Mormiks Nedir Nereden Alınır?Mor Ekmek Faydaları Nelerdir?

Mormiks Nedir Nereden Alınır? Mormiks Mor Ekmek Faydaları Nelerdir?

Mormiks nedir sorusu Ramazan ayının başlaması ile iyice merak edilen bir konu haline gelmiştir. İlk önce Malatya’da satışa sunulan mor renkli ekmek, insanların dikkatini çekmiştir. Fırınlarda satışa sunulan mor ekmeklerin sağlığa iyi geldiğinin kanıtlanması üzerine, mor ekmek satışları tavan yapmıştır. Durum böyle olunca da mor ekmeğin içindeki malzemeler merak konusu olmaktadır.

Ekmeğe rengini veren mor maddenin ne olduğu ve ne işe yaradığı, pek çok mecrada uzmanlara sorulmaktadır. Mor ekmek için fonksiyonel gıda olduğu yönünde açıklamalar yapılsa da ekmeğin içindeki maddenin halen daha merak konusu olduğu görülmektedir.

Mormiks Nedir Nereden Alınır?

Mormiks nedir nereden alınır sorusu da merak edilenler arasında yer almaktadır. Mormiks karışımını satın almak için, karışımı üreten Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin iktisadi işletmesi olan Sankara Gıda’nın internet sitesi kullanılabilmektedir. Karışımın tek yetkili üreticisi ve satıcısı Sankara Gıda’dır.

Karışım, firmanın internet sitesinde 40 gramlık paketlerde 5’lik ya da 10’luk olarak satıldığı gibi 1 kilogramlık paket halinde de satışa sunulmuştur.

Mormiks karışımı kullanılarak yapılan orijinal mor ekmek de yalnızca yetkili fırınlarda satışa sunulmaktadır. Mormiks nerede satılır sorusunun cevabı, Sankara Gıda’nın internet sitesinde satılır şeklinde olmaktadır.

mormiks-nedir-nereden-alinir-mor-ekmek-faydalari-nelerdir
Mormiks Nedir?

Mormiks Maddesi Nedir?

Mormiks maddesi nedir sorusunun cevabı şöyle verilebilir: Mormiks, mor renge sahip meyve ve sebzelerin özleri alınarak konsantre bir hale getirilmesi ile ortaya çıkmış bir karışımdır.

Meyve ve sebzeye rengini veren esas madde alınarak bu yiyeceklerden en üst düzeyde fayda sağlanmaktadır. Meyve ve sebzenin şekerli olan kısmından ziyade, meyveye rengini veren kısmı, insan sağlığına çok faydalıdır.

Mormiks maddesini elde etmek için, mor renkli meyve ve sebzelerden yararlanılmaktadır. Mormiks üretiminde faydalanılan mor renkli meyve ve sebzeler; ekşi karadut, yaban mersini, patlıcan, vişne, nar, böğürtlen, vişne, kırmızı soğanın kabuğu, turp, havuçtur.

Bu şekilde hazırlanan karışım, beyaz un ile birlikte kullanılmaktadır. Beyaz un ile kullanıldığında beyaz unun zararlı etkilerini azalttığı görülmüştür.

Mormiks Nedir Nasıl Yapılır?

Mormiks nedir nasıl yapılır sorusuna da cevap vermek gerekir. Mormiks, mor renkli meyve ve sebzelerin renk taşıyan maddeleri alınarak oluşturulan, toz halindeki doğal bir karışımdır. Meyve ve sebzenin renk pigmentleri siyatonin olarak adlandırılmaktadır ve bunlar, antioksidan bakımından oldukça güçlüdür.

İnsan sağlığına sayısız etkisi olan siyatoninin vücuda alımı ile birlikte vücutta antioksidan açısından ciddi bir artış yaşanmaktadır. Bu durum, kişinin pek çok sağlık sorununun çözülmesine yardımcı olmaktadır. Karışım, sentetik hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Tamamen doğal bir üretim bileşenine sahiptir.

Mormiks İçeriği Nedir?

mormiks-nedir-nereden-alinir-mor-ekmek-faydalari-nelerdir

Mormiks içeriği tamamen doğal bileşenlerden oluşmaktadır. Karışım o kadar sağlıklıdır ki meyve ve sebzenin şeker kısmı bile karışımda yer almaz. İçeriği tamamen doğal bir şekilde oluşturulmaktadır ve antioksidan açısından zengin olan meyve ve sebze özlerinden oluşur.

Karışım, unlu mamullerin hazırlanması sırasında kullanılması ile unlu mamullerin fonksiyonel bir gıdaya dönüşmesini sağlamaktadır.

Fonksiyonel gıdalar, beslenme işlevinin yanı sıra insan sağlığına olumlu etkiler sunan gıdalardır. Japonya’da uygulanan beslenme sisteminde fonksiyonel gıdalara yer verilmektedir. Bu gıdalar antioksidan barındırdıkları için son derece sağlıklı gıdalardır.

Mormiks Ekmek Nedir?

