Moda Haftası Nedir? 2021 Moda Haftası Ne Zaman?

Moda Haftası 2021 Tarihleri Neler?

Fashion Week, Türkçe adlandırması ile moda haftası dünyanın yakından takip ettiği ve içerisine milyonlarca kişiyi dahil eden bir etkinliktir. Moda haftalarının oluşturulması içinde bulunan mevsim ve seneye dair birçok bilgi vermektedir. Modaya karşı ilgili olan ve buna göre hayat düzenlemesi yapan bireylerin gerek bizzat gerekse internet aracılığı ile podyunda yer alan tasarımları takip ettiği bilinmektedir.

YouTube video

Moda denildiğinde akıllara ilk olarak giyim ve aksesualar gelse de hayatın her yerinde modaya dair bir parça bulmak mümkündür. Duvarı boyacağınız renk, alacağınız koltuk takımı ya da aksesuarların bile dönem dönem modası bulunur. Kişiler farkında olmadan dahi satın alma işlemleri sırasında modaya ayak uydurur. Bu yüzden Fashion Week, düzenlenmesi ile birlikte önemini arttırmaktadır.

Moda Haftası Nedir?

Moda haftasında ünlü marka ve tasarımcıların ürettiği elbise, aksesuarların sergilendiği özel etkinliklerdir. Genellikle 1 hafta süren moda haftasının katılımcısı ve takipçisi oldukça geniştir. Süreç içerisinde sadece kıyafet değil ayakkabı, makyaj, saç ve renk konusunda düzenlendiği döneme ait tüyolar vermektedir. Dünya genelinde tanıtılan bu moda haftalarında göze çarpan parçalar genel olarak kullanılarak alınmaktadır.

Fashion Week  farklı şehir ve ülkelerde gerçekleştirilmektedir. İlk olarak modanın kalbinin attığı Fransa Paris moda haftaları olarak başlamış daha sonra dünya savaşının olduğu sırada katılımcıların Fransa’ya gidilememesi ile Amerika başta olmak üzere ülkelere yayılmıştır. Fashion Week belli başlı şehirlerde gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Milano, Paris, New York, Londra ve İstanbul başlıca düzenlenen şehirler arasında bulunmaktadır.

moda-haftasi-nedir-moda-haftasi-ne-zaman
Moda Haftası Nedir?

Fashion Week  içerisinde genellikle ünlü ve pahalı markaların bulunduğu düşünülmektedir. Toplamda yüzdelik dilimin çeyreğini kaplayan ünlü markalar bulunmakla birlikte pek bilinmeyen markalar da moda haftasında yerini alabilmektedir. Sadece zengin ya da belirli bir kesme hitap etmediği böylece belli olmaktadır. Aynı zamanda bu haftada tek bir markaya ait kıyafetler bulunmakla birlikte birden fazla markada aynı anda sergilenebilmektedir. Markalardan bağımsız olarak bireysel tasarımcıların elinden çıkmış parçaları görmek de mümkündür.

1- Milano Moda Haftası

İtalya’dan bahsedildiği sırada başkent Roma kadar Milano da muhabbete dahil olmaktadır. Moda haftası denildiğinde Milano’nun ön planda yer alması bu duruma sebep olmaktadır. Turistlerin en çok geldiği dönemlerin başında bu moda haftalarının gerçekleştiği dönemleridir. Böylece ülkeye ekonomik açıdan da moda haftasının bir getirisi bulunmaktadır.

Milano’da gerçekleşen Fashion Week, marka ya da tasarımcı ne olursa olsun belirli bir özelliğe sahiptir: Çılgın tasarımlar! İtalya farklı tasarımların ev sahipliğini her sene 1 hafta kadar yapmaktadır. Ünlü markaların akıl almaz tasarımlarını çok ünlü modeller taşımaktadır. Podyumu takip eden ünlüler de göze yabancı gelmemekle birlikte internet üzerinden de çok sayıda kişi takip etmektedir.

2- New York Moda Haftaları

Milano’ya kıyasla New York moda haftası daha rahat kıyafetlerin sergilendiği gösterilere ev sahipliği yapar. Günlük yaşamda tercih edilebilecek spor kıyafetler mankenler tarafından taşınmaktadır. Kullanım imkânının fazla olmasından dolayı takip edilmesi de buna kıyasla fazla olmaktadır. Tasarımları görece her ne kadar ‘normal’ adlandırılsa da dikkat ederseniz makyaj, aksesuar kullanımı ve renk tonlarının benzerlik gösterdiğini göreceksiniz.

