Mısır Püskülü Çayı ile Zayıflanır mı?

Mısır püskülü, tarım sektöründe yetiştirilen mısır bitkisinin kabukları içerisinde yer alan kahverengimsi ipçiklerden oluşmaktadır. Üretimi çok uzun yıllara dayanan mısır gerek sofralarımızda kullanılmakta gerekse sağlık alanında da kullanılmaktadır. Birçok alanda kullanım sıklığı bulunan mısırın aynı zamanda unu ve nişastası da yapılmaktadır. Yemeklerde, salatalarda, haşlayarak ya da közleyerek de kullanılan mısır, mutfakta geniş bir yelpazeye sahip besinler arasında yer almaktadır.

Mısır Püskülü Çayı ile Zayıflanır mı?
Mısır Püskülü Çayı ile Zayıflanır mı?

Yetiştirilen mısırların üzerindeki yeşil şeritlerin altında bulunan bu püsküller sağlık açısından oldukça faydalı bir üründür. Bu saçaklar özellikle çay halinde kullanılarak tüketilmektedir. İlk olarak Çin tarafından tıbbi ilaç olarak kullanılan bu püsküller günümüzde hem ilaç sektöründe hem de doğal olarak tüketilmektedir. Çabuk bozulmaya müsait olan bu püsküller mısır bitkisinden parçalanmadan çıkartılarak özenle kurutulmalıdır. Kurutma işlemleri yapılmadığı takdirde sağlıklı olan bu saçaklar hızlı bir şekilde bozulacaktır. Mısır püskülü Fiyatı aktarlarda gayet uygun olmaktadır. Ayrıca internet üzerinden de püskülün satışı yapılmaktadır.

Mısır Püskülü ve Mısır Bitkisi

Mısır Püskülü Ne İse Yarar ?

Mısır püskülü içerisinde bulundurduğu potasyum ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle çay olarak tüketilen bu püsküller hem sindirimi rahatlatmakta hem de ödem atmaya yardımcı olmaktadır. Yetiştirilen mısır bitkisinin içerisinde bulunan saçaklar, birçok vitamin değerine sahip olduğundan sayısız faydası da bulunmaktadır. Mısırın ve püskülünün sadece birkaç rahatsızlığı faydası vardır demek son derece yanlış olacaktır.

mısır püskülü

Mısır; yüksek lif, birçok vitamin, potasyum, kalsiyum, demir, protein ve B vitaminlerini içerisinde bulunduran sayısız sağlık problemine iyi gelen bir tahıl ürünüdür. Ana vatanı olarak Meksika ve Orta Amerika olarak bilinen mısır bitkisinin en makbul olanı parlak sarı tanelere sahip olanlarıdır. Ancak günümüzde genetiği ile oynanarak kahverengi, kırmızı ve mor renklerinde de bulmak ve görmek mümkündür. Mısır her yönüyle her alanda rahatlıkla kullanılabilen bereketli bir tahıl ürünüdür. Mısırdan üretilen; un, nişasta, yağ gibi mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve rahatlıkla bulunabilen ürünler elde edilmektedir.

Mısır Püskülü Ne İse Yarar ?

Mısır Püskülü Çayı ile Zayıflanır mı?

Mısır püskülü ne ise yarar sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. Püskülün içerisinde bulunan C vitamini, K vitamini, çinko, potasyum ve demir sayesinde sağlık açısından oldukça önemli bir tüketim haline gelmektedir. Sağladığı tüm yararlara bakılacak olursa gün geçtikçe önemi giderek artmaktadır. Vücut üzerinde sağladığı faydaların sayısız denecek kadar çok olması popülaritesini her geçen gün daha da artırmaktadır. Özellikle aktarlarda satılan bu püsküller sıcak su ile hazırlanarak çay şeklinde tüketilmektedir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz püskül ile hazırlanan çayı, en bilinen yönleri ile ele almak daha uygun olacaktır.

Mısır Püskülü Ne İse Yarar ?

