Retinol Nedir ? Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda retinol nedir sorusunun cevabı sık sık araştırılmaktadır. Birçok cilt bakım ürünlerinin içerisinde yavaş yavaş yer almaya başlayan bu ürünün cilde olan faydaları merak konusu olmuştur. Eğer siz de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızdan yeterli bilgiyi elde edebilirsiniz.

YouTube video

Birçok cilt bakım markası yeni yeni ürünlerine retinol eklemeye başladı. Retinol dediğimiz şey aslında A vitaminin farklı bir formu diyebiliriz. Vücudumuzun hücre yenilenmesinde çok ciddi rol almaktadır. Asitten elde edilen bir ilaç olarak da nitelendirilen retinol, vücutta keratin sentezi olarak da kullanılmaktadır.

kolay-diyet-listesi-retinol-nedir-cilt-bakimina-faydalari-nelerdir

İçeriğinde A vitamini bulunan besinler aracılığı ile retinol almamız mümkündür. Bu da hayvansal gıdalar ile mümkün olacaktır. Bazı meyve ve sebzeler aracılığı ile de retinol takviyesi yapılabilmektedir. Bunlara; greyfurt, kabak, kavun, lahana ve brokoli örnek olarak verilebilir.

Retinol Faydaları Nelerdir?

kolay-diyet-listesi-retinol-nedir-cilt-bakimina-faydalari-nelerdir

Retinol nedir sorusundan sonra retinol faydaları nelerdir sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Retinolun faydalarını başlıca olarak şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Cilt de bulunan çeşitli sebeplerde ortaya çıkan sivilceler ile savaşmak amacı ile kullanılmaktadır.
  • Düzenli kullanımda cildin olduğundan daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.
  • Fazla sebum üretimini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Aslında bu sayede de sivilcelerin oluşmasını engellemektedir.
  • Ayrıca ciltte görüşülen ince çizgiler ya da kırışıklıklar gibi yaşlanma etkileri ile ciddi bir şekilde savaşır.
  • Düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde ciltte bulunan ton eşitsizliklerini ortadan kaldırır.

Retinol Serum Kullanımı

kolay-diyet-listesi-retinol-nedir-cilt-bakimina-faydalari-nelerdir

Retinol gün içerisinde tüketme imkanı bulduğumuz birçok besinde bulunmasının yanı sıra serum yani ilaç olarak da kullanılabilmektedir. Retinol serum kullanımı bu nedenle merak edilmektedir. Cilt bakım uzmanları özellikle 30 yaşından sonra kullanılmasını tavsiye etmektedir.

kolay-diyet-listesi-retinol-nedir-cilt-bakimina-faydalari-nelerdir

Özellikle gece saatlerinde hücre yenilenmesi daha aktif hale gelmektedir. Bu nedenle gece kullanıldığı takdirde daha çok etki edeceği bilinmektedir. Ayrıca gündüz kullanılmasının tavsiye edilmemesinin bir başka sebebi daha bulunmaktadır. Gündüz kullanıldığı zaman güneşle temas etmektedir. Bu da ciltte leke probleminin oluşmasına neden olacaktır. O nedenle gece kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

kolay-diyet-listesi-retinol-nedir-cilt-bakimina-faydalari-nelerdir

Eğer yazımızı beğendiyseniz sağlıklı cilt bakımı nasıl olmalıdır başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.