Atkins Diyeti Listesi

Son yılların en fazla rağbet gördüğü diyetlerinden biri olan Atkins diyeti karbonhidrat seviyesinin düşürülerek yağ yakışını hızlandırma yöntemine bağlıdır. Amerikalı Dr. Atkins tarafından geliştirilen ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilen Atkins diyeti zayıflarken vücudun kuvvetli kalması için B vitamin grubu besinlerin bolca tüketilmesini öneriyor. Tüm vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde vücuda alınmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olan Atkins diyeti ile halsizlik ve direnç kaybı yaşamazsınız. Kilo verme, kilo vermeye devam etme ve verilen kiloyu koruma olmak üzere 3 aşamadan oluşan bu diyeti yaklaşık 1.5 ay sürmektedir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kronik yorgunluk, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıkların tedavisini kolaylaştıran bu diyette günlük alacağınız karbonhidrat miktarı 20 gramı geçmemelidir.

1- Kilo Verme Aşaması
Makarna, beyaz ekmek, pirinç, bisküvi, fasulye, mercimek, hamur işleri gibi un, nişasta ve şekerden oluşan besinler bu evrede tüketilmez. Karbonhidrat miktarının azalmasıyla kısa sürede zayıflamaya başlayacağınız bu aşama 2 hafta sürecektir. İlk başlarda bu diyeti uygulamak zor gelse de 2-3 gün içinde vücut daha az yemeye alışacağından zorluk çekmezsiniz. 6 saat aralıklarla olmak üzere günde 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan Atkins diyeti kısa sürede metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmaya başlayacaktır. Bu aşamada kafeinsiz ve şekersiz çay kahve tüketilebilir. Ekmek ve hamur işleri tüketilmez. Genellikle tüm öğünlerde yeşil sebzelerden oluşan bol limonlu salata tüketilmesi önerilir.

2- Kilo Vermeye Devam Etme Aşaması
Atkins Diyetinin en önemli amacı diyeti zamana yayarak size doğru beslenme alışkanlığı edinmenizi sağlamaktır. Bu aşamanın en büyük faydası hem zayıflamaya devem etmesi hem de vücut direncinizi korumasıdır. 14 gün devam eden bu aşamada günlük alacağınız karbonhidrat miktarı 20’den 25’e yükselir. Karbonhidrat tüketimindeki bu artış her ne kadar kilo verme hızınızı yavaşlatsa da vücut diyete alıştığı için yağ yakmaya devam edecektir. Bu evrenin bir diğer özelliği ise metabolizma hızını ve yağ yakış hızını arttırmak için tüketilen sıvı miktarının da orantılı bir şekilde artmasıdır. Normalde tükettiğinizden daha fazla su, maden suyu ve zayıflama çayları içebilirsiniz.

3- İdeal Kiloyu Koruma Aşaması
Dengeli beslenmeyi yaşam tarzınız şekline getirerek verilen kiloları geri almamanızı amaçlayan bu aşama 2 hafta kadar devam eder. Diyet programı her ne kadar bitmiş olsa da özellikle obezite sorunu olan kişilerin karbonhidrat tüketimine hayat boyu dikkat etmeleri önemlidir. Kolay kilo alan kişiler için bu aşama oldukça önemlidir. Diyet esnasında verdiğiniz kiloların geri alınmaması için un, şeker, yağ, nişasta ve tuz gibi besinler aşırı miktarda tüketilmemelidir. Bir gün normalden daha fazla karbonhidrat aldığınızda ertesi gün karbonhidrat tüketmeyerek vücudun dengesini koruyabilirsiniz. Ayrıca sadece diyet boyunca değil yaşam boyunca su ve sporu hayatınızdan eksik etmezseniz ideal kilonuzu daima koruyabilirsiniz.

Atkins Diyeti Listesi

1- Kilo Verme Aşaması Diyet Listesi
Sabah
Pastırmalı, jambonlu ya da sosisli yumurta
Şekersiz çay ya da kahve
Öğle
Gözleme ( Yarım porsiyon )
Bol yeşillikli salata ( 1 kase )
Maden sodası ( 1 bardak )
Akşam
Kırmızı et ya da balık
Deniz ürünleriyle yapılmış salata

2- Kilo Vermeye Devam Etme Aşaması Diyet Listesi
Sabah
Zeytinyağlı omlet
Çavdar ekmeği ( 2 dilim )
Domates suyu
Şekersiz çay ya da kahve
Öğle
Peynirli tavuk salatası
Bitki çayı
Akşam
Deniz ürünleriyle yapılmış salata
Kremalı çorba
Çilek

3- İdeal Kiloyu Koruma Aşaması Diyet Listesi
Sabah
Peynir ve ıspanaklı omlet
Çavdar ekmeği ( 2 dilim )
Şekersiz çay ya da kahve
Meyve
Öğle
Fırında tavuk
Sebzeli salata ( yarım kase )
Akşam
Kırmızı et
Soğan çorbası
Bol yeşillikli salata

Yoruma kapalı.