5 Farklı Mide Kanserine Neden Olan Faktörler ve Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanserine Neden Olan Faktörler ve Mide Kanseri Nedir?

Mide kanserine neden olan faktörler ve mide kanseri konusunu ele alırken söylenecek ilk şey; zamanında ve doğru teşhis ile birlikte diğer kanser çeşitlerine göre daha önlenebilir bir hastalık olmasıdır. Hatta rahatsızlığınız var ise ertelemeden doktora başvurmak sizin için daha önemlidir, çünkü bu kanser çeşidi daha oluşmadan tedavi edilebilir ve daha fazla olumsuz sonuçlanmadan sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Mide kanseri, Helicobacter pylori isimli bir bakterinin saptanması sonucu kendini belli etmekle beraber, hastalık ilerlemeden tedaviye başlanması sonucunda antibiyotiklerle alt edilecek bir hastalık türüdür.

YouTube video

Mide Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Konu sağlık olunca elbette ki üzerine iki kere düşünmek ve ertelememek çok büyük önem taşımaktadır. Her hastalığın olduğu gibi mide kanserinin de risk faktörleri elbette bulunmaktadır. Mide kanseri risk faktörleri şöyle sıralanabilir;

 • Yaş grubu
 • Meslek grubu
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Zararlı madde kullanımı
 • Yaşanan yer ve süre gibi birçok farklı neden bulunmaktadır.

Bu maddelerin üzerinden şöyle bir geçmek gerekir ise; yaş grubu ortalama 40-50 yaşlar arasında reaksiyon göstermektedir. Meslek grubu olarak ise solunum yollarını doğrudan etkileyen meslekler risk faktörleri arasındadır. Örneğin maden işçileri ve lastik üretiminde çalışan işçiler veya doğrudan kimyasal solumak zorunda kalan diğer meslek grupları daha yüksek riskli meslek grubu içerisindedirler. Beslenme alışkanlıklarında ise hazır paketli ürünler, aşırı tuz ve şeker tüketimi, kızartmalar ve aşırı kırmızı et tüketimi yüksek risk faktörleri arasında yer almaktadır. Bunların hepsi mide kanserine neden olan faktörler ile bağlantılıdır.

mide-kanserine-neden-olan-faktorler
Mide Kanserine Neden Olan Faktörler

Bununla birlikte sigara, alkol ve benzeri tütün ürünleri mide kanserine neden olan risk faktörleri arasındadır. Yaşadığınız yerin hava kirliliğinin fazla olması da doğrudan olmasa da dolaylı olarak mide kanseri risk faktörleri arasında yer almaktadır. Mide kanseri riski önlenebilir olmaktadır. Mide kanserine karşı, risklere karşı kendinizi korursanız mide kanseri riskini düşürebilirsiniz.

Mide Kanseri Ölüm Riski Nedir?

Tabi ki mide kanserine neden olan faktörler ve nedenlerinin konuşulduğu kadar mide kanseri ölüm riski de konuşulmaktadır. Mide kanseri de diğer kanser türevleri gibi ölüm riski taşımakla beraber tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür. Mide kanserinin ölüm riski bilim insanları tarafından yılda yaklaşık yüz binde 12 olarak belirtilmektedir. Yine belirtmekte fayda var; erken tanı sonucunda tedavisi mümkün olan mide kanserinin evrelerinin belirtileri de mevcuttur. Bazı belirtileri mide ülseri, mide üşütmesi veya basit bir bulantı gibi gelse de bazı belirtileri durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Sık görülen mide kanserini erken evrede fark ederseniz, cerrahi müdahale gerekmeden mide kanseri tedavisinde ciddi ilerleme sağlayabilirsiniz. Özellikle mide kanseri nedir, mide kanseri belirtileri nelerdir konusunda bilginiz fazla ise erken dönemde fark edebilirsiniz. Mide kanseri olan kişi, kısa sürede mide kanseri tedavisi işlemlerine dahil olarak ölüm riskini en aza indirebilir.

1- Mide Kanseri Ölüm Belirtileri Nelerdir? | Mide Kanserine Neden Olan Faktörler Ölüme Sebebiyet Verir mi?

