Diyet Listesi Kadın| 5 Farklı Diyet Listesi Örnekleri

Diyet Listesi Hazırlama Nasıl Yapılır?

Diyet listesi örnekleri, başta kadınlar olmak üzere özellikle kilosundan yana şikayeti olanlar için oldukça değerlidir. Fazla kilodan kurtularak hayalindeki fiziğe kavuşmak adına günümüzde milyonlarca kişi diyet uygulamaktadır. Fakat diyet listesi kilo verme ile sınırlı olan bir durum değildir. Aksine bu listeler sayesinde daha sağlıklı bir yaşam elde etmek mümkündür tam tersine de sağlık kaybedilebilir.

Diyet Listeleri Nedir? Diyet Listeleri Ne İşe Yarar?

Diyet listeleri toplum arasında da bilindiği üzere daha çok kilo vermek amacıyla uygulanan özel beslenme yöntemleridir. Uzmanlar yani Diyetisyenler tarafından hazırlanan bu listeler kişilerin daha doğru beslenmesine yol açar. Diyet listesi kiloya göre ve aynı zamanda yaşa bağlı olarak hazırlanmaktadır.

Hazırlanma sürecinde kişi eğer kilo verme gayretindeyse; yaş, kilo ve varsa hastalıklarına bağlı olarak günlük kalori miktarının altında beslenme düzeni oluşturulur. Böylece kalori açığı oluşarak kilo vermesi hedeflenmektedir. Yalnız sadece kilo verme amaçlı değildir. Diyabet, kolestrol ya da kalp ve damar hastalıkları gibi durumlarda daha sağlıklı olabilmek için de listeler uygulanmaktadır.

diyet-listesi

Diyet Listesi Kadın ve Erkek için Fark Eder mi?

Kafa karışıklığı yaratan konulardan birisi de diyet listeleri kadın ve erkek için fark eder mi şeklinde olmaktadır. Genel itibari ile kadın ve erkeğin günlük kalori miktarı değişiklik göstermektedir. Erkeğin daha kaslı ve yağlı bir yapıya sahip olması durumu etkilemektedir. Yalnız Diyetisyenler tarafından bu konunun benzer işlediği görüşmektedir.

Diyetisyen gözetiminde oluşturulacak olan diyet listeleri erkek ve kadının hastalıkları ve yaşına bağlı olarak oluşturulmaktadır. Bu yüzden cinsiyetten ziyade uzman tarafından listeler başka etmenlere bağlı olarak değişiklik göstererek oluşturulur. Günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde oluşturulmasının yanı sıra sağlıklı olması da hedeflenmektedir.

Diyet Listesi Hazırlama Nasıl Yapılır? En Etkili Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Diyet için liste oluşturulurken uzmanlık bilgisi gerekmektedir. Kişisel olarak bir liste hazırlamak her ne kadar başta kilo vermenizi sağlasa da ciddi anlamda sağlığınızı da tehlikeye düşürebilir. Başta şok diyet olmak üzere ‘sağlıklı diyet listeleri’ olarak adlandırılan diyetlerden uzman bilgisi olmadan uzak durmanız şarttır.

Fakat yine de kısa süreli uygulama ve anlık kilo verme amacıyla bazı diyet listeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Peki diyet için listeler nasıl hazırlanır? İşte liste oluşturulurken izlenen aşamalar:

  • Hastanın yaş bilgisi alınır.
  • Hastanın kilo verme mi yoksa sağlıklı yaşam mı hedeflediği saptanır.
  • Özel bir hastalığı varsa bu göz önünde bulundurulur.
  • Kısa bir sürede mi yoksa uzun vadede mi sonuç alınmak istediği belirlenir.
  • Kilo verme hedefi varsa bunun için ideal kilo saptanır.
  • Son aşamada diyette protein ya da karbonhidrat ağırlığı belirlenerek liste oluşturulur.

Anemnez olarak da adlandırılan kişisel bilgilerin varlığı kişiden kişiye değişecektir. Bu yüzden diyetler de farklılaşmaktadır.

diyet-listesi

Diyet Listesi Örnekleri Nelerdir?

Kilo verdiren diyet listesi kapsamında hızlı kilo verme ya da sağlıklı öğün oluşturma için değişik diyetler üretilmektedir. Uzman tarafından bir diyet listesi oluşturulurken çoğu zaman tam buğday ekmeği ve dilim ekmek bazında bir ilerleme sağlanır.

Özel sebze yemeği tarifi ile ilişkili salata ya da akşam için birkaç yemek kaşığı ile alınan bir kase yoğurt eklenebilir. Genel itibari ile ince dilim ekmekler birkaç adet yaban mersini, kuruyemiş bulunan tatlı olmayan yağsız yiyecekler ile oluşturulan diyetler kilo vermek isteyenler için idealdir.

