Kiloya Göre Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Kiloya Göre Diyet Listesi Hazırlama Püf Noktaları!

Zayıflamak için uygulanacak olan diyetlerin kiloya göre diyet listesi olması gerekmektedir. Boy ve kilonuza göre diyet listesini merak ediyor musunuz? Diyetler genel olarak şok diyet, kalori diyeti ya da ünlü diyeti olarak ayrılmaktadır. Bu alanda uzman kişiler yani diyetisyenler tarafından da özel olarak diyet listeleri oluşturulmaktadır. Diyetisyenlerin liste oluştururken başlıca dikkat ettiği konular arasında kiloya göre diyet listesi hazırlamaktır. Peki sağlıklı yaşam, dinç bir hayat için kiloya göre kilo verdiren diyet listesi nasıl yapılır?

YouTube video

Kilo verme amacı farklı yaşlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Oluşan kiloların verilmesi için başlıca dikkat edilmesi gereken alan elbette beslenme olmaktadır. Beslenmenin sağlıklı ve düzenli olması kilo verme hızınızı arttıracaktır. Ancak dikkatli olmanız gereken kritik nokta boy ve kiloya göre diyet listesi oluşturmaktır. Aksi takdirde her diyet listesinden istediğiniz sonucu elde edemeyeceğiniz gibi aynı zamanda istenmeyen sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz.

Boy ve Kiloya Göre Diyet Listesi Neden Önemlidir?

Tartıda kişilere yansıyan sayılar kişinin kütlesi hakkında bilgi verecektir. Ancak kilo vermenin temel amacı yağ miktarını azaltmak ve inatçı kilolardan kurtulmak olmalıdır. Karbonhidrat kesimi ile kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz yağ ve kas oranına göre diyet listesi oluşturmanız gerekir. Çünkü aksi takdirde uygulayacağınız herhangi bir diyet listesi sizin için yeterli kalori yakımını sağlamayacaktır.

kiloya-gore-diyet-listesi-nasil-hazirlanir

Kiloya göre diyet listesi oluşturmak bu açıdan önemlidir. Diyetisyenler özel tartım aletleri ile kişilerin kas oranına, yağ miktarına ulaşır. Bunun yanı sıra örneğin 100 kilo bir birey ile 55 kilo bir bireyin uygulayacağı diyet listesi aynı olamaz. Kadın ya da erkek fark etmeksizin yaş, sağlık problemleri dikkate alınarak günlük tüketilmesi gereken kalori miktarı hesaplanır. Bu kaloriye göre günlük beslenmesi gereken besinler listeye yerleştirilir.

Kiloya Göre Diyet Listesi Ücretsiz Hazırlanabilir mi?

Kiloya göre diyet listesi hazırlama iki farklı şekilde hazırlanabilir. İlki elbette bir uzman yardımı almaktır. Diyetisyenlere gidilerek verilmesi hedeflenen kilo durumundan bahsedebilirsiniz. Diyetisyen gözetiminde hazırlanacak özel kiloya göre diyet listesi ücretsiz olarak devlet hastanesinde hazırlanmaktadır. Ancak çoğu devlet hastanesinde randevu alma problemi ile karşılaşılır.

Özel bir klinikte ücret ödemek istemeyen, hizmet talep etmeyen bireyler kişisel olarak diyet listesi oluşturabilir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur boy ve kiloya göre diyet listesi oluşturmaktır. Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak boy ve kilonuza göre ne durumda olduğunuza bakmalısınız. Bunun yanı sıra yaşınızı ve varsa sağlık problemlerinizi göz önünde bulundurarak listenizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

YouTube video

Listede yer alacak besinlere karşı alerjik bir reaksiyon göstermeyeceğinize emin olmanız gerekiyor. Aynı zamanda kilo durumunuza göre kalori miktarını belirlemelisiniz. Sağlığınızı ciddi etkileyen ve acil bir şekilde kilo vermek istiyorsanız düşük miktarlı kalori listesinden oluşan diyetler oluşturulabilir. Ancak sırf çabuk kilo verebilmek için de 1000 kalori ve altında bir diyet listesi hazırlamamalısınız. Aksi takdir de hızlı kilo vermekten dolayı bağışıklık sisteminiz zayıflayacak hasta olma ihtimaliniz artacaktır.

