Labioplasti Ameliyatı Nedir ve Neden Yapılır?

Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

Labioplasti nedir? Her kadının bedeni birbrinden farklıdır. Fakat bazı durumlarda kadınlar bedenlerinin her noktasını beğenmeyebilir. Bu durumun ortadan kalkması içinde estetik işlemlere yönelebilirler. Doğumsal ya da sonradan oluşabilen hasarlar artık günümüzde çok rahat bir şekilde düzeltilebilmektedir. Bu yöntemlerden biride labioplasti ameliyatıdır.

Vajinal estetik işlemleri ile kişiler kaybettikleri özgüvenleri geri kazanabilir ve kendilerini daha iyi hissedebilirler. Peki labioplasti nedir ve nasıl yapılır?

Labioplasti Nedir?

Labioplasti kısaca, vajinada yer alan labia majorun yani dış dudak ya da dış dudakların hemen altında yer alan, labia minorun bir diğer adıyla iç dudakların cerrahi operasyon ile düzeltilmesi işlemine denmektedir.  Bu tarz işlemler genellikle doğuştan gelen veya ergenlik döneminde genişleyen, kararan, sarkan ya da uzayan iç dudakların kesilip küçültülmesi işlemi olarak adlandırılabilir.

Labioplasti Ameliyatı Yapılmasının Nedenleri Nelerdir?

labioplasti
Labiopasti

Labioplasti ameliyatının yapılma nedenlerinin başında iç dudakların, dış dudaklardan dışarı çıkacak şekilde sarkık durmasıdır. Ayrıca dudaklar arasında yaşanan simetrik problemlerden kaynaklıda bu estetik işlem uygulanabilmektedir. Vajinada yaşanan kararmalarda bu işlemin yapılmasına ön ayak olmaktadır.

İç dudaklarda yaşanan kararmalar, sarkma ve kırışıklar kişide estetik açıdan sorunlara sebep olabilmektedir. Kişinin yaşam kalitesini, psikolojisini ve cinsel hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu tarz estetik operasyonlar yapıldıktan sonra kişinin yaşam kalitesini ve psikolojisini olumlu yönde etkilemektedir.

Vajinal ameliyatın yapılma nedenleri arasında; özgüven eksikliği, kişinin bedenini beğenmemesi gibi nedenlerde gösterilebilir. Ayrıca kişinin cinsel hayatını da psikolojik nedenlerden ötürü kötü etkileyebilmektedir. İsteksizlik ya da vajinanın görüntüsünden memnun olmama gibi nedenler bu sorunlarda büyük rol oynamaktadır.

Enfeksiyon, hijyen ve tahriş gibi sorunlar kadınları günlük hayatta olumsuz etkilemekte. Bu tarz durumların önüne geçmek veya istedikleri dar kıyafetleri özgürce giyebilmek adına vajinal estetik işlemleri tercih edebiliyorlar.

Tüm bu nedenlere ek olarak kişinin günlük yaşamındaki istekleri ya da karşılaştığı prolemlerde bu tarz işlemlerin yapılmasına oldukça etkili olmakta. Estetik işlemlerin yaygınlaşması ve sosyal medya kullanımın artması da bu tarz cerrahi operasyonlarda artışa neden olmuştur. Peki en çok tercih edilen labioplasti yöntemleri nelerdir?

Labioplasti Yaptıranlar En Çok Hangi Yöntemi Tercih Ediyor?

labioplasti

Her hastanın problemi birbirinden farklıdır. Bu nedenle tercih edilecek yönteme doktor kontrolünde karar vermek en sağlıklısıdır. Her doktorun uzmanlaştığı yöntem farlı olabilmektedir. Bu nedenle alanında uzman olan iyi bir hekim ile yola devam etmek oldukça önemlidir. Peki, en çok tercih edilen teknikler hangileridir?

  • Deepitelizasyon (Delaminasyon) Tekniği: Labiumların içten ve dıştan soyulması ile yapılan tekniğine denmektedir.
  • V Plasti Tekniği: Kama şeklinde doku çıkarılması ile yapılan operasyonlara denmektedir.
  • Parsiyel Rezeksiyon Tekniği: İç dudakların kenar kısımlarının kesilip çıkarılması tekniğidir.
  • Lazer Labioplasti: İç dudakların kesilme işlemi lazerle yapılmaktadır.
  • Z Plasti: Z şeklinde doku çıkarılarak yapılan işlemlere denmektedir.