Kahvaltı, ara öğün ve akşam yemeği kapsamında oluşturulan ve farklı amaçlar barındıran diyet listeleri çeşitleri şu şekildedir:

A- Kiloya Göre Diyet Listesi

Kişinin genellikle bir kilo hedefiyle uzmana başvuru yaptığı görülür. Halbuki diyet listelerinde mevcut kilodan yola çıkarak farklı türler oluşturulmaktadır. Genellikle şu tarz diyetlerle karşılaşmak mümkündür:

70 Kiloya Göre Diyet Listesi

Çoğu yetişkin erkek için ideal kilo olsa da kısa boylu erkek ve kadınlar için fazla olabilecek bir kilodur. 70 kiloya sahip bir bireyin (boya, yaşa ve hastalığa göre değişse de) ortalama günlük kalori ihtiyacı 1500-2000 arasında değişiklik gösterir. İleri yaşlarda olan bireyler için ortak olan ise yağ, tuz ve şekerden uzak bir denge oluşturmak bulunur.

80 Kiloya Göre Diyet Listesi

Kısa boylu bireylerin obeziteye yakalanmadan önce rahatsızlık duyduğu kilolardan birisidir. Ortalama boyun altında olmayanlar için de bu kilo için listeler oluşturulabilir. Çünkü diyetler her zaman kilo vermeye yönelik değildir. Uzun boylu bir birey bu kilodaysa ve kilo alma hedefi varsa sağlıklı kalori almasını sağlayan yemekler eklenir.

B- Yaşa Göre Diyet Listeleri

diyet-listesi

Diyetisyenlere sadece kadınların ve hatta yetişkinlerin başvurduğunu düşünmek oldukça yanlıştır. Çünkü yaşa bağlı olarak listeler oluşturulmakla birlikte erken yaşlarda da bu listelere uymak gerekebilir. Ergenlik dönemi, yetişkinlik, ilk çocukluk ve hatta bebeklik dönemi bile listelerin oluşturulduğu gruplardır.

Diyet Listesi 12 Yaş için Nasıl Uygulanır?

Kızlar için ortalama ergenlik yaşı erkekler için ise ergenlik öncesi yaşa tekabül etmektedir. Ergenlik döneminde özellikle beslenme çok önemlidir. Kızların bu yaşlarda ergenliğe girmesi ile yüksek yağlanmaya yakalandıkları görülür. Bu yüzden bu yaşlarda diyetler aşırı yağdan ve fast-food yemeklerinden uzak oluşturulmaktadır.

Diyet Listesi 13 Yaş için Nelere Dikkat Edilmeli?

On üç yaş diyeti, on iki yaşa göre büyük bir değişiklik içermez. Tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyette de uzman tarafından verilen önerilere uyulmalıdır. Şayet çocuğun kilo verme gibi bir amacı varsa bol sıvı tüketmesi gerekebilir. Özel bir hastalığa bağlı olarak hareket edecekse yasaklı listesinden kaçınmalıdır.

Diyet Listesi 14 Yaş Örnekleri için Kritik Noktalar Neler?

Daha çok erkekler için ergenlik dönemine tekabül eder. Bu dönem ile birlikte artık büyümenin son aşamaları başlamaktadır. Erkek ve kadınlar için bu dönemde hem gelişimi sağlayacak hem vücudun sağlığını destekleyecek besinlere yönelmek kritiktir. Varsa alerji, hastalık tetikleyecek yemeklerden uzak durulmalıdır.

C- Zor Kilo Verenler için Diyet Listesi: Şok Diyetler

Son dönemlerin en popüler kilo vermek için diyet listeleri arasında şok diyetler bulunmaktadır. Şok diyetler adından da anlaşılacağı üzere daha çok bireylerin kısa sürede kilo vermesini sağlayan listelerdir. Vücutta şok etkisi yaratarak hedeflenen kilo için uygulanmaktadır. Temel hedef kilo verme üzerinedir.

1- Aristo Diyeti Listesi

Filozof Aristo’dan yola çıkılarak oluşturulan diyetlerden birisidir. Bu diyet kapsamında beş elemente göre listeler oluşturulmaktadır. Bu elementler kapsamında genellikle kolay bulunan yiyecekler tüketilmektedir. Yunanistan’da yetişen yiyeceklerin tüketilmesinden dolayı kültürümüze de örnek teşkil edecek bir boyuttadır.

İlginizi Çekebilir: 10 Günde 5 Kilo Verdiren Aristo Diyeti Nedir?

diyet-listesi
Ketojenik Diyet Listesi

2- Ketojenik Diyet Listesi

Genellikle listelerde düşük yağ ve karbonhidrat yüksek protein oranlı yemeklere denk gelebilirsiniz. Fakat ketojenik ya da keto diyet olarak bilinen bu diyette durumlar biraz farklı. Hedeflediğiniz görüntüye kavuşmak adına bahsedilen bu diyet size göre olabilir. Fakat uygulamadan önce doktora başvurmanız da yarar var!

