Üzüm Kaç Kalori? Üzüm Kilo Aldırır mı?

Üzüm kalori miktarı nedir? Üzüm Kilo Aldırır mı?

0 274

Sofralarımızın vazgeçilmez besin kaynağı üzüm kabuğundaki resveratrol sayesinde sindirimi kolaylaştırırken aynı zamanda içeriğindeki folik asit bileşenleri sayesinde kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Ülkemizde Ege Bölgesi’nde yetiştirilen ve ülkenin her yerine servis edilen bu mucizevi bitki yalnızca meyve olarak değil çekirdeği ile de şifa kaynağı olmayı başarmaktadır.

Üzümün Besin Değerleri

Üzüm Kaç Kalori
Üzüm Kaç Kalori

Üzümün kalori değeri nedir sorusunu merak edenler üzümün faydalarını göz önünde bulundurup mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecek olduğunu bilmelidir. 100 gram taze üzüm 18.1 gram karbonhidrat, 0.72 gram protein, 0.16 gram yağ, 0.9 gram lif, 2 miligram sodyum, 191 miligram potasyum, 10 miligram kalsiyum, 3.2 miligram C vitamini içerir.

Üzümün Faydaları

üzüm kaç kalori

Üzümün en önemli faydası kanseri önleme ve tedavisinde rol almasıdır. Yani kanser olmayan biri için tedbir alırken, kanser olan kişiler üzüm yediğinde kanserli hücrelerin sayısında azalma gözlenir.

Kan yapımını artıran üzüm, akneler için iyileştirici bir meyvedir. Bol ve sağlıklı lif içerdiğinden kabızlığa düşmandır. Üzümün çekirdeğindeki kuersetin kan yapımını etkileyerek astım önlenir ve akciğerlerin daha iyi çalışması sağlanır.

Ayrıca akciğerleri genişletici özelliktedir. İçerdiği polifenol bileşiklerden dolayı kalp sağlığı için çok önemli bir meyvedir. Gözdeki retinayı onaran ve daha iyi görmeyi sağlayan bir besindir.

2013 yılında yapılan bir incelemeye göre tip 2 diyabeti önlediği anlaşılmıştır. Kan akışını arttırır ve beyin fonksiyonlarını aktifleştirir.

Üzümlü Tarifler Kaç Kalori

Üzümlü Tarifler Kaç Kalori

Üzüm kaç kalori sorusunun alt dalları olarak üzümlü tariflerin kalorileri merak edilir. Üzüm hakkında birçok tarif bulunur. Üzüm reçeli, marmelatı, hoşafı, pekmezi, pestili, kurusu dışında birçok malzemeyle yapılan pepeçura, pavlova, aşure, kurabiye, kek gibi tarifler de bulunur.

Her birinin kalorisi kullanılan malzemenin çeşitine, miktarına, üzümün tatlılığına, cinsine göre değişir.

Üzüm Kalori Hesaplama

Üzümlü Tarifler Kaç Kalori

Üzüm kaç kalori diye hesaplamak için gram ya da avuç kullanılabilir. 100 gram Amerikan üzümü 66.9 kaloriyken Türkiye’de bol yetişen sultaniye üzümü 39.9 kaloridir. Çekirdeksiz kuru üzümün 100 gramı 299.2 kalori, çekirdeklisi 312 kaloridir.

Kuru üzüm seçerken çekirdekli olanı tercih edilmelidir. Çünkü üzümün çekirdeğinde bulunan çok yararlı bileşikler sayesinde saç dökülmesi önlenir ve ciltteki kırışıklıklar giderilir. Üzümü yazın taze olarak, diğer mevsimlerde de kuru ve çekirdekli olarak tüketmek sağlık açısından çok yararlıdır.

Üzüm sirkesi diş ağrısını giderir, kolesterolü düşürür, cilt yanığını tedavi eder. Ayrıca üzüm sirkesi iştahı bastıran asetik asit içerdiğinden diyetlerde kullanmaya dikkat edilmelidir.

Günlük kalori ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan siyah üzüm ve beyaz üzüm birbiri yerine yani her iki üzüm yerine de tercih edilebilir. A C vitamini deposu üzüm, kan şekerini düzenlerken aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir ?

Üzüm Suyunun Faydaları

Çok önemli bir besin kaynağı olan üzüm, suyu sıkılarak da tüketilen bir gıdadır. Meyveler arasında sindirime faydası ile bilinen üzümden elde edilecek üzüm suyu ile bağışıklık sisteminizi korumanız artık çok kolay. İşte, daha önce duymadığınız üzüm suyu faydaları !

Günlük 1 su bardağı üzüm suyu tüketmek o gün için alınması gereken enerji miktarını karşılayabilmektedir. Bu da sporcu diyet listesi ve bağışıklık sistemini güçlendirici menü içeriklerinde sıkça kullanılmasını sağlamaktadır.

Üzüm suyu içerisinde bulunan antiseptik maddeler aracılığı ile sindirim sistemini düzenlemektedir. Bağırsak, yemek borusu ve mide sağlığı için büyük öneme sahip olan üzüm suyu vücudun temizlenmesinde oldukça faydalıdır.

Üzüm suyunun cilde faydaları da olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Cildin yenilenmesinde büyük bir önemi olan üzüm suyu ile sağlıklı ve gergin bir cilde sahip olmak çok kolaydır. Tek yapılması gereken günlük 1 bardak üzüm suyu içmektir.

Karaciğer yetmezliği ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkların önlenmesinde de büyük bir rol oynayan üzüm suyu düzenli ve dozunda tüketildiğinde karaciğer zarını oluşturan hücrelerin yenilenmesinde etkili olmaktadır.

Kolesterol düşmesini yani kötü kolesterolü önleyen üzüm suyu ile kalp damar sağlığı da korunmuş olur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alan üzüm kadar üzüm suyu da hem antioksidan hem de enerji verici yapıya sahiptir.

Ayrıca kuru üzüm suyunun faydaları da üzüm suyu faydaları kadar önemlidir. Çünkü kurum üzüm her mevsim bulunan bir gıda olduğu için her an hazırlanarak tüketime olanak sağlar. Bu yönü ile kuru üzüm suyu ile sağlıklı beslenmek de çok kolay olacaktır.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Hazırlanır ?

Kuru üzüm suyu nasıl yapılır

Bağışıklık sistemini güçlendiren, enerji veren ve sahip olduğu doğal şeker maddeleri ile kan şekeri dostu olan kuru üzüm suyu tarifi nasıl yapılır?

Kuru üzüm suyu tahmin edebileceğiniz gibi kuru üzümün su ile kaynatılarak elde edilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Fakat doğru teknik ve doğru malzemeler ile hazırlanmış kuru üzüm suyu tam bir şifa kaynağı olacaktır.

Kuru Üzüm Suyu Tarifi Malzemeleri

200 gram kuru üzüm ve 2 su bardak su

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır

200 gram kuru üzüm bir süzgeç içerisinde yıkanarak pişirilmek üzere bir kenara alınmalıdır. Pişirilecek kaba 2 bardak su eklenerek kaynaması beklenir. Kaynayan suyun içerisine daha önceden yıkanmış kuru üzümler eklenerek kısık ateşte 20 dakika boyunca pişirilir.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.