Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Protein Diyeti Olarak Bilinen Dukan Diyeti Nedir?

Dukan protein diyeti programı dünyaca ünlü Fransız doktor ve diyet beslenme uzmanı Pierre Dukan” tarafından geliştirilen ve lanse edilen bir zayıflama diyeti programıdır. Ülkemizde ve ABD de ise dukan diyetini meşhur eden kişi ise Dr. Mehmet Öz olarak bilinir.

Dukan protein diyeti programı; aslında bir tür ayırma diyeti veya protein diyeti programı olup diyet listesinin içerisinde deniz mahsulleri, kırmızı et ve ciğer gibi yağ içermeyen proteinli besinler, beyaz et ürünleri, hindi, kaz veya bıldırcın eti gibi yağsız beyaz et türleri, yumurta gibi protein yönünden zengin yiyeceklerden müteşekkil bir beslenme ve zayıflama programıdır.

Dukan Diyetinde Ne Yenir ?

Dukan protein diyeti programı yaklaşık olarak 100 değişik yiyecekten oluşmaktadır. Bu diyetin aynı zamanda dukan diyeti evreleri olarak adlandırılan atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olmak üzere 4 ana evreden oluşan bir uygulama takvimi bulunmaktadır.

Dukan Diyetiyle Kaç Kilo Verilir ?

Atak evresinde 2-7 gün içerisinde dukan diyetini yapanlar yaklaşık 2.5-4 kilo arası zayıflama sağlamaktadırlar. Bu evrenin temel amacı metabolizmayı hızlandırmak olup protein bakımından zengin yiyecekler ile beslenme üzerine kurulu bir evredir.

-dukan-protein-diyeti-programı-

Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Seyir evresinde kilo verme hızı dukan protein diyeti programı uygulayanlarda ağırlaşmaya başlar. Bu evrede proteince zengin yiyecekler ile birlikte lifçe zengin sebzeler de dukan diyeti listesi içerisine dahil olmaktadır. Lifçe zengin sebzelerden yaklaşık 28 tanesini dukan diyetinin seyir evresinde kullanmış oluyoruz.

-dukan-protein-diyeti-programı-

İlk evre 1 hafta sürmekte olup bu süre zarfında sadece 1 haftada 1 kilo verme hedefimiz olacaktır. Bunun nedeni hem atak evresindeki ani kilo kaybı sonrasında vücudun yeni kilosuna kendini alıştırması hm de bu alışma süresince zayıflama sürecinin devam etmesidir.

Güçlendirme evresi ile dukan protein diyeti programı sona erdikten sonra vücudun tekrar kitlesel bir biçimde kilo almasının önüne geçmek hedefi vardır. Bu evrede meyve, ekmek, peynir ve nişastalı yiyecekler tekrar dukan diyeti günlük programına dahil olur. Ama bu durum kısıtlı olup sadece haftada 2 öğün olacak şekilde tasarlanmıştır.

Dukan Diyetinden Sonrası

Koruma evresi dukan diyeti evreleri arasında dördüncü ve son evredir. Bu evrede dukan protein diyeti programı uygulayanlar aşağıdaki birkaç kural dahilinde ne isterlerse yeme konusunda serbesttirler.

– Haftanın bir günü protein günü olacak

– Haftada 1 gün yulaf ezmesi tüketilecek ve gün içinde egzersiz yapılacak

Dukan protein diyeti programı ile zayıflayanlar bu 4. fazdan sonra bir fazın daha olduğunu söylüyorlar. O da dukan diyetinin ardından hayatınızın geriye kalan dönemlerinde kilo almamaya gayret etmenizdir.

İlginizi çekebilir: Saf Protein Diyeti İle Hızlı Kilo Verme

YouTube video

Yoruma kapalı.