Mekik Çekmek Zayıflatır mı?

Mekik Çekerek Göbek Yağları Erir mi?

Mekik çekmek zayıflatır mı ? Bu soruyu kilo vermek için farklı yöntemler arayan ve ne derece işe yaradığını merak edenlerin sorduğu sorular arasında yer alır. Tabi ki kilo vermek için birçok yöntem vardır. Diyet yapma, beslenme alışkanlıklarını düzenleme, çeşitli egzersiz ve spor yapma gibi yöntemler, kilo vermek isteyen kişilerin sıkça başvurduğu yöntemlerdir.

YouTube video

 

Peki mekik çekmek zayıflatır mı ? Mekik çekmek de dahil olmak üzere egzersiz yapma, diyet yapma, beslenme alışkanlıklarını düzenleme  ve benzeri yöntemlerden hangisinin daha faydalı olduğu, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Örneğin bazı kişiler diyet ile kilo verirken, bazı kişiler ise spor yaparak kilo vermektedir. Ya da her ikisini birden uygulayanlar da vardır. Yani burada odak noktası kişinin kendisidir.

Mekik Çekmek Nasıldır? Doğru Mekik Nasıl Çekilir ?

Doğru mekik çekmek nedir ? Nasıl yapılır ? Bu soruların cevabı oldukça önemlidir. Çünkü mekik çekerken sakatlanmalara neden olmamak için nasıl yapıldığını bilmek gerekir.

mekik-cekmek-zayiflatir-mi

Hareketleri ilk başlarda yavaş bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Sırt ağrısı çekmemek için yerde mat kullanabilirsiniz. Ayrıca boyun tutulmasını engellemek için ellerinizde boyun bölgesine çok fazla baskı yapmamalısınız. Kol dirseklerinizle ile bacak dizlerinize dokunmaya çalışmayın. Çok fazla yukarı doğru kalkmaya çalışmak belinizin incinmesine sebep olacaktır. Öne çok fazla eğilmeden yavaşça bu hareketi günde 20 defa tekrarlayabilirsiniz.

Göbek Eritmek için Günde Kaç Mekik Çekilmeli ? Günde Kaç Mekik Çekersen Göbek Erir ?

Göbek eritmek için günde kaç mekik çekilmeli ? Günde kaç mekik çekersen göbek erir ? gibi sorular, daha yolun başında olan kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Ancak bir egzersiz de sayıdan çok devamlılık önemlidir.

Yanlış beslenme ve hareketsizlik gibi nedenlerden dolayı karın bölgesinde yağlanma başlar. Göbek yağlanması diyabet, karaciğer yağlanması gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. Mekik çekmek karın kaslarını çalıştıran etkili egzersizlerden birisidir. Ancak diyet yapmadan tek başına mekik çekerek karın kaslarını çalıştırmak göbek bölgenizde çatlakların oluşmasına neden olur.

mekik-cekmek-zayiflatir-mi
Mekik Çekmek Zayıflatır mı?

Kötü bir görünüme sahip olmamak için mekik çekme egzersizi ile birlikte diyete başlayarak daha kısa sürede daha etkili sonuca ulaşabilirsiniz. Göbeği eritmek için sadece mekik Çekmek yetmez. Bunu unutmamak gerekir. Eğer daha fazla kilo verilmek isteniyorsa, yanında ek olarak başka şeyler de yapılması gerekir.

50 Mekik Çekmek Sağlıklı mı?

Mekik çekmek genelde sağlıklı bir aktivite olduğu için sıklıkla uygulanır. Bu nedenle 50 mekik birden çekmeye çalışanlar olur. Öncelikle bunun sağlıklı olmadığını belirtmekte fayda var. Çünkü vücut ilk kez yaptığı bir egzersize tam olarak alışmadan çok sık yapılırsa, yapılan o hareket fayda yerine zarar verir. Bunun tam tersi de mümkündür. Yani belli bir ivmede bir hareket yapılıyorken, bu hareket aniden bırakılırsa, vücut kendini salar.

mekik-cekmek-zayiflatir-mi

 • Göbek ya da karın azaldığı için egzersizlerinizi bırakılırsa, başlanılan durumdan çok daha kötü bir duruma gelebilirsiniz. Göbekte sarkma vs. olabilir.
 • Doğru yapılan bir hareket her zaman insan vücuduna fayda sağlar; ancak yanlış hareket hem zaman kaybına neden olur hem de hareketin sonuçları alınmadığı için kişide hayal kırıklığı meydana gelir.
 • Mekik çekilecek ise, hızlı davranılmaması gerekir. Ters bir hareket belde bazı sorunlara neden olabilir. Mekik sayısı yavaş yavaş artırılmalı.
 • Mekik çekerken tamamen aç ya da tamamen tok olmamak gerekir.

Mekik Kaç Günde Etkisini Gösterir ?