Mormiks ekmek, meşhur mor ekmek olarak adlandırılan, mor renge sahip bir ekmek çeşididir. Mor ekmek faydaları kısa sürede anlaşıldıktan sonra, mor ekmeğe olan talep artmıştır. Önce Malatya’da satışa sunulan mor ekmek, Ankara ve Edirne’de de büyük bir ilgi görmeyi başarmıştır.

Ekmeğin ilk önce Malatya’da satışa sunulması, ekmeğin isminin mormiks ekmek malatya olarak adlandırılmasına yol açmıştır. Ramazan ayı ile birlikte İstanbul’da da satışına başlanan ekmek, sahip olduğu siyatonin maddesi nedeni ile antioksidan bakımından çok zengin bir gıdadır.

Mormiks nedir sorusu mor ekmek nedir sorusu kadar araştırılmaktadır. Mormiks ile hazırlanan mor ekmek, mormiks karışımı nedeni ile mor renge sahiptir. Mor ekmeğin her zaman doğal olarak üretilmediği görülmektedir.

Bazı fırınlarda gıda boyası kullanılarak da mor ekmek üretilmektedir. Gıda boyası kullanarak üretilen ekmek, sağlıklı olan mor ekmek değildir. Ekmeğin doğal ve sağlıklı olup olmadığını anlamak için, ekmeği kırarak iç kısmına limon sıkmak gerekmektedir. Limon suyunun değdiği yer kırmızı olursa, mor ekmek doğaldır ve sağlıklıdır.

Mormiks Mor Ekmek Faydaları Nelerdir?

mormiks-nedir-nereden-alinir-mor-ekmek-faydalari-nelerdir
Mormiks Nedir, Faydaları Neler?

Mor ekmek faydaları, içerisinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde çok yüksektir. Mor ekmek tüketimi sonucunda kan şekeri bir anda yükselmez. Hızlı bir kan şekeri yükselişi, insan sağlığına zararlıdır.

Ekmekte yer alan mormiks karışımı nedeni ile ekmeğin sindirimi %20 oranında yavaşlamaktadır. Sindirimin yavaşlaması, kan şekerinin bir anda yükselmesini önlemektedir.

Kan şekeri bu sayede daha dengeli bir halde bulunmaktadır. Mormiks maddesi vücutta depolanmaz ve serbest radikallerle her zaman mücadele halindedir. Kansere yakalanma riskini azalmaktadır.

Mor ekmeğin diğer faydaları şunlardır:

  • Diyabet rahatsızlıklarına iyi gelir,
  • Kalp ve damar sağlığını geliştirir,
  • Eklem ağrılarını ortadan kaldırır,
  • Nefes darlığı problemlerini çözer,
  • Yüksek tansiyonu önler,
  • Erken yaşlanma nedeniyle oluşan unutkanlığı önlemede etkilidir.

Mormiks Zararları Neler? 

Mormiks hakkında sadece ‘mormiks nedir?’ gibi sorular sorulmamaktadır. Diğer taraftan mormiks nedir kadar faydaları ve zararları söz konusudur. Bu ürünün özellikle diyet listesi adına ürünlerin üretilmesinde kullanıldığı görülür. Yalnız bu ürünün faydaları çok fazla olsa da zararları hakkında herhangi bir bilgi söz konusu değildir. Bilimsel anlamda çalışma yapılmadığı için internette üzerinde de zararları noktasında netlik söz konusu değildir. 

Mormiks Nerede Satılır? 

Oldukça sağlıklı bulunan mormiks nedir nerede satılır merak ediyorsanız, net bir satış noktasından söz edilmesi zordur. Çünkü bu ürün açık bir şekilde internette sayılı alanlarda satılmaktadır. Satış alanına bağlı olarak güvenirliği mevcuttur. Her satış noktası güvenilir değildir bu yüzden satın alınırken dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde sahte mormiks tüketerek zarar görebilirsiniz. 

mormiks-nedir-nereden-alinir-mor-ekmek-faydalari-nelerdir

Mormiks Fiyat Nedir?

Mormiks nedir sorusu kadar karışımın fiyatı da merak edilmektedir. Ürünün internet sitesindeki satış fiyatı değişebilmektedir. Ürün, iki farklı gramaj paketi halinde satılmaktadır. Karışımı, 40 gramlık ve 1 kilogramlık paketler halinde internetten satın almak mümkündür.

Mormiks fiyat hakkında herhangi bir rakam vermek doğru değildir. Karışımın fiyatı piyasa koşullarına göre bazı dönemlerde farklılaşabilmektedir. Ürünün güncel fiyatı için Sankara Gıda’nın internet sitesi kontrol edilmelidir.

Mormiks ile Yapılan Mor Ekmek Unu Nasıl Hazırlanır?

Mormiks karışım kullanılarak yapılan mor ekmek unu için beyaz un, buğday unu ve mormiks karışımı kullanılmaktadır. 100 gram mor ekmek için un karışımının %8 kadarı mormiks olmalıdır.

Bu oran doğrultusunda 100 gram ekmekte 20 mg antosiyanin maddesi bulunmaktadır. Bu miktar ise insan vücudu için yeterli bir miktar olmaktadır.

YouTube video

Yoruma kapalı.