10 Adımda Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ve içecekler kilo vermenizde yardımcı olacak gıdalar olmaktadır. Beslenme, hayatın devamı için temel unsurdur. Ancak doğru beslenilmediği ya da hareket edilmediği müddetçe kalori fazlalığından dolayı kilo oluşmaktadır. Halbuki sağlıklı beslenmenin ötesinde özellikle tercih edeceğiniz yiyecekler ve içecekler ile metabolizmanızı hızlandırarak kilo verebilirsiniz.

YouTube video

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler ve İçecekler

Eğer metabolizmanızı hızlandırarak daha sağlıklı bir yaşam hedefliyorsanız mutlaka beslenmenize dikkat etmelisiniz. Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ve içecekler listesinde sizin için en etkili 10 besinden bahsedeceğiz. Bu besinleri doğru zamanda ve doğru şekilde tüketirseniz kilonuzda etkili olduğunu göreceksiniz.

1- Tarçın

Tarçın kilo verme konusunda en çok bilinen baharatlardan birisidir. Tarçını farklı şekillerde kullanmanız mümkündür. Zayıflamayı hızlandırmak için neler yapılmalı diye merak ediyorsanız mutlaka hayatınıza tarçını eklemelisiniz. Tarçını yemeklerinizin üstüne aroma olması adına kullanabilirsiniz. Ancak en sık kullanım şekli içecek olarak tüketmektir.

Metabolizma hızlandırıcı su olarak tüketebileceğiniz bu ürün için sadece tarçın ve su ihtiyacınız bulunuyor. 1 tatlı kaşığı tarçını 1 bardak suya ekleyin ve iyice karıştırın. Her sabah kahvaltıdan yarım saat 1 saat önce tüketin. Aynı zamanda ara öğünlerde de geçiştirici olarak tüketebilirsiniz. Tarçını metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ve içecekler arasında alma sebebi hem tok tutması hem de boşaltım, sindirim sistemini hızlandırmak bulunuyor.

2- Yeşil Elma

Kilo verme metabolizma hızlandırma yoluyla gerçekleştirilir. Sadece metabolizmayı hızlandırmak yetmez aynı zamanda uzun süreli tok tutması da oldukça önemlidir. Böylece yediğiniz besinleri kısa sürede sindirmeniz mümkün olmakla birlikte yediklerinizi de rahatlıkla eritebilirsiniz. Diyet listelerinin olmazsa olmaz besinlerinden birisi de yeşil elmadır.

metabolizma-hizlandirici-yiyecekler

Yeşil elma metabolizmayı hizlandiran içecekler olarak da içeceklerinize aroma verebilir. Meyve suyu olarak çektirip içerisinde birkaç damla limon suyu katarsanız ekstra bir sonuç alabilirsiniz. Ancak metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında sadece elmanın tüketilmesi ile de yer aldığı görülür. Yine aç karnına elma yemeniz inanılmaz bir etki yaratır. İçeriği sayesinde şeker ve kolestrol da düzenler.

3- Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandıran yiyecek ve içecekler nelerdir sorunuza temel yanıt olarak yeşil çayı vermek mümkündür. Her ne kadar yiyecek olmasa da oldukça etkili bir içecek olmaktadır. Siyah çaya nazaran oldukça sağlıklı olması, sindirimi hızlandırması ve şekeri dengelemesi gibi avantajları vardır. Sabah aç karnına metabolizma hızlandırma için 1 bardak yeşil çay eşliğinde hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Farkı kısa sürede siz de metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ve içecekler sayesinde görebilirsiniz.

4-  Kereviz

metabolizma-hizlandirici-yiyecekler

Metabolizma hizlandiran kür tariflerinin en sık kullanılan malzemelerden birisidir. Kerevizin zeytinyağlı yemekleri de diyetlerde sağlıklı olması açısından tüketilir. Ancak sadece bununla sınırlı kalmaz. Kür yapmak adına kerevizi çektirerek içerisine limon da katarak yiyebilirsiniz. Tok tutucu özelliği de bulunduğundan kolay kolay acıkmazsınız. Bunun yanı sıra sindiriminizi de kontrol altında tutabilirsiniz.