3- Londra Moda Haftaları

Londra’da düzenlenen moda haftasında da diğer haftalarda olduğu gibi yeni tasarımlar sergilenmektedir. Güncel kıyafet ve renkler yer alır ancak bir Milano gibi ilginç tasarımlar bulunmamaktadır. Hem kış hem yaz dönemi olmak üzere iki kere düzenlendiği görülmektedir. Ünlülerin merakla akın ettiği türlerinden birisidir.

Moda Haftaları Tarihleri 2020| Moda Haftası 2020 Nasıl Düzenlendi?

Moda haftası 2020 yılı için görülmemiş şekilde gerçekleşti. Önceki senelerinde olduğu gibi yaz ve kış koleksiyonları olmak üzere iki farklı şekilde düzenlenen bu etkinliğe katılımcı sayısı belirli bir davetli ile sınırlı tutulmaktadır. Her ne kadar özel kişilerin daveti ile gerçekleşse de pandemi dolayısıyla 2020 yılı tahmin edilenden daha farklı gerçekleşti.

moda-haftasi-nedir-moda-haftasi-ne-zaman

Salgın endişesi ile birlikte tüm dünyada kısa sürede belirli kurallar oluşturuldu. Ülkeler arası virüsün yayılımının durdurulamaması elbette moda haftaları için de kötü sonuçlara sebep oldu. Bizzat podyumlarda seyirci ile gerçekleştirilmeyen gösteriler dijital ortam üzerinden izleyicilere sunuldu. Paralı platformlarda görülen bu gösterilen ‘dijital moda haftaları‘ kavramını ortaya çıkardı. İlerleyen dönemlerde markaların bu dijitalliğe oldukça sıcak baktığı da biliniyor.

Moda Haftası 2021 Ne Zaman?

2020 yılının oldukça durağan geçmesi ile birlikte aşının kullanımının yaygınlaşması birçok etkinliğin tekrar yapılabilmesine, normalleşme durumunun artmasına sebep oldu. Gözler kısa sürede moda haftası 2021 etkinliklerine çevrildi. 2021 yılı içerisinde planlanan moda haftaları:

  • 12-14 Haziran Londra Erkek Modası,
  • 22-27 Haziran New York Erkek Modası,
  • 4-8 Temmuz Paris Couture Haftası,
  • 6-8 Temmuz Frankfurt Modası şeklinde sunulmaktadır.

Haziran ve sonraki aylarda önemli moda haftalarına dair net tarihi belli olmayanlar da mevcuttur.

Moda Haftası 2021 İstanbul Düzenlenecek mi? İstanbul Moda Haftası Ne Zaman?

moda-haftasi-nedir-moda-haftasi-ne-zaman

2009 da ilk olarak İstanbul içerisinde düzenlenmeye başlayan Fashion Week, 2021 senesinde de olması planlanıyor.  Elbette salgının seyrine göre netlik kazanacaktır. Güncel olarak belirlenen bir tarih henüz açıklanmamakla birlikte Ekim ayında planlanıyor. 2021 yaz modası ve 2022 kış modasına dair bir moda haftasının planlandığı biliniyor. Hakan Akkaya, Özgür Masur, Tanju Babacan ise haftaya katılan ünlü tasarımcılar arasında yer alıyor.

Moda Haftaları Davetlileri Kimler? Moda Haftasına Nasıl Gidilir?

Fashion Week özel bir etkinliği içerisinde barındırdığında moda tutkunu her bireyin katılım göstermesi malesef mümkün değildir. Önceden düzenlenen haftalar gibi moda haftası 2021 yılında da haftaya özel davetli listesi belirlenir. Bu davetli listesi ünlü isimlerden oluştuğu gibi internette aktif olarak rol oynayan sosyal medya fenomenleri de olabilmektedir. Dışarıdan bir katılım gösterilmesi mümkün değildir.

moda-haftasi-nedir-moda-haftasi-ne-zaman

Modanın belirlenmesi içinde bulunulan dönemden önce gerçekleşir. Örneğin 2021 ilkbahar yaz modası için çoktan belirlemeler yapılmıştır. Güncel olarak yapılan defileler bir sonraki dönem için geçerlilik kazanmaktadır. Yaz döneminin gelmesi ile yaz modası renkleri merak edilir. 2021 Yaz Moda Renkleri ile En Şık Siz Olun yazımıza bakarak yaz modası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.