Mantar Kaç Kalori ?

Mantar

Halk arasında kültür mantarı olarak sınıflandırılan yenilebilir zehirsiz mantarlar genellikle ana yemeklerden birisi olarak tüketilmektedir. Mantarlar ayrıca diyet programlarında da çok az kalorisi bulunması nedeniyle mantar salatası olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra mantar çorbasının da gerçekten de önde gelen diyet programlarından birisini kapsadığını belirtmekte yarar var.

Yeryüzünde bir buçuk milyonun üzerinde mantar türünün olduğu ve henüz 70 binin günümüzde tanımlandığı açıklanmaktadır. Yani hala yeryüzünde bir milyon dört yüz binin üzerinde mantar türü sır dolu gizemiyle bizleri beklemeye devam etmektedir.

Mantarın Faydaları

Nemli iklim bölgelerinde doğal olarak yetişebilen mantarlar eşeyli ve eşeysiz spor yaparak çoğalmaktadır. Mantarların birçok faydaları bulunmakta ve mantar kaç kalori bakımından önde gelmeye devam etmektedir. Mantarların bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, şeker hastalıkları, astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra çok düşük kaloriye sahip olması nedeniyle kilo alma problemini de ortadan kaldırdığını kesin olarak dikkate almamız gerekmektedir. Ayrıca mantarlar kanser hastalıklarıyla da etkin olarak mücadele etmeye devam ederek karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikleri ışığında değerlendirildiği zaman mantarın birçok faydalarına yönelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mantarın Besin Değeri

4.4 gr karbonhidrat

2.7 gr protein

3.0 mg C vitamini başlıca besin değerleri olarak mantar kaç kalori açısından düşünüldüğü zaman ortada duran yaklaşımı olarak kendisini göstermektedir. Bu özellikleri ışığında yer verildiği zaman sıra dışı yaklaşımlarına dayanarak farkını bir kere daha meydana getirmektedir.

Kalorisi

Sadece 28 kalorisi bulunan mantar kaç kalori yönünden gerçekten de çok az bir yapıya sahip olması niteliği açısından önde gelmektedir. İşte bu niteliklerine yer verildiği zaman kilo almak istemeyenlerin önde gelen özelliği olarak kendini göstermektedir. Bu da eşsiz nitelik olarak değerlendirilmesi adına önemli bir yaklaşım olarak ortada durmaktadır. Böylelikle yüksek kalorisi olmayan ve doğada tam 1,5 milyon türü bulunan ve halen 70 bininin tespit edildiği doğal besin kaynağı mantarın gerçekten de sıkça tüketilmesi uzmanlarca da önerilmekte ve birçok hastalıkları da engellemesi yönünden öne çıkmaya devam etmektedir.

Yoruma kapalı.