5- Maydanoz

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında maydanozu anmamak olmaz. Maydanoz suyu ya da direkt dalından maydanoz yiyebilirsiniz. Üstelik kahvaltı öncesi sonrası yapmak gerekmez. Direkt olarak yemeklerde kahvaltılarda da tüketebilirsiniz. Kalorisi düşük olmanın yanı sıra gerçekten kalori yakıcı bir özelliği mevcuttur. Sadece kalori değil adet sorunlarınızda da maydonoz tüketerek vücudunuzda biriken ödemleri de atabilirsiniz.

6- Elma Sirkesi

Elma sirkesi hangi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır sorusuna cevap olarak verilebilir. Yeşil elmanın yanı sıra içeriği temiz elma sirkesi çok etkili olacaktır. 1 bardak su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesini her sabah kahvaltıdan önce tüketmelisiniz. Tadı ve kokusu ne kadar ağır olarak gelse de gün içinde acıkmamanıza şaşıracaksınız.

metabolizma-hizlandirici-yiyecekler

Sadece tok tutması değil, sabah metabolizmayı hızlandırmak için de oldukça etkilidir. İçeriğinin temiz olması ise bu noktada çok önemlidir. Çünkü herhangi bir elma sirkesi metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ve içecekler arasında yer almaz. İçeriği ne kadar katkısız ve temiz olursa etkisi de o denli fazla olacaktır.

7- Biber (Tercihen Acı)

Metabolizmayı hızlandırmak için sabah ne yemeliyiz merak ediyorsanız biberi kahvaltılarınıza ekleyebilirsiniz. Kahvaltı dışında salatalarınızda da oldukça yer bileceğiniz bir besindir. Tercihen acı olarak seçerseniz acının yağ yakma özelliği olduğundan oldukça faydasını göreceksiniz. Acı biberi salatalarınızda arome vermesi olarak kullanmanın yanı sıra yemeklerinizde de yer verebilirsiniz. Ancak eğer mide rahatsızlığınız varsa kullanmamalısınız. Aksi takdirde midenizi rahatsız edecektir.

8- Karpuz

metabolizma-hizlandirici-yiyecekler

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında karpuzu belirtmek olmaz. Karpuzun diğerlerinden farklı meyve olmasından ötürü içeriğinde şeker içerir. Bu yüzden belirli porsiyonlarda tüketmek daha doğru olacaktır. En büyük avantajı bol su bulundurmasıdır. Yüksek miktarda su oranı saf kalori almanıza engel olabilir. Diyetlerinizde de az miktarda karpuza yer verebilirsiniz.

9- Salatalık

Bol suyu bulunan sebzelerden birisi de salatalık olmaktadır. %99 su içeriği ile vücudunuza aşırı derece de sıvı girmesine sebep olur. Sıvı boşaltım sistemini tetikleyerek hızlandırır. Bu da vücudunuzdaki ödemlerin atılmasında yardımcı olur. Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler ve içecekler arasında gösterilebilir. Çünkü salatalık suyu da çok faydalı sular mevcuttur.

10- Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler| Havuç

Doğal antioksidan içeriği neticesinde havuç çok sağlıklıdır. İçeriğinde E vitamini bulunmasından dolayı cilt ve göz sağlığı için de faydaları saymayla bitmez. Havucu isterseniz direkt olarak yiyin isterseniz suyunu tüketin. Yemeklerde haşlama yaparak da yiyebilirsiniz. Dilediğiniz şekilde tüketim formatı oluşturabilirsiniz.

metabolizma-hizlandirici-yiyecekler
Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler ve İçecekler

Kahvenin metabolizma hızlandıracağını hiç düşünür müydünüz? Normal kahvelerden bahsetmiyoruz! Bazı kahveler kalbe zararı ve kalori miktarının fazla olmasıyla bilinir. Ancak hindiba kahvesi bunlardan ayrılmaktadır. 1 Fincan Hindiba Kahve ile Metabolizma Hızlandırıyor yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Yoruma kapalı.