Bu yöntemler arasında en çok tercih edilen teknik V plastidir.  Fakat bu yöntemler kişiden kişiye ve doku kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle en iyi yöntemi hekiminiz ile karar vermek önemlidir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Husular Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu tarz estetik işlemler yapıldıktan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle operasyon sonrası hafif kanamalar ile karşılaşmak oldukça normaldir. Fakat kanamanın miktarı fazlaysa hekimin ile görüşmenizde fayda vardır. ayrıca opersyon sonrası işlem yapılan dokunun şişerse doktorunuza hemen bilgi verin.

Operasyon sonrası kişinin günlük hayata dönmesi çokkolaydır. Genelde üç gün gibi kısa bir sürede kişi hayatına kaldığı yerden devam eder. Sadece dikkat edilmesi gerekenler ilk bir hafta pansumanların aksatılmadan titizlikle yapılması gerekmektedir. Hijyene de önem verilmesi önemlidir. Estetik işlem sonrası kişinin günlük rutin sporlara ve etkinliklere dönme süresi 1 aydır.

Labioplasti Ameliyatı Olanlar Yorum İncelemeleri

labioplasti

Vajinal estetik ameliyatı olmak isteyen her kadın sonuçlarının nasıl olduğunu doğal olarak merak etmektedir. Birçok platformda konu hakkında deneyimlerini paylaşan birçok kadın kullanıcı bulunmaktadır. Ekşi sözlük ve kadınlar kulübü kullanıcıların paylaşmış oldukları deneyimler ise aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Lazerle Labioplasti Yaptıranlar Kadınlar Kulübü Kullanıcıları Ne Diyor?

Lazer ile genital estetik yaptıran kullanıcıların büyük bir bölümü sonuçtan oldukça memnun olduklarını belirtmişlerdir. İstedikleri sonuca kısa bir sürede ulaştıklarını belirten kullanıcılar, doktor seçiminin önemine dikkat çekmektedir. Alanında uzman hekimler ile işlemlerin yapılması sonucu olumlu olarak etkilemektedir. Tabi ki sonuçtan memnun olmayan kullanıcıların olduğunuda belirtmekte fayda vardır.

Labioplasti Ekşi Sözlük Yazar Yorum İncelemeleri

Ekşi sözlük yazarları, konuya yaklaşımı biraz daha farklıdır. Yapılan estetik işlemlerin kadınlar üzerinde baskı oluşturduğunu belirtsede tam tersi düşünen yazarlar da mevcuttur. Tıpkı kadınlar kulübü kullanıcılarında olduğu gibi bu platformda da kullanıcıların büyük bir bölümü sonuçtan memnundur. İyi araştırmalar sonucunda işlem yaptıran kullanıcılar istedikleri görünüme kavuştuklarını açıklamış ve sonuçtan memnun olduklarını belirtmişlerdir.

Labioplasti Fiyat Bilgisi

Cerrahi işlemler döviz kuruna endeksi olduğu için kur farkları fiyatları etkilemektedir. Bu tarz işlemler estetik operasyonlar olduğundan SGK kapsamında olmamaktadır. Bu nedenle hastalar için bazen maliyetli olabiliyor. Ortalama 6000 ile 8000 arasında değişen fiyatların olduğu bilinmektedir. Tabiki b fiyatlar gerçek maliyetleri yansıtmayabilir. Bu nedenle işlemlerin ne kadar olacağını hekiminiz ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar Olacak?

Yeni yılın gelmesi ile birlikte sağlık sektöründeki işlemlerinde fiyatı artabilir. Güncel fiyatlara tam olarak ulaşılamamış olsada en doğru sonuca hekiminiz ve sağlık kuruluğu ile görüşerek ulaşabilirsiniz.

Labioplasti Fotoğrafları

Yapılan işlemlerin fotoğrafları hasta mahremiyet ilişkisi çerçevesinde paylaşımı pek yapılmamaktadır. Genellikle hekim kontrolünde olan bu fotoğraflara ulaşmak internet ortamında pek sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle hekiminiz ile görüşüp istediğiniz estetik işleme karar vermek en doğru seçim olacaktır.

Yoruma kapalı.