9 Adet Kuru Meyve Kalori Miktarı Kaçtır? Kuru Meyve Kilo Yapar mı?

Kuru Meyve Kalori Miktarı Kaçtır?

Kuru meyve kalori hesabını özellikle diyette olanlar yapmalıdırlar. Kurutulmuş meyveler diyet programlarında özellikle kan şekerini dengelemek ve enerji vermek amaçlı ara öğünlerde de tercih edilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki sağlıklı yiyecek diye porsiyonları abartmamakta fayda vardır. Bu sebeple de kalori hesabı yapmanız veya porsiyonlarınıza dikkat etmeniz diyetinizi olumlu yönde destekleyecektir. Kuru meyve kalori cetveli size bu konuda yardımcı olacaktır.

YouTube video

Diyette Kuru Meyve Ne Kadar Yenmeli?

Diyette olmazsa olmaz besin kaynaklarından biri de kuru meyvelerdir. Kuru meyve kalori açısından fazla olduğu bilinmektedir. Diyetinizi desteklemek ve en önemlisi sağlıklı kilo vermek için sağlıklı beslenmeli, porsiyonlarınıza dikkat etmelisiniz. Diyet yaparken sıkça sorulan sorulardan biri de diyette kuru meyve ne kadar yenmeli sorusudur. Kuru meyveler her ne kadar diyetiniz destekleyen besinlerden olsa da fazla tüketildiğinde kilo artışına sebep olabilmektedir.

Diyet yaparken kuru meyveler genellikle ara öğünlerde yoğurt, süt veya bitki çayları ile birlikte tüketilmektedir. Porsiyon miktarı tüketeceğiniz meyvenin şeker oranına veya lif kaynağına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle hangi meyveden ne kadar tüketmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Dilerseniz kendinize bir kuru meyve kalori cetveli oluşturarak daha kontrollü bir şekilde tüketmeyi sağlayabilirsiniz. Bu sayede de diyette kuru meyve porsiyonları kontrolünü kaybetmemiş olursunuz.

Kuru Meyve Kilo Aldırır mı?

Kuru meyveler her ne kadar diyet yapanlar tarafından sıklıkla tüketilse de günlük alınması gereken porsiyon miktarından fazla tüketildiği takdirde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Örneğin kuru kayısıyı günde 2-4 adetten fazla tükettiğinizde hem vücudunuza fazla şeker yüklemiş olursunuz hem de mide ve bağırsak florasını bozmuş olursunuz. Bu sebeple günlük kullanım miktarında kuru meyve kalori ölçüsünü aşmamak önemlidir.

YouTube video

Buna bağlı olarak kuru meyve kilo aldırır mı sorusuna çok net bir şekilde şu cevabı vermek mümkündür; gerektiğinden fazla tüketildiğinde sağlıklı besin de olsa kilo artışı görmek ne yazık ki mümkündür. Bunun önüne geçmek için isterseniz kuru meyve kalori çizelgesi oluşturabilirsiniz ya da bir diyetisyenden ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz.

En Az Kalorili Meyveler Hangileridir? | Kuru Meyve Kalori Çeşitleri

Kuru meyveler zamanı geldiğinde tam olgunlaşmış hali ile toplanır ve genellikle güneş altında kurutulur. D vitamini ve bol vitamin, mineral kaynağı haline gelen kuru meyveler temiz bir bez üzerine serilerek direkt güneşte kurutulması sonucu daha sağlıklı ve faydalı hale gelmektedirler.

Kuru meyve kalori hesabı yaparak dilerseniz kendiniz de kurutup, tüketebilirsiniz. Kuru meyveleri en az kalorili meyveler ve en çok kalorili meyveler olarak iki gruba ayırırsanız ihtiyacınız olan meyveleri kurutup faydalanabilirsiniz. Kur meyvelerin faydalarına birkaç örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralamak mümkündür:

1- Kuru Üzüm

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Kuru üzüm kan yapıcı özelliği ile bilinen bir kuru meyve çeşididir. Kuru üzüm, kuru meyveler içerisinde şeker oranı yüksek olan meyvelerden biridir. Bu sebeple de tüketirken dikkat edilmesi gereken kuru meyvelerdendir. Fakat doğru tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olan kuru üzümün faydaları saymakla bitmez. Lif oranı da yüksek olan kuru üzümün kuru meyve kalori hesaplamasında 100 gramında 299 kalori bulunmaktadır.

