon ilaç kullanmayı düşünen ve piyasa da sağlıklı bir ilaç bulmak isteyen birçok insan vardır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; bu ve benzeri ilaçlar kullanılacaksa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Çünkü vücuda hangi ilacın uygun olacağına ancak uzmanlar karar verebilir. Bu nedenle de burada ilaç ismi zikretmek, yanlış yönlendirici olabileceğinden, ilaç ismi veya herhangi bir ilaç listesi vermemek daha doğru olacaktır.

Kortizon İğnesi Yan Etkileri , Kortizonun Oluşturabileceği Yan etkiler

Her ilacın oluğu gibi kortizon iğnelerinin de bazı yan etkileri bulunmaktadır. Kortizon iğnesi yan etkisi bireyden bireye farklılık gösteriyor olup, vücudun çeşitli yerlerinde geçici ve kalıcı yan etkiler gözlenebilir. Tabi doğru kullanılmadığında ( doz aşımı vs.) bu ilacın yan etkisinin ortaya çıkarması kaçınılmaz bir durumdur. En bilinen yan etkiler ise şöyledir,

 • Adet düzensizliği: En sık rastlanan yan etkilerin başında adet düzensizliği geliyor. Böyle bir durumda bazı kadınlar iki üç ay boyunca regl olmazken, bazıları bir ay içinde gün iki defa adet olabiliyor.
 •  Sivilce ve kıllanma: Ciltte de zararları meydana gelen kortizon, özellikle sivilce ve kıllanmaya ortam  hazırlıyor.
 • Yüzde şişme, tombullaşma,
 • Sırtta yağ birikmesi
 • Deride morarma, yıpranma, incelme, yarılma,
 • Hipertansiyon ve şeker hastalığı
 • Kas zayıflığı ve kemik erimesi
 • Midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı
 • Psikolojik bozukluklar
  YouTube video

Kortizon İğnesi Yan Etkileri Ne Zaman Geçer ?

Yapay olarak elde edilen kortizon maddeleri iğne ile hastalara zerk edilmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon iğnesi özellikle iltihaplı olan ya da enfeksiyon riski taşıyan bölgelere yapılmaktadır. Kortizon yan etkisi bulunan bir ilaçtır ve ancak akut seviyedeki hastalıklarda ve iltihaplı yaralar için kullanılmaktadır

Kortizon İğnesi Ne İşe Yarar ?

Kortizon iğnesi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.  En bilinen şekliyle hormon eksiklikleri, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, astım, solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tabi bunun yanında kortizon tedavisi kilo alma durumu gibi bazı yan etkileri olduğu için, bazı insanlar tek doz kortizon iğnesi kilo aldırır mı ? ya da kortizon iğnesi kilo aldırır mı ? gibi sorular sormaktadır.

Her birey birbirinden farklı olduğu ve bu ilaca her vücudun farklı tepki göstermesi nedeniyle  genel geçer bir çıkarımda bulunmak zordur. Bu nedenle de böyle kaygılar yaşanıyorsa bir uzmana bildirilmelidir.

Kortizon İğnesi Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır , Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır Bitkisel

Kortizon yaptıran insanlar, sonraki süreçte kortizon iğnesi vücuttan ne kadar sürede atılır ? gibi sorularına yanıt aramaktadır. Düzenli bir şekilde kullanıldığına ve dozda aşırıya kaçılmadığı sürece kortizonun herhangi bir sıkıntısı görülmez. Ancak uzman veya hekime danışılmadan kullanılmış dozlar, vücuda zarar verebileceği gibi, etkileri de çok uzun süre devam edebiliyor.

Kortizon Kullananların Yorumları , Kortizon İğnesi

Birbirinin tavsiyesine uyarak hareket etmeyi tercih edenler için, kortizon kullananların yorumları önemlidir. Bu nedenle kortizon iğnesi yaptıranlar , ilk kez kortizon iğnesi düşünenler için önemli bir kaynaktır. Belirtilen tüm yan etkiler, yazının da başında belirtildiği gibi ilaç doktor gözetiminde, uygun doz ve sürede kullanıldığında hemen hemen hiç görülmeyebilir. Önemli olan bu yan etkileri potansiyel bir risk olarak bilmek ve hekimin söylediği doz ve süreden fazla ilacı kullanmamaktır.

