Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti son dönemlerin en popüler kilo verme uygulamalarından biridir. Son yıllarda oldukça tercih edilen bu diyet aslında oruç tutmanın biraz farklı bir şekli olarak dikkat çekmektedir.
Özellikle birçok youtuber ve blogger kendi sayfalarında bu diyet ile verdiği kilolar üzerine yazı ve videolar yayınlayarak ülkemizde oldukça uygulanmasına sebep olmuştur. Birden çok uygulama şekli olan bu oruç ya da diyet birçok diyetisyen tarafından oldukça tehlikeli bulunmuştur.

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

https://youtu.be/eaW5ayywoPs
Fakat bu diyette diğer her diyet gibi uygulanmadan önce diyetisyen ve doktorlara danışılarak yapılmalıdır. Doktor ve diyetisyeninizden onay aldığınız sürece bu diyeti uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Aralıklı Oruç Diyeti Neden Çok Fazla Tercih Ediliyor?

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

Aslında bu diyetin favori olması Japon bir bilim adamının otofaji üzerine yaptığı araştırmalar ile Nobel alması sonucu yayılmaya başlamıştır. Otofaji kısaca yaşlanan hücrelerin hücre içerisinde kendi kendine sindirilmesidir.
Bu sayede sağlıklı yaşlanma olasılığının artmasına sebep olmaktadır. Otofaji insan vücudunun açlığa olan dayanımı ile artış göstermektedir. Aralıklı oruç diyeti insanların açlığa olan direncini arttırdığı için otofajinin hızlanmasına sebep olmuştur.
Bu diyetin düzgün uygulanması ile kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı iyi geldiği de yine bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır.
Fasting aralıklı oruç ismi ile de bilinen bu diyet çeşidi son 3 yıldır tüm dünya üzerinde oldukça sevilen ve uygulanan bir diyet olmuştur. Ayrıca ülkemizde Buse Terim aralıklı oruç hakkında yazılar paylaşması da bu diyetin yayılmasına etkili olmuştur.

Aralıklı Oruç Diyeti Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

Otofajiyi destekleyen bu diyet çeşidi için birçok hayvan ve insan üzerinde deneyler yapılmıştır. Ayrıca orucun sağlıklı ve uzun yaşama destek olduğu birçok bilim adamı tarafından desteklenen bir gerçektir.
Bunun dışında ise bu diyet;
• Enerji alımının doğal yollar ile azaltmasıyla bu diyet göbek bölgesindeki yağlanmayı hızlı bir şekilde azaltır,
• Enfeksiyonu azaltır,
• Beyin hormonunu arttırır ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir rol oynar,
• Beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur,
• Kan trigliseritlerini düşürebilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Kimler Tarafından Uygulanamaz?

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

İlk olarak bu diyeti doktor ya da diyetisyeni tarafından önerilmeyen herkesin uygulaması sakıncalıdır. Aralıklı oruç diyeti diyetisyen tarafından hazırlanan bir liste ile uygulanması özellikle önerilir. Bunun dışında;
• Ağır spor ve egzersiz yapanlar,
Hamile ve emziren kadınlar,
• Gebe kalmaya çalışan kadınlar,
• Düzenli ilaç kullananlar,
• Çok düşük tansiyonu olanlar gibi kişilerin bu diyeti uygulaması oldukça sakıncalı bir durum oluşturabilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

Aralıklı oruç diyeti uygulanırken çok farklı seçenekler mevcuttur. Aslında bir oruç şekli olan aralıklı oruç yeme alışkanlıklarında olan bir değişiklik olarak düşünülmelidir.
Bu oruç yöntemi ile asıl amaç sağlıksız olan tüm yiyecekleri hayatımızdan uzaklaştırarak belli saatler arasında sadece sağlıklı yemekler tüketerek kilo verme yöntemidir.
Düzensiz ya da kontrolsüz bir şekilde uygulanması ile bu oruç kilo vermekten ziyade kilo alımına sebep olabilir.

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

16/8 Yöntemi: Bu diyet yöntemi aralıklı oruç yöntemleri arasında oldukça favori bir yöntemdir. Bu kadar favori olmasının sebebi ise oldukça basit ve kullanışlı bir yöntem olmasıdır. Bu yöntemde 16 saat sadece sıvı tüketilir. Geri kalan 8 saatte ise sağlıklı yemekler tüketmek serbesttir.
Oruç tutulan saatler içerisinde çay ve maden suyunun yanı sıra kalorisiz içeceklerin tüketilmesi serbesttir. 8 saatlik yemek yeme süresini ise 2 ya da 3 öğüne bölerek sağlıklı besinler tüketilmelidir.
Bu oruç sırasında dikkat edilmesi gereken nokta oruç sürelerinde kesinlikle katı gıda tüketilmemeli ve uyandıktan 4 saat sonra orucun devam etmesidir.

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

5/2 Yöntemi: Aralıklı oruç diyeti yöntemleri arasında oldukça zor bir yöntemdir. Bu yöntem uygulanırken haftanın 5 günü sadece sağlıklı bir şekilde mide kapasiteniz kadar beslenmelisiniz. Geri kalan diğer 2 gün ise vücut ihtiyacının yüzde 20 ya da 25’i kadar enerji alınmalıdır.
Yaklaşık olarak 400 ile 600 kalori arasında bir enerji alınmalıdır. Ayrıca aç kalınacak günler art arda gelmemelidir.
Alternatif Gün Yöntemi: Eat – Stop – Eat yöntemi olarak bilinen de bir yöntemdir. 24 saat oruç tutma yöntemidir. Örneğin pazar günü 20:00’da diyete başladıysanız pazartesi 20:00’a kadar sadece sıvı ve karbonhidrat içeren 400 ya da 500 kalorili gıdalar tüketilmelidir.

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

Pazartesi akşamı ise mide kapasitenizi aşmayacak kadar yemek tüketmeli ve orucunuza devam etmelisiniz.
Savaşçı Diyeti: Bolca sebze ve meyve tüketebileceğiniz bir aralıklı oruç diyeti yöntemidir. Bu yöntemde sadece akşam yemeği pişmiş ve ağır bir yemek olmalıdır. Onun dışında ise tüm gün sebze ve meyve tüketmelisiniz.
Bu yöntemde sebze ve meyveler tamamen doğal olarak sizin yetiştirdiğiniz ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında ise sadece akşam yemekleri pişmiş olmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında Yapılan Yorumlar

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

Bu diyet son günlerin oldukça popüler bir diyet şekli olmuştur. Bu yüzden bu diyeti uygulayan kişi sayısı oldukça fazladır. Gerek blog sayfalarında gerek ise Youtube üzerinde oldukça fazla yorum bulunmaktadır.
Geneli oldukça çok olumlu olan bu yorumları okuyarak diyet hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Diyetisyen ya da doktorunuza danıştıktan sonra uygulamaya başlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.