Online Diyet Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Online Diyet Nasıl Yapılır?

Online diyet, günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilir. İnsanların bir kısmı, hayatlarının belirli bir dönemlerinde fazla kilo problemi yaşarlar. Bazen depresyon bazen hamilelik bazen de bambaşka sebeplerle istenmeyen kilolara ulaşılabilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşan kişilerin bir kısmı diyetisyene giderken bir kısmı gidememektedir. Diyetisyene gidemeyen kişilerin bazıları ise zamansızlıktan diyetisyene gitmeye vakit ayıramadıklarını söylemektedirler. İşte, bu gibi durumlar için online diyet tam bir kurtarıcıdır. Peki, bu diyet tam olarak nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Gibi soruların yanıtlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Online Diyet Nedir?

Online Diyet
Online Diyet

 

Online diyet, özellikle son dönemlerde, diyetisyene gitmeye zamanı olmayan ancak diyetisyen desteğine ihtiyacı olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir seçenektir. Bu diyet aynı diğer diyetler gibi bir diyetisyen ile yapılmalıdır. Ancak buradaki fark, işlemlerin yüz yüze değil internet aracılığı ile gerçekleşmesidir. Bu yöntem ile çevrimiçi olarak sağlıklı bir diyet listesi elde edilebilir, vücuda uygun diyet programına da sahip olunabilir.

Online diyet nasıl yapılır? bu diyetler genellikle takipli online diyet ve takipsiz diyet hizmeti olarak ikiye ayrılabilmektedir. İnternet üzerindeki takipli ve takipsiz diyetler incelendiğinde; takipli yürütülen bir diyet daha çok diyetisyen ile birlikte iletişimi esas alırken takipsiz yürütülen diyetlerin, diyetisyen ile iletişimi pek esas almadığı görülmektedir.

Online Diyet Avantajları Nelerdir?

 

Online takipli ve takipsiz diyetin en büyük avantajı, büyük bir zaman tasarrufu ve kilo vermeyi sağlamasıdır. Bu diyetler sayesinde diyetisyene gitmek için ek bir süre ayırmanıza gerek kalmaz. Özellikle, kişisel iş hayatından dolayı bu gibi ihtiyaçlara vakit ayıramayan kişiler için bu yöntem; büyük bir avantajdır. Ayrıca ucuz online diyet programı seçenekleri de mevcuttur. Üstelik bazı siteler tarafından online diyet ücretsiz olarak da alınabilir.

Takipli diyetin en büyük artısı her an ulaşılabilir bir online diyetisyen olmasıdır. Normal şartlarda diyetisyene haftada bir giden bir kişi, işlemlerinin tamamını veya sormak istediği tüm soruları o kontrole ayırmaktadır. Tabii, bazı istisnalar olabilir.

Örneğin, diyetisyenlerin bazıları iletişim numaraları üzerinden hastalarını yoklayabilirler veya hastaları diyetisyenleri ile iletişime geçebilirler. Ancak, düzenli olarak diyetisyene giden biriyseniz sık sık diyetisyeninize sorular sormak yerine kontrol gününüzü beklemeyi tercih edeceksinizdir. Ama, takipli diyet ile ilgili diyetisyeninizle daha sık iletişim kurmanız muhtemeldir.

Bu diyetler için bir diğer avantaj ise istediğin şehirdeki ve ülkedeki diyetisyen ile çalışma imkanınız olmasıdır. Normal şartlarda, yaşadığınız bir ilde yer alan diyetisyene gidebilecekken bu yöntem ile mecburiyetiniz ortadan kalkıyor. Hatta yurt dışında yaşayan diyetisyenlerden bile sağlıklı beslenme konusunda yardım alabilme imkanı sağlayabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursan ol online diyet hizmetini veren her diyetisyen ile çalışma şansını elde ediyorsunuz. Böylelikle online diyet listesi ve diyet programı içeriğine sahip olabiliyorsunuz.

Online Diyet Hakkındaki Dezavantajlar Nelerdir?

Online Diyet

 

Online diyet için gerekenler nelerdir? diyet için motivasyon her zaman çok önemlidir. İster yüz yüze diyet ister çevrimiçi diyet olarak bir diyetisyenle çalışın, bu durum fark etmeyecektir. Yüz yüze yapılan diyetisyen görüşmelerinde motive olma şansınız yüksektir. Aynı şekilde, takipli diyet ile de bu şansınız mevcuttur.

Çünkü, diyetisyeniniz her an sizinle iletişimde olabilecektir ancak takipsiz diyet için bu durum mevcut değildir. Özellikle, takipsiz diyet imkanı sunan diyetisyenlerin web sitelerini incelediğinizde ‘motivasyonu ve iradesi yüksek bireyler için’ tarzı ibareler bulabilirsiniz. Eğer siz kendinizi motive edemeyen veya iradenize çok güvenmeyen bir bireyseniz, takipsiz diyet bu noktada sizin için dezavantaj oluşturacaktır.

Online Olarak Yapılan Diyet Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu diyetler bahsedildiği üzere avantajı oldukça fazla olan diyetlerdir. Ancak, bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İşlemlerinizin hepsi internet aracılığı ile gerçekleştiği için yani yüz yüze görüşmeye dayalı bir sistem olmadığı için diyetisyen tercihinizi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Bu noktada en iyi online diyetisyen ekşi yorumları detaylı bir şekilde incelenebilir.

Şunu unutmamalısınız ki, sistem her ne kadar internet aracılığı ile işlese de size bu diyeti sadece diyetisyenler hazırlayabilir. Yani, kendini beslenme alanında geliştirmiş ancak herhangi bir lisansı olmayan kişilere asla itibar etmemelisiniz.

Ayrıca, her beslenme programı kişiye göre olmalıdır. Bu noktada, işin kolayına kaçarak herkese aynı beslenme programını gönderen diyetisyenler ile çalışmamalısınız.

Diyetisyen tercihi yapmadan önce; internette bir araştırma yapabilir, danışan yorumlarını okuyabilir veya çevrenizde daha önce bu diyet konusunda bir diyetisyenden destek almış kişilerden fikir alabilirsiniz.

Bu Diyet Yönteminden Nasıl Faydalanabilirim?

Online Diyet

İnternette arama butonuna ‘online şekilde diyet’, ‘ online şekilde takipli veya ‘takipsiz diyet’ diye yazdığınız taktirde birçok web sitesi karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca, web sitelerinin içerisinde çeşitli diyet programları da bulunabilmektedir. Online diyet 100 TL fırsatları da, bazı siteler tarafından sunulur. Bunlardan kendiniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu diyet için tercih ettiğiniz diyetisyenin bulunduğu web sitesinde, whatsapp üzerinden işlemlere nasıl başlayacağınız genellikle belirtilmektedir. Belirtilen adımları göz önünde bulundurarak basit bir şekilde diyetinize ilk adımı atabilirsiniz.

Ek olarak, sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte günümüzde diyetisyenlerin birçoğunun Instagram hesap açma durumu ortaya çıkmıştır. Bu hesaplarda ‘online olan diyet için DM’ gibi ibareleri görebilirsiniz. Bu ibare mevcut ise diyetisyene, Instagram aracılığı ile mesaj yani DM atarak iletişime geçebilirsiniz.

BAKINIZ: IF Diyeti nedir?

YouTube video

 

Yoruma kapalı.