İlginizi Çekebilir: Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

3- Ölüm Diyet Listesii (İsveç Diyeti)

Adı her ne kadar korkutucu gelse de ‘ölüm diyeti’ çok bilinen bir yöntemdir. Bu yöntemin kısa sürede kilo vermek isteyenler için uygulandığı bilinir. Yalnız uygulama öncesi bir uzman gözetimi şarttır. İleri yaşta ve hasta bireylere asla önerilmez. Diğer ismi ise İsveç diyeti olarak geçer.

İlginizi Çekebilir: Ölüm Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

4- Şeyda Coşkun Diyet Listesi

Diyetler ünlü isimlerin sağladığı faydalar neticesinde de oluşmaktadır. Yaşam Koçu olarak bilinen ve ünlü isimlerin de çalıştığı Şeyda Coşkun bu örneklerden bir tanesidir. Kendisi sağladığı diyet yöntemlerinin yanı kısa aynı zamanda sattığı ürünlerle de tanınmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Şeyda Coşkun Diyeti Ile 1 Haftada Zayıflamak Artık Mümkün!

5- Hollywood Diyet Listesi

Dünyaca ünlü isimlerin uygulaması ve sonucunda kilo vermesi ile birlikte bu isimde adlandırılmıştır. Çok kısa sürede kilo verdirse de çok ağır bir listedir. Bu yüzden maksimum bir ay uygulanması uygun görülmektedir. Hasta bireylerin kesin olarak uzak durması daha doğru olacaktır. Aksi takdirde olumsuz etkilenebilirler.

İlginizi Çekebilir: 1 Ayda 16 Kilo Verdiren Hollywood Diyeti Nedir?

Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listeleri Sağlıklı mı? Diyet Listesi Bir Haftada 5 Kilo Verdirir mi?

diyet-listesi

Diyet listeleri elbette bir haftada beş kilo verdirir. Fakat kişilerin düştüğü en büyük yanılgılardan birisi de burasıdır. Zira hedeflenen tek nokta kilo vermek olduğunda sağlıklı ya da sağlıksız kilo vermenin bir önemi yoktur. Halbuki uzmanlar tarafından bu konuda ciddi uyarılar yapılmaktadır.

Kimi durumlarda sağlıklı olabilmek için kısa sürede kilo verilmesi gerekecektir. Fakat bu durum uzman gözetiminde olması gereken bir durumdur. Çünkü aksi durumda kişilerin istenmeyen sonuçlarla karşılaşması muhtemeldir. Kısa sürede kilo verilmesi gerekse de bu unsurlar göz önünde bulundurularak şok diyet listeleri uzman ile birlikte uygulanmalıdır.

Örnek Diyet Listesi Ne Kadar Süre Uygulanmalı?

Diyet listeleri uygulama süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durumun farklı olması yine kişiye özel listelerin oluşturulmasından kaynaklıdır. Genel itibari ile kilo vermeyi hedefleyen bireyler için diyet uygulama süresi çoğu zaman istenen kilo vermeye ulaşılmasıdır. Kiloya erişildikten sonra diyet sonlandırılmaktadır.

Ancak bunun dışında oluşan hastalığa bağlı olarak diyet uygulamalarında ömürlük bir durum gerçekleşebilmektedir. Çünkü hastalığın kontrol altında tutulma amacı belirli dönem için gerçekleşmez. Başta kolestrol, şeker ve kalp damar hastalıkları için genel itibari ile dikkat edilmektedir. Tüm bunlara bağlı olarak diyet listesi 1 aylık, haftalık diyet programı olabileceği gibi ömür boyu da olabilmektedir.

Tek fark çoğu zaman günlük diyet listesi uygulanmaz. Smoothie gibi vücuttan toksinleri atmak amacıyla sıvı tüketimleri bir günlük yapılır. Tam olarak diyet olarak sayılmasa da diyet kapsamında değerlendirilen bir uygulamadır. Bunun dışında beslenme değişiklikleri bir günlük sağlanmamaktadır.

diyet-listesi

Diyet Yemek Tarifleri Nerede Bulunur? Diyet Yemekleri için Öneriler

Diyet listesi kadar buna uygun yemek tarifleri bulmak gerekir. Yemekleri farklı farklı bulmak ve her zaman değişik yemekler tüketmek iyi gelecektir. Çünkü sürekli aynı yemeği yemek bireyi zorlar ve durumdan tiksinmesine neden olabilir. Bu aşamada tarif bulabilmek için internetten faydalanabilirsiniz.

Yemek tarifleri için Diyet Yemekleri kategorisine göz atabilirsiniz!

Yoruma kapalı.