Mide kanserinin ölüm risk faktörlerinin yanı sıra ölümcül olma oranı ve ölüm belirtileri de önemli bir yere sahiptir. Yaşamın son dönemlerinde tabi ki vücut işlevlerinde de birtakım değişiklikler görülmektedir. Mide kanseri ölüm belirtileri en sık rastlananlarından birkaçı şu şekildedir;

 • Hasta genel olarak hareket etmekte güçlük çeker ve günün çok büyük kısmını yatar pozisyonda geçirir.
 • Hastanın vücut genelinde şiddetli ağrılar oluşur ve bu sebeple uyumakta zorluk çekebilir. Hasta uykuya dalabilmek için çeşitli ağrı kesici veya sakinleştirici ilaçlara gerek duymaktadır. Mide kanserine neden olan faktörler de bu şekilde ağrılara sebebiyet vermektedir.
 • Günlük kişisel ihtiyaçlarının neredeyse hemen hepsini başka birinin yardımıyla yapar.
 • Gıda tüketimi neredeyse tamamen durma noktasına gelir. Aşırı iştahsızlık söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlarda genellikle, gerek duyulur ise enteral beslenme ile yaşamına devam ettirilebilmektedirler.
 • Aldığı ilaçların da etkisi ile fazla uyuşukluk hissedebilmeleri de mide kanserine neden olan faktörler arasında olası bir durumdur.
 • Nefes almakta zorluk çekebilirler.
 • Ani olarak eller, kollar, bacaklar ve yüz bölgelerinde kasılmalar meydana gelebilir.

2- Mide Kanseri Kaç Ayda Öldürür?

Mide kanseri kaç ayda öldürür sorusuna net bir cevap verebilmek için kanserin hangi evrede olduğuna ve iyileşme süresine ait bilgi birikimine sahip olmak gerekmektedir. Mide kanserine neden olan faktörler kadar, tanının konulduğu zamanda hangi evrede olduğu ve uygulanan tedaviye nasıl bir reaksiyon verdiği de büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra mide kanseri hastaları, hastalığın son evrelerinde ise ve artık yapacak pek bir tedavi yöntemi kalmamış ise uzmanların görüşüne göre yaklaşık bir yıl civarında bir yaşam sürdürebilirler. Hastanın dirayetine göre bu süre azalıp, artabilmektedir. Tabi kanser tedavisi görüp kısa ömür biçilen hastaların uzun yıllar yaşadığı da bilinmektedir. Bu yüzden kişilerin yaşam süresi hakkında net bir bilgi söylemek yanlış olacaktır.

Mide Kanseri Yayılma Hızı Nasıldır?

Mide kanseri yayılma hızı genellikle kanserin türevine ve tedaviye verdiği işleyişe göre değişmektedir. Mide kanserinin genellikle karın zarı (periton), karaciğer ve lenf nodüllerine yayıldığı saptanıştır. Kanser hücrelerinin yayılmasına metastaz adı verilmektedir. Kanser hücresi üç farklı şekilde metastaz yapmaktadır;

 • Kan dolaşımı ile
 • Lenf sistemi ile
 • Direkt komşuluk yolu ile (transkoelomik) olmaktadır.

Kanser hücrelerinin yayılmaları çok kısa sürede olmaz. Vücudun diğer bölgelerine yayılmaları için birtakım aşamalardan geçmeleri gerekmektedir. Mide kanserine neden olan faktörler bazında metastazın hangi bölgede nasıl ortaya çıktığı önemlidir.

mide-kanserine-neden-olan-faktorler

Kanser tedavisi görenler ya da kanser hakkında bilgi sahibi olanlar bilir ki kanserler arası farklılık söz konusudur. Her kanser yanı riske sahip değildir. Aynı zamanda yayılam hızları ve tedavileri değişiklik gösterir. Örneğin bir pankreas kanseri ile mide kanseri bir olmayacaktır. Bu açıdan bakıldığında mide kanserinin yayılma hızının birçok kansere göre hızlı olduğu bilinir. Ancak erken tanı ile bu yayılmanın önüne geçilebilir.

Taşlı Yüzük Mide Kanseri de Mide Kanserine Neden Olan Faktörler Arasında mıdır?

