Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır?

Diyet kurabiye tatlı krizlerinin giderilmesi için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Diyet programlarında tatlı miktarının neredeyse yok denecek kadar az olması, tatlının önemini artırmaktadır. Diyet sırasında sütlü tatlılar tercih edilse de, bunların program içerisindeki miktarı oldukça kısıtlıdır. Diyet sırasında şeker bulunmayan kurabiyeler, rahat bir şekilde tüketilebilmektedir. Bu kurabiyelerin hazırlanması da oldukça pratiktir. Zorlu diyet programları sırasında düşük kalorili kurabiyelerin tüketilmesi ile kilo vermek mümkün olmaktadır.

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Bilindiği gibi diyet programlarının en zorlu tarafı, diyet süresince tatlının mümkün mertebe kesilmesidir. Vücudun belirli dönemlerinde aşırı tatlı isteklerine yenik düşmesi sonucunda diyet programları kesintiye uğrayabilmektedir. Diyet tatlılar arasında yer alan kurabiyelerin tüketimi ile bu zorlu krizler rahat bir şekilde atlatılmaktadır. Diyet Kurabiye Tuzlu çeşitlerinin yanı sıra, daha sağlıklı olması açısından tuzsuz olanları tercih edilebilir.

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır ?

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır
Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Diyet özelliklere sahip bir kurabiyenin hazırlanması son derece basittir. Bu tarz bir kurabiyeyi hazırlamak için muhteşem aşçılık yeteneklerine sahip olmak gerekmemektedir. Ayrıca kurabiyelerin hazırlanması sırasında da az malzeme kullanımı ile harikalar yaratılabilmektedir. Diyet özelliklere sahip olan bir kurabiyenin hazırlanması için 10 dakikalık hazırlama süresi yeterlidir. Kurabiyelerin pişirme süresi ise yaklaşık 15 dakikadır. Bu özel tatlı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 1 tane yumurta,
  • 4 su bardağı kadar yulaf malzemesi,
  • 1 tane muz,
  • 1 kaşık tarçın,
  • 1 yemek kaşığı kadar bal.

Basit Kurabiyenin Hazırlanması Süreci Nasıldır?

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Diyet kurabiye hazırlanması sırasında pişirmeye dair püf noktaların bilinmesi önemlidir. Bu sayede daha lezzetli ve hafif kurabiyeler yapılmaktadır. Kurabiyelerin hazırlanması sırasında malzemelerin taze olmasına dikkat edilmelidir. Malzemeler arasında yer alan tarçın için tatlı kaşığı ölçüsünün baz alınması kafidir. Ancak isteğe göre tarçın ve bal miktarı artırılabilmektedir. Bal miktarının artırılması, diyet programının sonuçlarını etkileyebileceği için önerilmemektedir. Ayrıca bal miktarındaki artış, kurabiyenin kıvamını da etkileyecektir.

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır
Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Kurabiye yapımına başlarken, öncelikle muzun iyice ezilmesi gerekmektedir. Ezilen muzun üzerine 1 adet yumurta kırılmalıdır. Yumurta ve muz güzelce karıştırılmalıdır. Bu karışımın içerisine; tarçın, bal ve yulaf da eklenmelidir. Tüm bu malzemeler karıştırılarak kurabiyelere şekil verilmelidir. Kurabiyeler oluşturulduktan sonra, tepsiye dizilen kurabiyeler, 180 derece sıcaklıktaki fırında pişirilmelidir. Kurabiyelerin tepsiye dizilmeden önce yağlı kağıdın, tepsi üzerine serilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanan tepsi, 15 dakika boyunca fırında pişmeye bırakılmalıdır. 15 dakika sonunda pişirilme işlemi tamamlanmaktadır. Kurabiyeler, belirli bir süre kadar soğumaya bırakılır ve istenildiği şekilde servis edilebilir.

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Diyet kurabiye içerisinde yer alan malzemeler, kalorisi oldukça düşük malzemeler arasında yer aldığı için tüketimi rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Kurabiyeyi tek başına tüketmek istemeyenler için kurabiyenin hazırlanma aşamasında, kurabiyenin içerisine bitter çikolata koymak mümkündür. Kurabiyenin hazırlanması sırasında yulaf miktarının artırılması, daha katı bir kurabiye için idealdir. Kurabiyenin daha akışkan bir halde olmasını isteyenler için yulaf miktarı daha az tutulabilir. Kurabiyelerin fırın içerisinde altın sarısı bir renge dönmesi ile pişmiş oldukları anlaşılabilir.

Kakaolu Kurabiye Tarifi

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Diyet kurabiye için farklı tarifler kullanmak mümkündür. Bu nedenle farklı tatlar denemek isteyenler için kakaolu bir kurabiye tarifi de denenebilir. Kakaolu kurabiyenin hazırlanması da son derece kolaydır. Kurabiyenin yapılması için gerekli malzemeler şöyledir: 1 bardak yulaf, 2 elma, 1 kaşık tarçın, 1 kaşık bal ve yeteri kadar ceviz. Geniş bir kabın içerisine; tarçın, bal ve elma atılarak bunlar karıştırılmalıdır.

Elmaların, karışım için kabın içerisine koyulmadan önce rendelenmesi kolaylık sağlayabilir. Karışımın üzerine ceviz ve yulaf da eklenmelidir. Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra oluşan karışımdan top şeklinde kurabiyeler yapılmalıdır. Hazırlanan toplar, 1 saat boyunca buzdolabında saklanmalıdır. Yulaf muz kakao Kurabiye hazırlamak için karışımın fırında pişirilmesine gerek yoktur.

Keçiboynuzlu Kurabiye Tarifi

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır

Bu özel kurabiyeler arasında hem lezzeti ile hem de sağlıklı oluşu ile önemli bir yer tutan keçiboynuzlu kurabiye de yer almaktadır. Üstelik bu lezzetli kurabiyenin hazırlanması sırasında, öyle aman aman bir malzeme kullanımına da ihtiyaç yoktur. Keçiboynuzlu özel kurabiyeler için gereken malzemeler şunlardır; 1 paket vanilya, 1 adet yumurta, 1,5 bardak keçiboynuzu unu ve 3 kaşık Hindistan cevizi yağı.

Yulafsız Diyet kurabiye

Kurabiyenin hazırlanması sırasında, öncelikle yumurtanın çırpılması ve içerisine hindistan cevizi yağı katılması gerekmektedir. Karışıma, keçiboynuzu unu ve vanilya da katılmalıdır. Oluşturulan karışımın güzelce karıştırılması ve karışıma kurabiye şeklinin verilmesi gerekmektedir. Kurabiyeler şekil almış halleri ile 180 derece sıcaklıkta olan fırında 25 dakika boyunca pişirilmelidir. Yulafsız Diyet kurabiye pişirme işleminden sonra tüketime hazır olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Yulaflı Diyet Kurabiye Tarifi


Diyet Kurabiye Yapılışı ( Video Anlatım)

YouTube video

Diyet kahvaltı menülerinin vazgeçilmez atıştırmalığı  diyet kurabiye nasıl yapılır, diyet kurabiye tarifi malzemeleri nelerdir ve farklı diyet kurabiye tariflerini anlattığımız yazımızın yanı sıra diyet muhallebi tarifimize de göz atabilir hafif bir tatlı daha öğrenebilirsiniz.

Yoruma kapalı.