Kiloya Göre Diyet Testi Nedir?

İnternet üzerinde kiloya göre diyet listesi araştırırken bu konuda oluşturulmuş bazı testlere denk geleceksiniz. Bu testleri çözüp aldanmamanızı öneriyoruz. Bu tarz testlerin bilimsellik açısından bir geçerliliği olmamaktadır. Aksine alacağınız test sonucuna göre bir kilo bandı belirlemeniz ve bunun üzerine giderek diyet uygulamanız sizi sıkıntıya sokacaktır. Uzman gözetiminde çözülecek testlere güvenebilirsiniz ancak internet üzerinde sunulan testlerin bir geçerliliğinin olmadığını da bilmelisiniz.

Zor Kilo Verenler için Diyet Listesi| Kiloya Göre Diyet Listesi!

Boy ve kiloya göre diyet listesi oluştururken örnek olması amacıyla sizlere birkaç bilgi sunulacaktır. Yazının devamında belirtilen beslenme şekillerini bir örnek alarak akılda tutmalı, birebir olmadan üzerinde değişiklik yaparak uygulayabilirsiniz. Kiloya göre oluşturulacak diyet listeleri için verilecek püf noktalar ise kilo vermenizi kolaylaştıracak unsurlar arasında yer alacaktır. Elbette sağlıklı kilo verebilmek adına bir uzman yardımı almanız daha doğru olacaktır.

1- 55 Kiloya Göre Diyet Listesi

55 kiloya sahip bireyler eğer 1,5 metreye yakın bir boya sahipse bu kilo ciddi bir problem yaratmayacaktır. Kilolu hissetmenin genel sebebi kilonun belirli bir alana birikmesidir. Örneğin sadece göbekte ya da bacakta olması rahatsız edebilir. Belirtilen boydan uzun olanların ise kilo vermek için değil duruma göre kilo almak için bir uygulama yapması gerekebilir.

kiloya-gore-diyet-listesi-nasil-hazirlanir
Kiloya Göre Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

55 kiloya göre diyet listesi için çok fazla farklı bir durum uygulamaya gerek yoktur. Kişilerin bol su tüketmesi başlıca bir durumdur. Kolari miktarını çok düşük tutmaması önerilir. Genellikle 1500- 2000 kalori çok rahat kilo vermeyi sağlayacaktır. Diyet listelerinde abur cubur bulundurmadan, kalori hesabına dahi çok girmeden sadece dikkat ederek beslenmek yeterli olacaktır. Evde pişen sulu yemekleri tüketmek, tuz ve şekeri bir miktar azaltmak bile farklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

2- 65 / 66 Kilo için Diyet Listesi

Kısa bir boyunuz olduğunu düşünüyorsanız 65- 66 kilo boyunuza göre fazla gelecektir. Bu noktada kalorisini iyi oluşturacağınız bir diyet listesi kilo vermek için yardımcı olabilir. Her diyette olduğu gibi bol sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz. Suyun yanı sıra yağ yakıcı yeşil çay tüketimi yapabilirsiniz. Çok fazla fazla kiloya sahip olmadığınız için metabolizmanız yavaş çalışıyorsa bir müddet sonra diyet listesini uygulasanız dahi kilonuz sabit kalacaktır.

Kilo verdikten bir dönem sonra kilonun sabit kalması özellikle az kilodan dert yanan bireylerin başına gelen bir olaydır. Bu durumda kiloya göre diyet listesi uygulamasına ara vermelisiniz. Ara verdikten sonra şok diyeti olarak adlandırılan 3-7 günlük farklı bir diyeti uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra detoks suları ile 1-2 günlük tüketim de ödemlerinizden kurtulmanız ve metabolizmanızda şok etkisi yaratacağından kalan günlerde kilo vermenize olanak tanır.