Mide kanseri türevlerinin en nadir ve bir o kadar da korkutucu türevlerinden biri de taşlı yüzük mide kanseri türevidir. Bu kanser adını, hücrelerin birleşerek taşlı bir yüzüğe benzemesinden almaktadır. Mide kanserine neden olan faktörler dışında kanser tümörünün büyüklüğü ve midenin tam olarak hangi kısmında olduğu da büyük önem taşımaktadır.

Taş yüzük mide kanserinin oluşmasında da belirli faktörler etkili olmaktadır. Her ne kadar mide kanseri türleri arasında korkutucu bir türeve sahip olsa da genel olarak ortaya çıkmasına sebep olan risk farktörleri aynıdır. Mide kanseri olmuş kişilerin bu anlamda farklılaşmadığı bilinir.  Tedavi süreci, hastalığın işleyiş sürecinde farklılaşmalar ortaya çıkar.

Mide Kanseri Belirtileri İshal Yapar mı?

Mide kanseri belirtileri ishal, kusma, dışkıdan veya mideden kan gelmesi gibi ciddi olmakla beraber, bazen de basit bir mide üşütmesi, mide yanması veya mide ekşimesi gibi de olabilmektedir. Bu nedenle her ishalin mide kanseri olma riski var demek değildir. Fakat yine de hastanın kendini iyi gözlemlemesi, şikayetinin devam etmesi üzerine de bir hekime başvurması mutlaka gerekmektedir.

Mide kanserine neden olan faktörler, kanser sonrası farklı bölümlere de etki etmektedir. Kanser mide de bulunsa da farklı şekillerde belirtilerini ortaya koyacaktır. Mide kanseri belirtileri nelerdir diye soracak olursanız ishal bunların başında gelmektedir. İshal, mide kanserinde gözlemlenen en belirgin belirtilerden biridir. Özellikle ishalle birlikte makattan kan da gelme durumu var ise mutlaka bir hekime görünüp kolonoskopi ve endoskopi çektirmek gerekmektedir.

Mide Kanseri Ameliyat Olanların Yorumları Nelerdir?

Mide kanserine yakalanmış hastaların belirttikleri en fazla yorum mide bulantısı, ishal, şiddetli sırt ağrısı ve iştahsızlık yaşadıkları olmuştur. Mide kanserine neden olan faktörler ve belirtileri ile ilgili her hastanın yaşam şekline, alışkanlıklarına, yaşadığı yere ve hatta kan grubuna göre farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre A+ kan grubunda daha fazla mide kanseri teşhisi saptanmıştır.

Mide kanseri ameliyatı sırasında genellikle yapılan işlem, midenin tümörlü olan bölgesinin veya tamamının alınması ile sonuçlanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında beslenmeye ve hijyene çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde oluşan enfeksiyonlar daha kötü sonuçlar doğurabilir. Aynı zamanda ameliyat olunsa dahi mide kanserine neden olan faktörler konusunda dikkatli olunması gerekir. Aksi takdirde metastaz yapması da mümkündür.

mide-kanserine-neden-olan-faktorler

Mide kanseri ameliyat olanların yorumları ise şöyledir;

 • Ameliyat sonrasında yemek yeme sıklığı arttığı gibi yemek yeme porsiyonları ve iştahlarında azalma saptanmıştır.
 • Su tüketimi yemek sırasında değil de yemek aralarında içmeleri önerilmiştir.
 • Aşırı tatlı gıdalardan uzak durmaları söylenmiştir.
 • Her yemek yedikten sonra bir süre uzanarak istirahat etmeleri istenmiştir.
 • Ömür boyu veya çok uzun yıllar kullanılacak bazı vitamin ve mineral kullanımları başlamıştır.
 • Bu ameliyatı olan hastaların yaşam konforları hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktır fakat ölümle sonuçlanmasından çok daha iyi bir seçenek olduğu da kesindir.

Hızlı kilo kaybı, kanser gibi durumlar neticesinde ortaya çıkabilmektedir. Ani kilonun kaybedilmesi ise cilt yapısında sarkma ve bozulmalara yol açar. 5 Farklı Evde Doğal Cilt Sıkılaştırıcı Maske Nasıl Yapılır yazımıza bakarak, doğal maskeler öğrenebilirsiniz. Uyguladığınız takdirde cildiniz de gerginliği yakalayabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.