Ramazanda Kilo Vermek Mümkün Müdür? Meşhur Ramazan Diyeti Nedir?

Ramazanda kilo vermek konusu herkes tarafından merak edilen bir durumdur. Ramazan’da gün boyunca aç kalındığı için, iftar ve sahurda yenilen yemek ve tatlı nedeni ile hızlı bir şekilde kilo almak mümkün olmaktadır. Günlerin uzun olması nedeni ile iftar ve sahur süreleri de birbirine yakın olduğu için, oruç tutanlarda kısa sürede çok fazla yemek yeme düşüncesi oluşmaktadır. Kısa süreyi fazla yiyerek geçirenler ise Ramazan süresi boyunca kilo almaktadır. Aslında Ramazan ayı sürecini kilo almadan atlatmanın yanı sıra kilo vermek de mümkündür. Doğru bir diyet sonucunda Ramazan ayını kilo vererek geçirmek hiç de zor değildir. Ancak diyetin istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

ramazanda kilo verilir mi

Ramazanda Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Ramazanda kilo vermek sözü herkese biraz garip gelmektedir. Ramazan ayında tutulan oruç nedeni ile oruç tutanların yeme düzenleri değişmektedir. Yemek düzeninin değişmesi de normal miktardan daha fazla yemek yeme sonucuna yol açabilmektedir. İftar yemekleri ile birlikte sahur yemekleri için de özel yemek programları hazırlanmalıdır. Bu yemek programlarına uyulduğunda, kilo almadan hatta kilo vererek Ramazan ayını atlatmak mümkün olmaktadır.

ramazanda kilo verilir mi

Ramazanda Kilo Vermek Konusunda Sebze ve Meyve Tüketiminin Önemi

Ramazanda kilo vermek için sebze ve meyve tüketiminin önemini bilmekte fayda vardır.  Normal şartlarda günde 3 ya da 4 ana öğünün yapıldığı bir yemek düzeninden 2 öğüne dönülmektedir. Haliyle yenilen öğün sayısı yarı yarıya düşmektedir. 4 ana öğünde ve ara öğünlerden alınan besinlerin 2 öğünde toptan alınması gerekmektedir. 2 öğünde tüketilen besinlerin yapısına dikkat edilmelidir. Bu öğünlerde şeker tüketiminin artması, hamur işi yiyeceklerin tercih edilmesi, yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin yenmesi kilo artışının yaşanmasına neden olacaktır. Bu besinlerin yerine sebze ve meyve tüketiminin ihmal edilmemesi, suyun yeterli miktarda alınması önemlidir.

ramazanda kilo vermek

Ramazanda Kilo Vermek İçin Lifli Besinlerin İhmal Edilmemesi Gerekiyor

Ramazanda kilo vermek için lif ağırlıklı besin alımına dikkat edilmelidir. Ramazan ayında oluşturulan menülerde aşırı tatlı, aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden ziyade sindirimi kolay olan ve midede uzun süre durabilen lifli gıdaların tüketilmesi önemlidir. Bu özellikteki besinler de sebze ve meyveler ile tam buğday ekmeğidir. Sebze ve meyvelerin menüye eklenmesi ve tam buğday ekmeğin de ihmal edilmemesi önemlidir.

Oruçluyken Kilo Almamak İçin Bağırsakların İyi Çalışması Önemli

Oruçluyken kilo almamak için bağırsakların iyi çalışması önemlidir. Bağırsaklarda herhangi bir sıkıntı bulunuyorsa çorbanın içerisine yulaf katılmalıdır. İftar yemeklerine genellikle çorba ile başlandığından çorbanın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekmektedir. Çorbaya yulaf eklenmesi bağırsaklar için faydalı olurken aynı zamanda chia tohumu da aynı işlevi görmektedir. Sebze tüketimini sebze yemekleri ile sağlamak mümkündür. Ayrıca evde yapılan yoğurt ve tatlı için de sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

ramazanda kilo vermek

Ramazanda Kilo Vermek İçin Öğünlerde Protein Alımını Artırılmalı

Ramazanda kilo vermek için protein alımına önem vermek gerekmektedir. Protein alımı yüksek olursa kişinin oruç sırasında tok kalma süresi uzamaktadır. Açlık düzeyi kontrol altında olursa iftar ve sahurdaki tüketim daha az gerçekleşecektir. Protein için yumurta tüketimi önerilebilir. Süt, peynir, yoğurt tüketimi de yumurtanın yanı sıra tercih edilebilir. Sahurda tuzlu yiyecek tüketimi az olmalıdır. Tuzlu besin alındığında oruç sırasında susama durumu yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.

ramazanda kilo vermek

Ramazanda Zayıflayanlar Genelde Sahuru İhmal Etmiyor

ramazanda kilo vermek

Sahura kalkmadan oruç tutmak, günler uzun olduğu için kolay olmamaktadır. Süre uzun olduğu için de kişinin açlık nedeniyle stres yaşama ihtimali bulunmaktadır. Ramazanda zayıflayanlar her gün sahura kalkmaya dikkat etmektedir. Sahura kalkarak kahvaltı tarzında bir öğün yapmak gerekmektedir. Sahura kalkmadan oruç tutulursa gün içerisinde kişinin halsizlik yaşayacağı, baş ağrısı durumunun görülebileceği ve metabolizmanın da düşebileceği durumlar yaşanabilmektedir.

