Mantar Kilo Aldırır Mı?

Mantar Yemeği Kalorisi Nedir Kilo Yapar mı?

0 875

Mantar, son derece zengin içeriklere sahip olan ve aynı zamanda kırmızı ete protein açısından alternatif olan bir besin maddesidir. Metabolizmanın hızlanması ve vücut sağlığına etkisi sayesinde mantar alınması gereken besin kaynaklarından bir tanesidir. Bu nedenle de belirli aralıklarla tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kadar yararlı bir besin maddesi olan mantar kilo aldırır mı sorusu ise merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Protein açısından son derece büyük bir zenginliğe sahip olan mantar, aynı zamanda içerisinde kalsiyumu da oldukça zengin bir şekilde barındırmaktadır. Bu nedenle de 100 gram mantar tüketen bir kişi aynı oranda süt içmiş kadar kalsiyumu vücuduna alabilmektedir. Bunun yanı sıra mantarın en önemli faydaları arasında kan şekerini dengelemesi de yer almaktadır. Kan şekerini düzenleyerek vücudun açlık ve tokluk dengesizliğini kontrol altına almaktadır.

Çok faydalı besin maddelerinden bir tanesi olan mantarın besin değerlerini sıralamak gerekirse şu tablo ortaya çıkmaktadır. 100 gram mantarda:

  • 2,74 gram protein,
  • 4,4 gram karbonhidrat,
  • 0.8 gram lif,
  • 0,3 gram yağ,
  • 0 gram kolesterol,
  • 3 mg C vitamini,
  • 414 mg potasyum,
  • 6 mg kalsiyum,
  • Ve 0,8 mg demir vardır.

Aynı zamanda 100 gram mantarda toplamda 28 kalori bulunmaktadır. Bu da mantarın oldukça düşük kalorili bir besin maddesi olduğunu gözler önüne sermektedir. Tokluk ve açlık dengesini kontrol altına almayı sağlayan mantarı, birçok uzman diyetisyen hastalarına uygulamakta olduğu diyet listelerinde sıklıkla yer vermektedir. Bunun sebebi ise kişinin açlığını daha kolay bastırabilmesi ve bu sayede normal aralıklarla yemek yemesini sağlayabilmesidir.

Günümüzde alınan fazla kiloların sebebi genellikle kontrol altında olmayan ve sağlıksız besin grupları ile beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de kontrolsüz bir biçimde aşırı kilo alınabilmektedir. Mantar ise bu konuda son derece yardımcı bir besin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira insanın istikrarlı bir biçimde kendi açlığını ve tokluğunu kontrol altına alabilmesi; bir süre sonra sağlıklı beslenme düzenin oluşmasına büyük bir yardım sağlamaktadır. Tüm bunlar sayesinde mantarın diyet listelerindeki önemi de uzman diyetisyenler tarafından vurgulanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.