Işıklı Reklam Tabelası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Işıklı Reklam Tabelası Nasıl Seçilir?

Reklam tabelası, tanıtmak istenilen kurum, kuruluş veya işletmeleri özel ya da genel ayırt etmeden konumlarını belirleyen belirteçlerdir. Kolay bulunuşluk, göze çarpıcılık ya da tanınmak açısından reklam tabelaları kullanılmaktadır. Işıklı, ışıksız ya da daha farklı birçok reklam tabelası türü bulunmaktadır.

Bu tabelalar için resmiyet gerektiren işler kategorisinde yer almaktadır. Ticari ya da hukuki sıkıntılar yaşanmaması açısından tabela asmaya dair izin belgeleri alınmalıdır.

Daha sonrasında reklam tabelaları türleri arasında birçok model farklılıkları bulunsa da burada belirleyici olan, reklam tabelası kullanacağınız alandır. En basit bir örnek olarak:

 • Tabelada yazan yazıdan uzak bir mesafe olarak İstanbul için, Arnavutköy semtinde bulunan tabela üreten bir işletmenin tabelasına Şişli tabela yazması kullanım alanı dışında kalacaktır. Bu da bulunuşluk açısından sıkıntı yaratıp kafa karışıklığına yol açacaktır.

Tabelada kullanılan dil de önemli noktalardan biri olmaktadır. Bulunulan yere ve tabela asacağınız yerin etnik durumuna göre bile değişebilen bir husustur. Yaşanılan, bulunulan ve konuşulan dile göre tabela seçimi daha doğru olacaktır.

Işıklı Reklam Tabelasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Reklam tabelası türleri arasında ışıklı tabelalar olarak özele inildiğinde de dikkat gerektiren hususlar bulunmaktadır. Işıklı reklam tabelası, led denilen ya da farklı tür ışıklarla aydınlık veren tabelalardır. Kullanıldığı yerden belli mesafelere kadar kendini belli edebilme potansiyeli bulunmaktadır. Tercihler arasında sıkça yer alan ışıklı tabela türlerinde genel şeylerin dışında daha özel dikkat edilecekler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Tabelada kullanılacak ışık oranı
 • Tabelada ışıkların döşeneceği yazıların okunabilirliği
 • Göz yormayan renk tercihi
 • Değişen renklerde değişim süresi
 • Çok yoğun, okunmayacak derecede aydınlatma kullanmamak olarak sıralanabilir.

Bunlara dikkat edilmediği durumlarda yaşanabilecek kötü olaylar bulunabilmektedir. Yoğun ışık oranına sahip bir tabelada yazı okunamayacak ya da yanlış okunabilecek duruma gelebilmektedir. Örnek olarak:

 • Şişli tabelacı olarak ışıklı bir tabelada bunlara dikkat edilmediğinde yazı farklı formlara dönüşebilir. Böyle bir durumda da firma, işletme ya da farklı bir ticari kurum müşteri çekmek gibi olaylarda sıkıntı yaşayabilmektedir.

Reklam Tabelası Türleri Neler?

Reklam tabelaları kendi içlerinde kullanılan malzeme, kabartmaya sahip olduğu ya da olmadığı hatta yazı yeri ve boyutuna göre ayrılabilmektedir. Bu kadar geniş yelpazeye sahip bir konuda ilk olarak,  size ve kullandığınız yere en uygun olabilecek tabelayı bulmak önemli sayılabilmektedir.

Pleksi Reklam Tabelası

Bu reklam tabelası , iç ve dış ortamlarda ışıklı veya ışıksız olarak tercih edebileceğiniz bir türdür. Kullanılan pleksi denilen malzeme ile yapılan tabelanın  uzun süre kullanımı amaçlanmaktadır. Tabela kullanacak olanların, dayanıklı olması sebebiyle tercih ettikleri tabela türlerinden biridir. Kullanımı her alanda olması ve görünüşünün şıklığı da tercih edilme sebeplerindendir.

Kompozit Reklam Tabelası

Genellikle dış cephelerde kullanılan , oyma görüntülü, hafif malzemeye sahip bir diğer tür de kompozit tabeladır. Bu tabela dış cephede kullanıldığında oldukça iyi bir görünüm sağlamaktadır. Aynı zamanda renk seçeneği boldur  ve darbe dayanıklılığı da vardır. Işıklı ya da ışıksız kullanım olanağına sahip oluşu da bu tür tabelaları seçici kılan özelliklerdendir.

sisli-tabelaci-isikli-tabela-sisli-tabela-reklam-tabelasi

Totem Reklam Tabelası

Caddelerde, yol kenarlarında görülen uzun bir direğin üstünde yer alan tabelalara denilmektedir. Dış cephe ve açık alanlarda kullanımı yaygındır. Yine aynı şekilde ışıklı ve ışıksız olarak kullanıma imkan sunmaktadır. Işıklı kullanımda kaç metre öteden gözükmesi istenildiği dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Bir tabaka üstünde bulunan bu tabelada, yazıların okunabilirliği ve dikkat çekiciliği dikkat edilmesi gerekilen en önemli hususlardan sayılabilmektedir. Yol kenarlarında bulunduğundan aracın hızı, görüş mesafesi hesaba katıldığında odaklama açısından bu özelliklere önem verilmelidir.

Kutu Harf Tabela

Kutucuk içinde firma adı ışıklı veya ışıksız olarak bulunan tabela türü olmaktadır. Günümüzde bu tarz tabelaları sıkça görebilirsiniz. İşletmelerde, alışveriş merkezi dışlarında veya farklı alanlarda kullanılmaktadır. İki ve üç boyutlu olarak da kullanılan, farklı malzemeler içeren bir tabeladır.

sisli-tabelci

Reklam Tabelası Fiyatları Ne Kadar?

Reklam tabelası yaptırılmaya karar verildiğinde fiyatlar konusunda oldukça değişken ücretlerle karşılaşılmaktadır. Net, brüt bir tutar belirtmek de haliyle mümkün olamamaktadır. Tabela fiyatlarını etkileyebilecek durumlar:

 1. Tabela boyutu
 2. Tabelada istenilen özellikler
 3. Tabela türü
 4. Dış veya iç cephe tercihi
 5. Işıklı tabela ya da ışıksız tabela isteği
 6. Montaj türü

Tabela yapımında kullanılan malzemeler şeklinde örneklendirilebilir.

En doğru fiyatı, tabela yaptıracağınız firmayla konuştuktan sonra öğrenebilirsiniz. Daha sağlıklı ve güvenli bir yol olacağı kesindir denebilmektedir. Tercih ettiğiniz firma da burada önem teşkil etmektedir. İstenilen tabelanın üretimini yapacak firmanın güvenilirliği, kullandığı malzemelerin türü, daha önce yapmış oldukları tabelalar size yol gösterebilecek etmenlerdendir. Daha etkili olması açısından bu durumları konuşmanız gerekmektedir.

Daha farklı tabela türleri, bilgi almak veya kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için Seva Reklam’a mutlaka göz atmalısınız!

İlginizi Çekebilir:  2022 Influencer Başvuru Nasıl Yapılır

 

Yoruma kapalı.