2- Kuru Kayısı

Kuru kayısının en bilinen özelliği şüphesiz kan şekerini dengelemesi ve kabızlığa iyi gelmesidir. Fakat kuru kayısının bilinen başka birçok faydaları da bulunmaktadır. Kuru kayısı da kuru meyve kalori hesaplaması yapılarak diyete eklenmesi gereken bir meyvedir. Çünkü vitamin ve lif oranı yüksek olan bir besindir.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Kuru kayısının aynı zamanda kalorisi düşük, tok tutan ve kilo vermeye yardımcı bazı özellikleri de bulunmaktadır. Kilo verirken aynı zamanda tatlı krizlerinize de iyi gelecek olan kuru kayısının 100 gramında 250 kalori bulunmaktadır.

3- Kuru Erik

Kuru erik de tıpkı kuru kayısı gibi bağırsak florasını düzenleyip, kabızlığı giderir. Kuru eriğin aynı zamanda kalp ve tansiyon hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Metabolizmanızın yavaş olmasından şikayet ediyorsanız ve hızlandırmak için bir yol arıyorsanız kuru erik tam size göre bir besin! Üstelik tüm bunları yaparken kan şekerinizi de dengeler.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Kuru meyve kalori hesaplaması yaparak tüketmeniz gereken bir besin olan kuru eriği sabahları aç karnına ya da ara öğünlerde bitki çayları ile beraber tüketebilirsiniz. Kuru eriğin 100 gramında 260 kalori bulunmaktadır.

4- Kuru Dut

Kuru dut diyet listenizden eksik etmemeniz gereken bir besindir. Kuru dut tam olarak diyet yapanlar için bir kuru meyvedir. Doğal bir antibiyotik olan kuru dut; demir, kalsiyum ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Karaciğer, kalp ve bağırsak problemlerinin dışında, saç ve cilt sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Ayrıca kuru dut yaş halinde sağladığı faydanın iki katını kuru iken sağladığı da bilinen bir kuru besindir. Bununla beraber kuru meyve kalori miktarı da yaş haline göre kuru hali daha fazladır. 100 gram kuru dutta 220 kalori bulunmaktadır.

5- Yaban Mersini Kurusu

Özellikle kalorisi düşük diyet yapanların ilk tercihlerinden biri de yaban mersinidir. Yaban mersini kan şekerini dengelemekle birlikte aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Yaban mersini potasyum ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Diyet listesine eklendiğinde sindirim sistemine büyük katkı sağlar.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

İçerisinde hiçbir şekilde yağ, sodyum ya da kolestrol barındırmayan yaban mersini diyet yapanlar için çok uygun bir besindir. Tüm bunların dışında çok düşük kalorisi olan yaban mersinini tüketirken kuru meyve kalori çizelgenize mutlaka eklemeniz gereken bir kuru meyvedir. Çünkü 1 su bardağı yaban mersininde yalnızca 40 kalori bulunmaktadır.

6- Ananas Kuru Meyve Kalori Değeri

Yağ yakmayı hızlandırması ile bilinen ananas diyet listelerinin olmazsa olmazıdır. Ananas meyvesinin kurusu içinde demir, kalsiyum, A,B ve C vitaminleri barındırarak oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ananas meyvesinin kurusu zayıflamaya yardımcı olurken sizi hem iltihaplanmalara karşı korur hem de ödem atmanıza yardımcı olur.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Mide ve bağırsağı temizlemeye yardımcı olan ananas kurusu, akşam yemeğinde et tükettiğiniz zamanlarda etin yanında bir iki parça yemeniz halinde, eti daha rahat sindirmenizi sağlayacaktır. Faydaları saymakla bitmeyen ananas kurusunun 100 gramında 350 kalori bulunmaktadır. Bu sebeple tüketirken mutlaka kuru meyve kalori hesaplaması yapılması gereken bir besindir.

7- Kuru İncir

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo
Kuru Meyve Kalori Kaçtır?

Kuru incir hem ishali hem de kabızlığı gidermeye yardımcı olduğu için diyet listelerinin vazgeçilmezi olan kuru meyvelerdendir. İçeriğindeki şeker oranı sayesinde kan şekerini dengelemeye yardımcı olan kuru incir tüketirken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü fazla tüketildiğinde kilo artışına sebep verebilir. Kuru incirin de kuru meyve kalori hesaplamasına göre 100 gramında 269 kalori bulunmaktadır.

