Online Diyet Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0 100

İnsanların bir kısmı, hayatlarının belirli bir dönemlerinde fazla kilo problemi yaşarlar. Bazen depresyon bazen hamilelik bazen de bambaşka sebeplerle istenmeyen kilolara ulaşılabilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşan kişilerin bir kısmı diyetisyene giderken bir kısmı gidememektedir. Diyetisyene gidemeyen kişilerin bazıları ise zamansızlıktan diyetisyene gitmeye vakit ayıramadıklarını söylemektedirler. İşte, bu gibi durumlar için online diyet tam bir kurtarıcıdır. Peki, online diyet tam olarak nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Gibi soruların yanıtlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Online Diyet Nedir?

Online diyet, özellikle son dönemlerde, diyetisyene gitmeye zamanı olmayan ancak diyetisyen desteğine ihtiyacı olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir seçenektir. Online diyet aynı diğer diyetler gibi bir diyetisyen yardımı ile olmaktadır. Ancak buradaki fark, işlemlerin yüz yüze değil internet aracılığı ile gerçekleşmesidir.

Online diyetler genellikle takipli online diyet ve takipsiz online diyet olarak ikiye ayrılabilmektedir. İnternet üzerindeki takipli ve takipsiz online diyetler incelendiğinde; takipli online diyetler daha çok diyetisyen ile iletişimi esas alırken takipsiz online diyetlerin diyetisyen ile iletişimi pek esas almadığı görülmektedir.

Online Diyetin Avantajları Nelerdir?

Takipli ve takipsiz online diyetin en büyük avantajı, büyük bir zaman tasarrufu sağlamasıdır. Online diyetler sayesinde diyetisyene gitmek için ek bir süre ayırmanıza gerek kalmaz. Özellikle, iş hayatından dolayı bu gibi ihtiyaçlara vakit ayıramayan kişiler için bu yöntem; büyük bir avantajdır.

Takipli online diyetin en büyük artısı her an ulaşılabilir bir diyetisyenin olmasıdır. Normal şartlarda diyetisyene haftada bir giden bir kişi, işlemlerinin tamamını veya sormak istediği tüm soruları o kontrole ayırmaktadır. Tabii, bazı istisnalar olabilir.

Örneğin, diyetisyenlerin bazıları iletişim numaraları üzerinden hastalarını yoklayabilirler veya hastaları diyetisyenleri ile iletişime geçebilirler. Ancak, düzenli olarak diyetisyene giden biriyseniz sık sık diyetisyeninize sorular sormak yerine kontrol gününüzü beklemeyi tercih edeceksinizdir. Ama, takipli online diyet ile diyetisyeniniz ile daha sık iletişim kurmanız muhtemeldir.

Online diyetler için bir diğer avantaj ise istediğin şehirdeki ve ülkedeki diyetisyen ile çalışma imkanınız olmasıdır. Normal şartlarda, yaşadığınız bir ildeki diyetisyene gidebilecekken online diyet ile bu mecburiyetiniz ortadan kalkıyor. Dünya üzerinde online diyet hizmeti veren her diyetisyen ile çalışma şansını elde ediyorsunuz.

Online Diyetin Dezavantajları Nelerdir?

Diyet için motivasyon her zaman çok önemlidir. İster yüz yüze ister online diyet ile bir diyetisyenle çalışın, bu durum fark etmeyecektir. Yüz yüze yapılan diyetisyen görüşmelerinde motive olma şansınız yüksektir. Aynı şekilde, takipli online diyet ile de bu şansınız mevcuttur.

Çünkü, diyetisyeniniz her an sizinle iletişimde olabilecektir ancak takipsiz online diyet için bu durum mevcut değildir. Özellikle, takipsiz online diyet imkanı sunan diyetisyenlerin web sitelerini incelediğinizde ‘motivasyonu ve iradesi yüksek bireyler için’ tarzı ibareler bulabilirsiniz. Eğer siz kendinizi motive edemeyen veya iradenize çok güvenmeyen bir bireyseniz takipsiz online diyet bu noktada sizin için dezavantaj oluşturacaktır.

Online Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Online diyetler bahsedildiği üzere avantajı oldukça fazla olan diyetlerdir. Ancak, bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İşlemlerinizin hepsi internet aracılığı ile gerçekleştiği için yani yüz yüze görüşmeye dayalı bir sistem olmadığı için diyetisyen tercihinizi yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Şunu unutmamalısınız ki, sistem her ne kadar internet aracılığı ile işlese de size online diyeti sadece diyetisyenler hazırlayabilir. Yani, kendini beslenme alanında geliştirmiş ancak herhangi bir lisansı olmayan kişilere asla itibar etmemelisiniz.

Ayrıca, her beslenme programı kişiye göre olmalıdır. Bu noktada, işin kolayına kaçarak herkese aynı beslenme programını gönderen diyetisyenler ile çalışmamalısınız.

Diyetisyen tercihi yapmadan önce; internette bir araştırma yapabilir, danışan yorumlarını okuyabilir veya çevrenizde daha önce online diyet konusunda bir diyetisyenden destek almış kişilerden fikir alabilirsiniz.

Online Diyetten Nasıl Faydalanabilirim?

İnternette arama butonuna ‘online diyet’, ‘takipli online diyet’ veya ‘takipsiz online diyet’ diye yazdığınız taktirde birçok web sitesi karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca, web sitelerinin içerisinde çeşitli online diyet programları da bulunabilmektedir. Bunlardan kendiniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz. Online diyet için tercih ettiğiniz diyetisyenin bulunduğu web sitesinde işlemlere nasıl başlayacağınız genellikle belirtilmektedir. Belirtilen adımları tamamlayarak basit bir şekilde online diyetinize ilk adımı atabilirsiniz.

Ek olarak, sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte günümüzde diyetisyenlerin birçoğunun Instagram hesabı da mevcut hale gelmiştir. Bu hesaplarda ‘online diyet için DM’ gibi ibareler görebilirsiniz. Bu ibare mevcut ise diyetisyene, Instagram aracılığı ile mesaj yani DM atarak iletişime geçebilirsiniz.

BAKINIZ: IF Diyeti nedir?

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.