 • Püskülleri kullanılarak yapılan çayın idrar söktürücü özelliğinin olmasından ötürü özellikle kilo vermek isteyenler için hızlı ödem atma durumunu destekleyici niteliktedir,
 • Ödem söktürücü özelliğinin olmasının yanında ayrıca kilo verilmesini de kolaylaştırmaktadır,
 • Yine bu çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı yönü de bulunmaktadır,
 • Gün içerisinde oluşabilecek her türlü strese karşı da sakinlik oluşturan ve yorgunluğu alan çay olma özelliğindedir,
 • Yorgunluk problemi olan kişilerin sıklıkla tüketmesi gerekir,

Uyku Düzeni

 • Uyku problemi olan kişilerde rahatlatıcı özelliğinin olmasından ötürü rahat bir uyku uyunmasını sağlar,
 • Depresyon iyileştirici özelliği bulunmaktadır,
 • Romatizma ve kemik ağrısı problemi yaşayanlarda ağrılarının azalmasında etkili olmaktadır,
 • Gut hastalığı bulunanların kullanmasına oldukça uygundur ve faydalıdır,
 • Kolesterole iyi gelir ve kolesterol dengesini düzenler,
 • Diyabete ve insülin direncinin korunmasına iyi gelir,
 • Yüksek tansiyona iyi gelir ve tansiyonun dengelenmesinde oldukça etkilidir,
 • Böbrek iltihaplarının tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir,
Mısır Püskülü Çayı ile Zayıflanır mı?
Mısır Püskülü Çayı ile Zayıflanır mı?
 • Mısır püskülü böbrek taşı düşürür mu sorusuna böbrek taşlarının düşürülmesi için püskülün sıklıkla tercih edildiği söylenebilir,
 • Prostat iltihabına iyi gelmektedir,
 • İdrara çıkarken yaşanılan ağrı ve sızıların azaltılmasında kullanılır,
 • Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim problemlerini çözmede kullanılır,
 • Altını ıslatma problemi yaşayan çocuklarda kullanılır,
 • Doğum yapacak olan kadınların kanamalarının az ve kontrol edilebilir olmasında kullanılır,
 • Cilt rahatsızlıklarına ve problemlerine iyi gelir,
 • Saç ve deri rahatsızlıklarında ve bakımında tercih edilir, Mısır püskülünün Saça Faydaları oldukça fazladır,
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelen püskül çayı oldukça fazla olan yararları sayesinde çoğu kişi tarafından sıklıkla başvurulan bitkidir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Hazırlanır ?

YouTube video

Özellikle aktarlardan temin edilen püskül ile yapılan bitki çayının sayısız faydasının olduğunu duymayan kalmamıştır. Kızıl, kırmızı, kahverengi ve açık parlak sarı renklerde bulabileceğiniz bu püskülleri bütün ya da parçalara ayrılmış şekilde bulabilirsiniz. Ancak satın alacağınız bu püsküllerin tarihinin 1 yıldan az olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat edilen bu noktayla beraber kendiniz için çok sağlıklı bir çay demleyebilirsiniz.

mısır püskülü

 • 1 yemek kaşığı kadar püskülü, 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine atın ve demlemeye bırakın,
 • Demlenme işleminin yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında olmasına özen gösterin,
 • İçmeye hazır hale gelen çayınıza dilerseniz bal ekleyebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz bu çayı başkaca bir rahatsızlığınız bulunmadığı müddetçe günlük olarak kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kullandığınız bir ilaç ya da herhangi bir hastalığınız mevcut ise doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilmektedir. Yetişkinlerde gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir. Çocuklarda ise bu miktar günde 1 fincan şeklinde uygulanmalıdır.

Ayrıca mısır püskülü çayını idrar yolları tedavisinde yahut idrar sökmede kullanacaksanız eğer; bu çayın civanperçemi ile hazırlanması etkisini daha da artıracaktır. Yine kan şekerinin dengelenmesinde ve kilo verilme sürecinde kullanılıyorsa eğer; kiraz sapı ile beraber kullanılması zayıflama hızını oldukça artıracaktır.


İlginizi Çekebilir: Mısır püskülü çayının faydaları 


 

Yoruma kapalı.