PMS Nedir? Etkileri Nasıl Azaltılır?

Kadınlar için adet öncesi gerginlik anlamına gelen PMS nedir? Sorusu, sosyal medyada en çok sorulan sorulardan biridir. Bu rahatsızlık, sosyal hayatı ve iş hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. PMS’nın açılımı, adet öncesi sendromu anlamına gelen Premenstrualsyndrome kelimesidir.

YouTube video

Yirmi gün ile otuz gün de bir meydana gelen adet kanaması, kadınlar için faydalıdır. Adetin düzensiz gelmesi veya hiç gelmemesi tedavi gerektiren bir konudur. Ayrıca adetin normal sürede fazla gelmesi de rahatsızlıktır. On günden sonra gelmeye devam eden adet hastalık habercisidir.

PMS nedir
PMS nedir

Fiziksel etkilerinin yanı sıra duygusal etkilere de neden olan adet öncesi sendromu, her kadında farklı özelliklere sahiptir. Kadınların çoğunda bir bulguya rastlanır. Bazı durumlarda bu sendrom üst seviyeye çıkar. Aşırı sinirlilik veya duygusallık, psikolojik problemleri artırabilir.

PMS Neden Olur?

PMS nedir
PMS nedir

Kadınlarda meydana gelen adet dönemi iki dönemden oluşmaktadır.İlk dönem başlangıç dönemi, ikinci dönem ise asıl dönemdir. Pms sendromu nedir? İkinci dönemde hormonal değişiklerden meydana gelmektedir. Bu hormonal değişikliklerde dalgalanma ani bir şekilde meydana gelir. Sinir sistemi bu dalgalanmadan etkilenir ve bu durumda hastanın psikolojisi bozulur.

PMS Belirtileri Nedir?

PMS nedir
PMS nedir

Kadınlarda adet yaklaştığı zaman belirtiler ortaya çıkar. Ancak PMS belirtisi biraz daha şiddetlidir. Bu durum sosyal hayatı, iş hayatını ve eğitim hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Pms nedir tedavisi var mıdır? Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Midede meydana gelen bulantı ve beraberinde gelen kusma, sindirim sisteminin bozulmasıyla birlikte meydana gelen ishal ve kabızlık,
• Kas ağrılarının yanı sıra eklemlerde meydana gelen ağrılar,
• Yüzde meydana gelen ve stresle birlikte ortaya çıkan sivilceler,
• Birden ortaya çıkan ve anlamsız baş ağrısı,
• Kasıklarda meydana gelen ağrılar ve bel ağrıları,
• Göğüslerde meydana gelen büyümenin artması,

PMS nedir
PMS nedir

• Vücudun genelinde artan ağırlık,
• Karın bölgesinde belirgin şişlikler,
• Ellerde ve ayaklarda meydana gelen şişlikler,
adet öncesi sendromu öncesinde meydana gelen belirtileridir. Bu belirtiler vücutta gelen meydana gelen fizyolojik belirtilerdir. Bir de duygusal anlamda bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu pms sendromu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
• Psikolojik anlamda huzursuzluk, tedirginlik ve korku,
• Çok öfkelenme veya ani öfkelenme,
• Anlamsız hareketler ve şiddetle depresyon,
• Gelecek hakkında anlamsız kaygı ve endişe (Anksiyete), gibi belirtiler duygusal kategoride meydana gelmektedir. Kaygı bozukluğunun artması durumunda hasta ileri derecede anksiyete olabilir. Bu durumda tedavi zaman alabilir.

PMS nedir
PMS nedir

PMS nedir ile ilgili tanı araştırmasında hastanın rahatsızlıkları ele alınmalıdır. Ele alınması gereken konular şu şekildedir:
1- Gelecek hakkındaki endişeler ve korkular,
2- Psikolojik rahatsızlıklar,
3- Nörolojik rahatsızlıklar,
4- Troid bezinin çalışma fonksiyonunun bozulması,
5- Endometriosiz rahatsızlığı,
6- Migren gibi hastalıklar da araştırılmalıdır. Bu hastalıklar da adet öncesi sendromu ile beraberinde araştırıldığı zaman tedavi edici sonuca ulaşılabilir. Bu rahatsızlıklar adet dönemi ile başlıyor ve adet dönemi ile bitiyorsa, adet tetikleyici rol oynamaktadır.

PMS Etkilerini Azaltmak

PMS nedir
PMS nedir

Adet sancılarının azaltılması için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Temiz havada düzenli bir egzersiz vücudu rahatlatır. Ayrıca dinlenmek de stresi azaltan durumlardan biridir. Adet kanamasıyla ilgili şikayetler ise şeker, tuz ve kafein tüketiminin azalmasına bağlıdır. Rahatlatıcı aktivitelere katılmak, ruhsal şikayetleri azaltır. Karın bölgesiyle bel bölgesinin sıcak tutulması da faydalıdır. Bu uygulama ile şikayetler azalır.

PMS nedir
PMS nedir

Psikolojik anlamda problem yaşayan ve depresyon geçiren bayanlar için antidepresan ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca ansiyolitik kategoride yer alan ilaçlar da kullanılabilir. Doğum kontrol hapları da PMS sendromu şikayetlerini azaltmaktadır. Ancak ne olursa olsun doktor tavsiyesi olmadan hap kullanmak doğru değildir.

PMS nedir
PMS nedir

Nedeni tam olarak tespit edilemeyen PMS, ilaç tedavisi, egzersiz ve diyet ile şikayetleri azaltabilirsiniz. Stresten uzak olmanın yanı sıra sağlıklı beslenme ve depresyon ilaçları tedavide etkili olmaktadır. Bu yöntem sadece sancıları azaltmakta ve şikayetleri hafifletmektedir.

PMS’nin altta yatan başka bir neden olabileceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle uzman doktora şikayetlerinizi bildirmelisiniz. Gerekli tetkikler ve tahliller yapılabilir. Bu kategoride kadın hastalıkları, nöroloji ve psikiyatri uzmanlarına gidilmelidir. Pms nedir hamile kalınır mı? Bu soruya uzmanlar, ‘ Pms halinde az da olsa hamile kalma ihtimali vardır’ şeklinde cevaplamaktadır.

Yoruma kapalı.