Estetik Dikiş Hangi Durumlarda Tercih Edilmeli?

Estetik Dikiş Nedir?

Estetik dikiş ciltte irritasyon yapmayan çok ince ipler kullanılarak yapılmaktadır. Plastik cerrahi bu alanda uzman ve beceri sahibidir. Peki, bu uygulama hangi alanlarda tercih edilir?

Estetik açıdan en iyi sonucu veren bu dikiş, dokulara özenle yaklaşılan ince dikiş ipleri ile uygulanan teknikleri içermektedir. Bu tarz teknikler vücutta en az iz kalacak şekilde yapılmaktadır. Özellikle ellerde ve yüzlerde oluşan yaralanmalarda uygulanmaktadır.

Estetik Dikiş Nedir?

Estetik Dikiş
Estetik Dikiş

Estetik cerrahide birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Özellikle vücuda atılan dikişlerin hiçbir iz bırakmaması mümkün değildir. Bu dikiş türü ister normal olsun ister estetik vücutta belli bir izin oluşmasına neden olmaktadır.

Literatürde estetik olarak adlandırılan dikişlerde belli bir teknik kullanılmaktadır. Bu teknikte ince dikiş ipleri tercih edilmekte ve dokulara özenli bir şekilde yaklaşılmaktadır. Ayrıca hekimin gösterdiği uygulama ve tecrübesi de, dikişin daha özenli ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Estetik açıdan iyi sonuç veren dikişler vücutta daha az dikkat çekmekte ve ince bir iz kalmasını sağlamaktadır.

Estetik Dikiş Nasıl Yapılır? Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Estetik Dikiş

Kendi kendine eriyen materyaller kullanılarak yapılan dikiş türüne estetik denilmektedir. Bu dikiş türünde, dikişler tek tek değil devam eden bir çizgi gibi uygulanmaktadır. Böylelikle dikiş cilt altından yapılmakta ve dışarıdan görülmesi mümkün olmaktadır. Diğer dikiş türlerine göre daha az iz bıraktığı da kanıtlanmıştır.

Günümüzde doktorların en sık kullandığı dikiş tedavisi yöntemlerinden biridir. Özellikle sezeryan dikiş türleri arasında, bu teknikler yer almaktadır. Yapılan estetik tekniklerde lazer kullanılmamaktadır. Bunun iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Estetik cerrahi tarafından uygulanan bu teknik, tam olarak hangi durumlarda gereklidir? İşte, detaylar;

  • Yüz yaralanmalarında ve yüz estetiğinde
  • El ve kol yaralanmalarında
  • Vücut yaralanmalarında

Estetik Dikiş ve Normal Dikiş Farkı Nedir?

Estetik Dikiş

El, yüz ve gövde gibi bölümlerde yaralanmalar meydana geldiğinde doğru teknik kullanılarak iyi bir dikiş yapılması gerekmektedir. Bu noktada ortaya iyi dikiş ve kötü dikiş kavramları çıkmaktadır. Dikiş atılan bölgedeki dikişlerin uygun malzemeler kullanılarak yapılması bölgede bulunan yara izlerinin daha az görünür olmasında etkilidir.

Estetik dikiş resmi ve görselleri incelendiğinde birçok kişinin bu tekniği yöneldiği görülmektedir. Ancak halk arasında estetik intradermal dikiş olarak da bilinen bu teknik, travmatik yaralamalarda tercih edilmemektedir. Peki, normal dikiş veya intradermal dikiş arasındaki farklar nelerdir? Açıklanacak olursa;

Normal Dikiş İntradermal Dikiş
Dikişler daha görünür şekildedir. Dikişlerde görünürlük daha azdır.
Dikişte kullanılan materyalin sonradan alınması gerekir. Dikişte kullanılan materyal kendiliğinden erir.
Fiyat açısından daha uygundur. Fiyat açısından biraz maliyetlidir..
Travmatik ve cilt yaralanmalarında tercih edilir. Genellikle el ve yüz ile ilgili  yaralanmalarında tercih edilmektedir.

Estetik Dikiş Kaç Günde İyileşir?

Cildin en üst epitel tabakası üzerine yapılan estetik dikiş ne zaman iyileşir? Genellikle yapılan işlemden bir iki gün sonra iyileşme gerçekleşmektedir. Burada önemli olan doktorun önerileridir. Özellikle hastalara koruyucu bant veya aparatlar kullanılması önerilir. Eğer böyle bir önerme söz konusu değilse 2-3 gün sonra hastanın banyo yapması tavsiye edilmektedir.

Dikişlerin kuvvetli bir şekilde birbirine yapışabilmesi için 7 ile 10 gün kadar bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Düzenli olarak yapılan dikiş kontrollerinde doktor tamamen iyileşmenin ne zaman olacağını belirtmektedir.

Estetik Dikiş Ne Zaman Alınır?

