Omega 3 Zengini Avokado

Avokado

Tropikal bölge meyvesi olan avokado özellikle son yıllarda oldukça popüler olan bir meyve. Diyet listelerinde de sıkça yer verilen meyve avokado kilo aldırır mı sorusunu da beraberinde getiriyor. Avokado kendiliğinden yağlı bir besin ve vitaminler, mineraller açısından da oldukça zengin. Omega3 açısından da oldukça zengin olan avokado yüz gramında yaklaşık olarak yüz elli civarında kalori barındırıyor.

Cilt İçinde Oldukça Faydalı

Antioksidan kaynağı olan avokado bağışıklık sistemi içinde önemli besinlerden. Yağ ve protein zengini olan avokado diyet listelerinde kullanılarak gün içerisinde enerjik kalmayı sağlıyor. Cilt için de oldukça faydalı olan avokado cildi nemlendirmeye ve canlılığını korumaya yardımcı oluyor.

Sporcuların Tercihi de Avokadodan Yana

Avokado potasyum zengini muzdan daha fazla potasyum içerir potasyumda kaslar için oldukça önemlidir bu yüzde avokado sporcular tarafından da sıkça tercih edilmektedir.  Avokado içerdiği yağ oranı sebebiyle avokado kilo aldırır mı diye sıkça soruluyor. Avokadonun içerdiği yağ vücutta depolanacak türden bir yağ değil aksine vücutta enerji sağlamaya yarana bir yağdır. Avokado sadece besin değeri olarak değil içerdiği vitaminler açısından saçlara ve gözlere de çok iyi gelmektedir.

Avokado Nasıl Tüketilmeli?

Gerek diyetteyken gerekse normal öğünlerde çeşitli şekillerde avokado tüketmek mümkündür. Avokado salatalarda yaygın olarak kullanılan bir meyvedir ve yağlı yapısı sayesinde ekstra bir yağa gereksinim duymazsınız. Ara öğünlerde yarım porsiyon dilim şeklinde de tüketilebilir. En önemli öğün olan kahvaltıda da avokadoya yer vermek gün içerisinde gerek duyacağınız enerjiyi karşılamanıza yardımcı olur. Sağlıklı içecekler olarak bilinen detoks içeceklerinde de avokadoyu kullanmak diyet listeniz için oldukça faydalı olacaktır.

Avokado Kilo Aldırır Mı?

Avokado kilo aldırır mı diye sorulduğunda her besin için olduğu gibi fazla tüketim vücutta yağ depolanmasına sebep olabilmektedir. Ancak avokado ile ilgili yanlış bilinen gerçek yukarıda da bahsedildiği gibi yağlı yapısının kilo almaya sebep olacağıdır. Avokado ağırlığının yüzde yedisi oranında fiber içermekte fiberde vücutta kilo kaybını sağlamaktadır avokadonun diyet listelerinde sıkça yer almasının temel sebebi de budur. Fiber ve yağ açısından zengin olan avokadoda bulunan karbonhidrat oldukça azdır.

Yoruma kapalı.