İdeal bel çevrenizi öğrenmek için mezura ile ölçün. Boyunuzun yarısı ise normal sayılır. İdeal vücut ölçülerine sahip olmak için öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Egzersizle birlikte diyete başlarsanız göbek yağları daha kolay yok olacaktır. Mekik çekmek karın kaslarının sıkılaşmasını sağlar. Egzersize ilk başladığınızda bu hareketi yapmakta zorlanabilirsiniz.

mekik-cekmek-zayiflatir-mi

Mekik çekmek karın kaslarında hafif ağrı oluşturabilir. Ancak zamanla çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabildiğinizi göreceksiniz. Sırt üstü uzanılarak yapılan bu hareketi yaparken sırt ağrısı çekmemek için yerde egzersiz matı kullanın. Genellikle vücut yapmak isteyen erkeklerin tercih ettiği bu hareketi kadınlarda rahatlıkla yapabilir. Bölgesel incelme için en etkili hareketlerden birisidir. Göbek yağlarınızın parçalanmasını sağlar. Düz ve sıkı bir görünüme kavuşmak için her gün düzenli olarak mekik çekmelisiniz.

Hergün Mekik Çekmek Zararlı mı ?

Hergün mekik çekmek zararlı mı ? diye sorulacak olursa, aşırıya gidilmediği sürece bir sakıncası yoktur denilebilir. Ancak daha önce hiç mekik çekmeyen kişiler, ilk önce daha az sayı ile başlayarak vücudu alıştırmalıdır. Bu egzersize başlamadan önce vücudu ısındıran hareketlerin yapılması önemlidir. Evde kolayca yapılabilen bu hareketi ilk gün 10 defa tekrarlayabilirsiniz. 2. Gün günde 2 defa 10 kez yapın. Her geçen gün 5 fazla mekik çekerek kademeli olarak arttırabilirsiniz.

mekik-cekmek-zayiflatir-mi

Günde 2 defa yapılması kasların çalışması açısından önemlidir. 1 ay içerisinde karın kasları belirgin bir hale gelir. Göbeğiniz de ise gözle görünüz düzeyde bir incelme meydana gelecektir. 1 yıl sonunda ise göbek diye bir sorun kalmayacaktır. Hem zayıflamanızı hem de bölgesel incelmenizi sağlayan mekik hareketinden fayda görmek için istikrarlı bir şekilde her gün yapılması gereklidir.

1- Mekik Çekmek Kaç Kalori?

Merak edilen bir soru da mekik çekmek kaç kalori yakar ? sorusudur. Karın bölgesinin yanı sıra kalça, bacak, kol ve sırt bölgesinin çalışmasını sağlayan mekik hareketi ile günlük alınan kalorilerin çoğunu yakabilirsiniz. 10 dakikalık bir mekik hareketi sayesinde yaklaşık 150 kalori yakar bir insan.  Ayrıca piyasada bulunan göbek eriten hap ve yağların hiçbir faydası olmadığı gibi birçok sağlık sorununa neden olduğundan kesinlikle kullanmayın.

2- Mekik Çekmek Faydaları Nelerdir?

Düzenli mekik çekme faydaları nelerdir ? Düzenli yapıldığı takdirde faydaları oldukça fazladır. Ama mekik çekmenin bu faydalar alınmak isteniyorsa, aksatılmaması şarttır. Mekik çekmek aksatılmadan yapıldığı takdirde;

 • Yaklaşık 3-4 ay içerisinde daha güçlü karın kasına sahip olunur.
 • Karın ve göbek bölgesine faydası vardır.
 • Göğüs kısmından kalça kısmında yer alan kasları çalıştırır.

YouTube video

 • Daha dinç ve hareketli olunmasını sağlar.
 • Bel kısmında meydana gelebilecek hasarları önler.
 • Mekik çekmek doğru ve düzenli olarak yapılması durumunda bel kemiğinizi korur, bel bölgesinde bulunan kasların direnci artar.
 • Bağışıklık sistemini destekler. Bu gibi spor ve egzersizler kan dolaşımını artırır. Ayrıca metabolizma hızını yükseltir.

mekik-cekmek-zayiflatir-mi

 • Daha fit görünmeye ve düz bir vücuda sahip olmaya yardımcı olur.
 • Düzenli yapıldığında kalp ve damar hastalıklarından korumaktadır.
 • Şeker hastalığına iyi gelir. Mekik çekmek kan şekerini düşürür ve kanın dengede kalmasını sağlar. Bu nedenle de diyabet hastalarına oldukça fayda sağlaması gibi birçok faydası bulunur. Kısaca sağlıklı bir hayat için mekik Çekmek önemlidir.

Spor yapmak her ne kadar kişinin hareket ihtimalini arttırsa da beslenmenin spor ile birlikte desteklenmesi gerekiyor. Doğru bir beslenmenin olmayışı yapılacak sporun da anlamını yitirir. Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.