Estetik Dikiş

Estetik dikiş alınır mı? Dikişin alınması veya alınmaması tamamen dikişte kullanılan materyale bağlıdır. Estetik olarak yapılan dikişlerde genellikle kendi kendine eriyen materyaller kullanılır. Bu tarz materyaller kullanıldığında dikiş alınma işlemleri için doktora gidilmesine gerek yoktur.

Peki estetik dikiş nasıl alınır? Doktor kendi kendine erimeyen sütur ile dikiş attıysa, bir hafta sonra dikişlerin alınması gerekmektedir. Burada belirtilmesi gereken nokta ise dikiş alma süresinin kişinin durumuna göre, birkaç gün değişiklik göstereceğidir.

Estetik Dikiş Kaç Günde Erir?

Estetik bir şekilde yapılan dikişlerde kullanılan dikiş ipi veya materyali iyileşme süresine etki etmektedir. Erimeyen dikişler ameliyattan sonra 5 – 6 gün içinde alınmaktadır.

Estetik cerrahide daha çok tercih edilen eriyen estetik dikiş nasıl düşer? Dikişte kullanılan malzemenin kalınlığı ve türüne göre dikişlerin ne zaman eriyeceği değişiklik göstermektedir. 3 ayda eriyen dikişler olabildiği gibi 2 haftada da kolay bir şekilde eriyen dikişlerde bulunmaktadır.

Estetik Dikiş İzi Ne Zaman Geçer?

Estetik Dikiş

Estetik dikiş iz bırakır mı? Hangi nedenle olursa olsun vücutta herhangi bir kesi veya yaranın kapatılmasında, belli bir onarım sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Estetik dikiş izi tamamen yok olmamaktadır. Çünkü tüm ameliyatlarda alt tabaka tahrip olur ve ufak da olsa bir iz kalır.

Önemli olan hastaların iyileşme süreçlerinde yapması gereken kontroller ve almaları gereken tedbirlerdir. Özellikle düzenli doktor kontrollerine gidilmesi ve doktorun önerilerinin uygulanması, izlerin daha az görünür olmasını sağlamaktadır. İster estetik olsun ister normal dikiş her kesiden sonra az veya çok iz kalmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Yüzeysel yaralanmalar veya travmatik yaralanmalarda dikiş türünün seçimi oldukça önemlidir. Ancak hastalarda yara sonrası iz kalır mı cümlesi çok sık rastlanmaktadır. Özellikle estetik olarak yapılan dikişlerde iz kalmayacağı düşünülmektedir. Bu konudaki en sık sorulan sorular şu şekildedir;

1 – Estetik Dikiş Ne Demek?

Özensiz olarak atılan dikişlere göre daha az dikkat çeken ve daha ince bir iz kalmasını sağlayan dikişlere denilmektedir. Bu dikiş tekniğinde ince dikiş ipleri kullanılmakta ve dokuları özenle yaklaşılmaktadır.

Uygun teknikler uygulanarak yapılan dikişler, estetik ameliyatlarda da kullanılabilmektedir. Göz kapağı estetiği, bacak estetiği, kepçe kulak ve burun estetiği, dudak dolgusu, estetik cerrahi ameliyatlar, yüz germe gibi estetik ameliyatlarda olumlu ve görsel açıdan iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

2 – Estetik Dikiş Kaç Günde Düşer?

Hastanın ve yaranın durumuna, dikişte kullanılan materyalin kalınlığına göre dikişlerin düşme süresi değişiklik göstermektedir. 3 ay gibi bir sürede dikişlerin kendiliğinden düşebilmesi mümkündür. Ancak iki hafta gibi kısa bir sürede de dikişlerin düştüğü bilinmektedir.

3 – Estetik Dikiş İzi Geçer mi?

Estetik olarak atılan dikişlerde herhangi bir iz kalmayacağını düşünülmesi yanlış bir kanıdır. Çünkü yapılan işlemlerde ufak bir iz kalması söz konusudur. Çünkü her kesi ve yaradan sonra vücuttan bir iz kalmaktadır.

4 – Estetik Dikiş Nasıl İyileşir?

Dikişin yeri, genişliği ve durumu gibi detaylar iyileşme süresini etkilemektedir. Ayrıca dikişten sonra 48-72 saat bölgenin ıslatılmaması gerekir. Böylelikle belirtilen süre içerisinde dikiş yerinin iyileşmesi gerçekleşecektir.

5 – Estetik Dikiş Açılır mı?

Yapılan ameliyat sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı dikişlerde açılma meydana gelebilir. Bu durumda geniş yara izi ve enfeksiyon gibi olumsuzluklar, hastalarda görülebilmektedir. Bazen de hastalarda kaşıntı ve deride kabarıklık gözlenir.

6 – Estetik Dikiş Bandı Nedir?

Dikiş izlerini gidermek için kullanılan ürüne, estetik dikiş bandı denilmektedir. Bu bant ciltteki herhangi bir dokuya zarar vermemektedir. Normal bir bant gibi kolay ve pratik bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca hassas ve kırılgan ciltler içinde, oldukça uygun bir üründür.

YouTube video

Yoruma kapalı.