3- 70 Kiloya Göre Diyet Listesi

70 kiloya göre diyet listesi ile 60 kiloya göre hazırlanan diyet listesi benzerlik gösterebilir. Eğer kişinin boy ortalaması biraz daha yüksekse 70 kilo fazla kilolu görünmesine sebep olmayacaktır. Ancak 1,60 cm altında boya sahip olan bireylerin bu konuda hareket etmesi gerekir. Boyunuz 1,60 ve üstüyse bu kilodan şikayetçiyseniz yemek listenize sulu yemekler ve içecekler eklemek yeterli olacaktır. Fast food gibi yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra porsiyon kontrolü yapmanız yeterlidir.

kiloya-gore-diyet-listesi-nasil-hazirlanir

Ancak boyunuz 1,60 cm altında ise biraz daha farklılıklar oluşturabilirsiniz. Yine yağ yakıcı kürler ve içecekler işinizi kolaylaştırabilir. Bunun yanı sıra hayatınıza diyetin yanında hareket ve sporu sokmalısınız. Boyunuz ortalamaya göre kısa olduğundan oluşan kiloların zamanla yağa dönüşmesi olasıdır ve vermesi zorlaşır. Sadece beslenme yeterli kalmayacağından en azından günlük 1 saatlik yürüyüşler işinizi kolaylaştırır.

4- 80 Kiloya Göre Diyet Listesi – 85 Kiloya Göre Diyet Listesi

80 kilo ve itibari ile çoğu diyet listesinde göreceğiniz noktalar yer almaya başlayacaktır. 80 kiloya göre diyet listesi oluştururken özellikle karbonhidratlı yiyeceklerden olabildiğinde uzak durmanız gerekmektedir. Beyaz ekmek, makarna, pilav uzak durulması gerekenler arasındadır. Tüketilecekse de çok az miktarda olmalıdır. Protein ağırlıklı olacak diyet listeleri daha kolay kilo verdirecektir. Balık, et, tavuk, salata ya da bazı kuru bakliyat yemekleri bu konuda işinizi görür. Mesela kahvaltıda 1 haşlanmış yumurta, 1 dilim tam buğday ekmeği ve yağsız peynir protein açısından oldukça besleyicidir. Ara öğün bir kase yoğurt, akşam yemeği ise et olabilir.

kiloya-gore-diyet-listesi-nasil-hazirlanir

Hareket etmeden kilo vermeniz neredeyse imkansızdır. Normal yürüyüş değil tempolu yürüyüşleri hayatınıza entegre etmeniz gerekiyor. Tüm yemekleri yasaklı olarak görmek zorunda değilsiniz ama örneğin sütlü bir tatlı yediğinizde bunu yakabilmek adına 1 saatlik yürüyüş yapmalısınız. Tatlı yemeseniz dahi vücudunuzda yer alan yağlar için hareket etmeniz gerekiyor. Ağır sporlar yapmak zorunda değilsiniz. Basit yürüyüş ya da pilates bu konuda yardımcı olacaktır. Bol su tüketmenin yanı sıra metabolizmanızı hızlandırdığını düşündüğünüz pul biber, keten tohumu gibi ürünleri de ekleyebilirsiniz.

5- 100 Kiloya Göre Diyet Listesi

100 kilo ve üzeri kilolarda kilo vermek sanılanın aksine daha kolaydır. En ufak bir beslenme değişikliği hızlı kilo verme olarak kişilere yansıyacaktır. Burada kişileri zorlayan unsur alışılmış beslenme düzenini değiştirmektir. Halbuki yüksek miktarda açlık hissedilmez sadece hamburger yemek daha cazip gelir ve kişilerin canı çeker. Bireylerin diyet listesi oluşturması için ise bir uzmanla çalışması gerekir.

kiloya-gore-diyet-listesi-nasil-hazirlanir

Her diyet listesi kişisel olarak oluşturulamaz. 100 kilo boya göre ciddi bir miktarı yansıtabilir. Görüntü olarak değil, sağlık açısından problemlere davetiye çıkarabileceğinden bir diyetisyen gözetiminde hareket etmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Elbette sağlıklı beslenme konusunda okuma yapıp bilgi edinebilirsiniz. Sağlıklı Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımıza bakarak bu noktada bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.