 

Sahurdan Hemen Sonra Yatılmamalı

ramazanda kilo vermek

Ramazanda kilo vermek için sahur sonrası uykuya dikkat etmek gerekmektedir. Sahur yaptıktan sonra en az 40 dakika kadar sindirim için beklenmesi gerekmektedir. Su tüketiminin yemekten önce bolca yapılması ve sahurda kahvaltı tarzında bir öğünle birlikte omlet ya da menemen gibi yiyeceklerin yenmesi önerilebilir.

Ramazanda Kilo Vermek İçin İftar Sonrası Bitki Çayı

ramazanda kilo vermek

Gün boyu aç kalındığı için iftarda yemeklere yüklenme durumu meydana gelmektedir. Aşırı yemek yedikten sonra bu yemeklerin sindirimi kolay olmamaktadır. İftar sonrasında papatya ve rezene karışımı bir bitki çayının tüketilmesi, sindirimi kolaylaştıracaktır. İftar sırasında kahve ya da çay tüketilmemelidir. Bu tarz içecekleri, iftar yemeğinden belirli bir süre geçtikten sonra tüketmek gerekmektedir.

Oruç Tutarken Neden Kilo Alınır?

ramazanda kilo vermek

Oruç tutarken neden kilo alınır sorusu cevabı şöyledir:  Gün içerisinde uzun süre aç kalındığı için kişi, açlık krizleri yaşanmaktadır. İftar ve sahur öğünlerinin kaliteli bir şekilde yapılması bu krizleri önlemektedir. İftar ve sahurda dengeli beslenme gerçekleşmediği zaman, tatlı krizlerinin yaşanması muhtemeldir. Bu da kilo artışına neden olmaktadır.

Ramazan Diyeti Nedir?

Ramazanda kilo vermek için yeme içme düzeninin bir program aracılığı ile sürdürülmesi kolaylık sağlamaktadır. Ramazan boyunca kilo vermek için pek çok diyet programı bulunmaktadır. Bu diyet programlarından size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ancak ramazan süresince yeme alışkanları tamamen değiştiği için yapılan diyet programına dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Vücudun yeterli ve dengeli besin alması gerekmektedir. Aksi halde bağışıklık sisteminin zarar görmesi ve hastalıkların ortaya çıkması imkan dahilinde olmaktadır.

Ramazan ayında diyetisyene gitmeden nasıl kilo verilir? Ramazan ayında kilo vermek sebze yemeği yeme ve tok tutan besinlerle gün içerisinde sağlıklı şekilde nisan 2020 de oruç tutulur mu? yeşim temel Özcan gün içinde 16 saat sonra açılacak iftarda neler yenilmesi gerektiğini anlatıyor.

Ramazan Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

ramazanda kilo vermek

Ramazanda kilo vermek için ramazan diyet programı uygulamak önemlidir. Ramazan diyeti programı ile 10 kilo vermenin mümkün olduğu iddia edilmektedir. Program istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Oruç süresince ilk günlerden sonra ciddi halsizlik, baç dönmesi ve mide bulantısı gibi durumlar görüldüğünde diyete son verilerek en yakın sağlık merkezine başvurulması gerekmektedir. Diyet öncesinde bir doktorun onayına başvurmak da sağlık açısından faydalı olmaktadır.

1.Gün

Sahurda az yağlı bir porsiyon pilav ve kayısı hoşafı, iftarda kıyma ile yapılmış yumurta ve 1 porsiyon salata, ayrıca 1 adet de meyve tüketilebilir.

2.Gün

Sahurda az yağlı bir tabak pilav, kayısı hoşafı, iftarda da 1 porsiyon fasulye yemeği (etli olmalı), 1 porsiyon bulgur pilavı ve diyet şeklinde hazırlanmış olan güllaç,

3.Gün

Sahurda kıymalı veya peynirli bir makarna ve 1 kutu ya da 1 bardak ayran, iftarda 1 porsiyon yoğurt, domates, biber, patlıcan ve kabaktan yapılmış karışık dolma, istediğiniz kadar meyve,

4.Gün

Sahurda 3 parça börek ve şekersiz çay, iftarda da 8 tane ızgara köfte, yarım porsiyon pilav, 1 tabak cacık ve 1 porsiyon diyet muhallebi,

5.Gün

Sahurda 3 parça börek ve yanında çay, iftarda kıymalı ıspanak, 1 tabak yoğurt ve meyve,

6.Gün

Sahurda 1 porsiyon pilav ve kayısı hoşafı, iftarda haşlama ya da ızgarada yapılmış tavuk, 1 porsiyon haşlanmış patates ve 1 kase diyet şeklinde hazırlanmış sütlaç,

7.Gün

Sahurda, içerisinde biber, domates ve patates bulunan bir salata, iftarda 1 porsiyon lahana dolması, 1 porsiyon yoğurt ve meyve tüketilmelidir.

Ramazanda Kilo Vermek Mümkün Mü?Oruç Tutmak Zayıflatır Mı?

ramazanda kilo vermek

Oruç tutmak zayıflatır mı sorusu arama motorları üzerinden sıklıkla aranmaktadır. Oruç sırasında günlük öğün sayısı düşmektedir. Ancak yediklerinize dikkat etmediğiniz takdirde oruç nedeni ile zayıflamak mümkün değildir. Ramazanda kilo vermek için iftar ve sahurda yediklerinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

Yoruma kapalı.