-kortizon-iğnesi-

Hastalık nedeni ile kullanılan kortizon hızlı sonuç vermesi ve bazı hastalarda ruhsal iyiliği de beraberinde getirmesi nedeni ile bir çeşit bağımlılık yapabilir. Bu nedenle ilacın bilinçsiz ve gereğinden çok ve uzun sürede kullanımı gündeme gelebilir. Hastanın yapacağı en büyük hata bu ilacı hekim önerisi dışında kullanmak olacaktır.

Kortizon İğnesi Kalçadan

Kortizon iğnesi kalçadan, omuzdan, koldan ver dirseklerden yapılabilir. Hangi bölgeden iğnenin yapılacağını doktor karar verdiği müddetçe sıkıntı yoktur. Uzman olmayan ve bilgisi olmayan birisinin kararı doğrultusunda yapılan işlemler, bir takım sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle bu konuya dikkat edilmelidir.

Kortizon Yüz Şişmesi Nasıl İner ?

Kortizon kullanımına bağlı olarak vücudun tepkileri farklı farklı olur. Kortizona bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun da yüz şişmesidir. Peki kortizon yüz şişmesi nasıl iner ? Yaşanan olumsuz bir yan etkide, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bilinmeyen ve kulaktan dolma tavsiyelerle, ortaya çıkan olumsuzluklara çözüm aranmamalıdır. Bu tür durumlarda ulaşılması gereken ilk kişi uzman veya doktorlardır.

Kortizonlu Kremler Kilo Aldırır mı ?

-kortizon-iğnesi-

Kortizon iğnesinin yan etkilerinden en başta geleni kilo aldırıyor olmasıdır. Kortizon vücuttaki yağ dağılımınızı değiştiriyor. Vücudunuzda su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep olabiliyor. Kortizon kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Kortizona bağlı kilo alımını azaltmak için beslenme tarzınızda yapacağınız düzenlemeler ile önüne geçebilirsiniz. Bu düzenlemelerin bazıları şu şekildedir;

 • Hızlı sindirilen besinlerden uzak durun: Hızlı sindirim kan şekerinizin hızla yükselmesine sebep olur. Kortizon kullananların kan şekeri yüksek olduğu için hızlı sindireceğiniz besinlerden uzak durun. Un, şeker, patates, meyve suları, gazlı içecekler, pirinç, mısır, şekerli besinler ,bazı meyveler (incir gibi) besinlerden bazılarını örnek verebilirim.
 • Tuzsuz beslenmek : Eğer tuzsuz yiyemem  derseniz tuzu çok az kullanmalısınız. Çünkü kortizon böbreklerden tuz alımını büyük ölçüde azaltır. Bu sebeple tuz olması gerekenden yüksek seviyeye çıkar ; yüksek tansiyon ve ödem gibi sorunlara yol açar.
 • Lif alımını arttırmak: Sebze ve meyveler potasyum ve lif içeriğiyle kortizon kullananlar için oldukça önemlidir.-kortizon-iğnesi-
 • Kalsiyum alımını arttırmak: Kortizon bağırsaklardan kalsiyum emilimini azaltır,k kalsiyumun kana geçişini hızlandırır. Kemikteki kalsiyum oranı azalınca kemik erimeleri başlayabilir. Kalsiyum bakımından en güçlü olan sütten çokça tüketmelisiniz.
 • Daha fazla hareket etmek: Kortizonlu ilaç kullanıyorsanız eğer  günlük aktiviteleri artırılmalı ve  mümkünse spor yapmalısınız. Yürüyüş yapmak kortizonun sebep olduğu kilo aldıran yan etkisini oldukça hafifletmektedir.

Kortizon iğnesinin yan etkileri can sıksa da, vücut için gerekli bir hormondur. Belirtilen önerileri göz önüne alarak hem sağlığınızı ihmal etmemiş, hem de kilo sorunu yaşamadan bu süreci atlatmış olursunuz.

Yoruma kapalı.