8- Hurma Kurusu

Diyet yaparken bol miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor ve kalsiyuma ihtiyacınız vardır. Tüm bunları içerisinde barındıran hurma kurusu diyet listelerinizde mutlaka bulunması gereken bir başka kuru meyve çeşididir. Üstelik doğal şeker oranına sahip olan hurma kan şekerinizi de dengelemeye yardımcı olmaktadır. Diyetinize eklerken kuru meyve kalori cetveli oluşturmanız size yardımcı olacaktır.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Hurma aynı zamanda lifli yapısı sayesinde sindirim ve boşaltım sisteminize de iyi gelecektir. Hurma içerisindeki şeker sayesinde yemeklerden 1-2 saat önce tüketildiğinde tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur. Kuru meyve kalori hesaplamasına uyarak diyet listelerinize ekleyeceğiniz hurmanın yaklaşık 8 tanesinde 169 kalori bulunmaktadır.

9- Kuru Kiraz

Kiraz, meyvesinden sapına kadar diyet listelerinde bulunan bir besindir. Birçok kişi tarafından bilinen kiraz sapları kurutulup demlenip içildiğinde ödem attırıcı özelliği ile hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kirazın kurutulmuş hali de yaş meyvesine oranla daha yüksek besin değerine sahiptir.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Kuru kirazın içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra içinde B1, B2, B5 ve C vitaminleri barındıran kuru kiraz karaciğer ve kolesterol rahatsızlıklarını da düzene koymaktadır. Aynı zamanda vücudun uyku dengesini de düzenlemeye yardımcı olan kuru kirazın kaç kalori olduğunu merak ediyorsanız; kuru meyve kalori hesaplama sistemine göre 100 gramında 252 kalori bulunmaktadır.

Kilo Aldıran Kuru Meyveler

Diyet programı denilince veya kalori hesaplaması denilince akıllara ilk gelen zayıflamak olmaktadır. Fakat sadece zayıflamak için diyet programı uygulanmaz. Sağlıklı ve bilinçli kilo artışı için de diyet programı uygulanmaktadır. Kuru meyve kalori hesaplamasını kilo artışı için de kullanabilirsiniz. Kalorisi yüksek, kilo aldıran kuru meyveler başlıca saymak gerekirse:

  • Kuru hindistan cevizi
  • Kurutulmuş armut
  • Kuru üzüm
  • Kuru çilek
  • Kuru ananas gibi örnekler vermek mümkündür.

Kuru Meyve Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere kuru meyveler vitamin, mineral ve doğal şeker bakımından zengin oldukları için gerek zayıflama diyet programlarında gerek ise kilo almak için diyet programlarında kuru meyve kalori hesaplamasına göre programlanarak tüketilen besinlerdir. Kuru meyve karışımı ya da meyve karşımı kompostosu kullanarak ancak kalori ve kilo kontrolü de yaparak tüketim sağlayabilirsiniz.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Kuru meyve faydaları saymakla bitmeyen, günlük tüketim listenize mutlaka eklemeniz gereken bir besin türüdür. Bu sebeple kalori hesaplaması yapılarak tüketmekte fayda vardır. Bazı kuru meyveleri süt ve süt ürünleri ile tüketirseniz özellikle zayıflamak amaçlı tüketiyorsanız şeker oranını vücut daha yavaş alacağı için zayıflamaya da daha faydalı olur. Kuru kalorisi, taze meyvenin kalorisine göre değişim gösterebilmektedir. Bu sebeple de kuru meyve kalori cetveli oluşturarak kendinize bir çizelge belirleyebilirsiniz.

Kuru Meyve mi Taze Meyve mi Daha Kalorili?

Kuru meyveler genellikle diyet listelerinde daha fazla yer almaktadırlar. Çünkü bilindiği üzere kuru meyvelerin taze meyvelere göre besin değeri daha fazladır. Özellikle güneşte kurutulmuş meyveler D vitamini açısından da zengin olmaktadır.

Diyet yaparken kuru meyve kalori çizelgesi hazırlayan kişilerin akıllarında kuru meyve mi taze meyve mi daha kalorili sorusu oluşmaktadır. Bu sorunun cevabı net bir şekilde kuru meyveler daha fazla kalorilidir olmaktadır. Bunun sebebi ise kuru meyvelerin içerisindeki su oranı tamamen ortadan kalktığı için ve şeker oranı arttığı için kuru meyvelerde daha fazla kalori bulunmaktadır. Bununla beraber tabi ki kuru meyveleri karışık olarak tükettiğinizde karışık kuru meyve kalori oranı çok daha fazla olmaktadır.

kuru-meyve-kalori-kaçtir-kuru-meyve-kilo

Kilo vermek isteyenlerin menülerinde en sık karşılaşılan besinlerin arasında yulaf bulunur. Yulaf özellikle tok tutma özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Peki hiç yulafın kalori miktarını merak etmiş miydiniz? Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır mı? 1 Porsiyon Yulaf Kaç Kalori yazımıza bakarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.