Sporcu Kahvaltısı Önemi Nedir ? 

Spor yaparken maksimum verim elde etmek için altın kural olarak sayılacak bir etken sporcu kahvaltısı olmaktadır. 

 Kahvaltı, beslenme programında önemli olan bir öğündür. Her sporcunun gün içerisinde alması gereken protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin oranı, spor rutinine göre belirlenmeli ve vücut spora hazır hale getirilmelidir. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (4)

Özellikle yapılan spora göre önem derecesi artan beslenme, sporcuların üzerinde durması gereken en önemli konular arasındadır.  Beslenme konusunda da kahvaltının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Güne başlangıç öğünü olması nedeniyle sporcuların dengeli ve düzenli bir şekilde kahvaltı programı oluşturmaları gerekmektedir.

Sporcular için Kahvaltının Önemi Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (5)

Kahvaltı öğününde alınacak besinler, yapılan başka bir spor dalına, vücut kitle endeksine göre değişiklik gösterir. Spora bu derece etkisinin olması da sporcu kahvaltısının önemi nedir sorusuna cevap niteliğindedir.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (6)

Bununla beraber kahvaltıda sindirim sistemini zorlamayacak, aynı zamanda kas oranının korunmasına yardımcı olacak besinlerin tüketilmesi gereklidir. Sporcu kahvaltısı önemi, hem tüm günün gidişatını belirlemesi hem de spor öncesi ilk öğün olarak karşımıza çıkmasıdır. Bu sebeple atlanmaması gereken bir öğün olarak karşımıza çıkar. 

Sporcu Kahvaltısının Olmazsa Olmazları Nelerdir ? 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (2)

Salon sporları başta olmak üzere koşu gibi tempo oranı yüksek sporlarla ilgileniyorsanız, vücudunuzun enerji takviyesini karşılayacak besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Süt, yumurta ve peynir, sporcu kahvaltısı içerisinde bulunması gereken en temel ürün konumundadır. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (10)

Süt, spor öncesi ve sonrası için vitamin ve mineral kontrolünü sağlayacak, kas kütlelerinin gelişimi için gerekli olan proteini vücuda kazandıracaktır. Yumurta, tek başına bile bir protein kaynağı olup, sağlıklı beslenme için altın değerindeki üründür. Özellikle salon sporlarıyla ilgilenen sporcularda kas gelişimine ve kas onarımına ciddi etkilerde bulunur. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (9)

Peynir, protein ve karbonhidrat anlamında takviye ürün olarak önem taşır. Özellikle kemik gelişimi konusunda vücudun dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur. Sporcu kahvaltısı olmazsa olmazları olan bu besinlerspor dışında da vücuda büyük katkıda bulunurlar. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (3)

Tam anlamıyla bir kahvaltı için, bu ürünlerle birlikte kahvaltı tabağınızı yulaf ezmesi, domates, fındık içi ve kuru üzüm ile zenginleştirebilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir spor aktivitesi için gerekli olan besin ihtiyaçlarının kendilerini ait oranlarda karşılanması, gün boyu zinde olmaya yetecektir.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (25)

Kahvaltı sonunda enerji depolamak adına sebze ve meyve içeren karışımları tüketmek de tamamlayıcı adımların sonuncusu olacaktır. Bu tamamlayıcı adımların başında mutlaka sporcu kahvaltısının olmazsa olmazları olarak nitelendirilen ürünlere dikkat çekilmesi gerekir ki temel adımlar oluşabilsin. 

Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır ? 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (7)

Kahvaltının temel besinlerine değindikten sonra konu sporcu kahvaltısı nasıl olmalıdır, konusuna geldi. Temel besinlerin yanında bir o kadar da önem taşıyan yan ürünleri atlamamak gerekir. Tam anlamıyla bir sporcu kahvaltısı için üzüm pekmezi ya da keçi boynuzu pekmezi enerji takviyesi için uygun olacaktır.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir

İştah açıcı özelliğiyle de kahvaltının yarım kalmaması adına bu pekmezler alternatif olarak kullanılabilir. Bunun yanında ekmek az miktarda tüketilmeli ve kızarmış olmasına da özen gösterilmeli. Bu ve benzeri besinler sporcu kahvaltısı nasıl olmalıdırsorusunu karşılamaya yetecektir. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (16)

Ortalama bir kahvaltıda yüzde 60 oranında karbonhidrat, yüzde 25 oranında yağ ve yüzde 15 oranında protein alınmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şudur; yapılan spor türüne ve vücut kilo endeksine bağlı olarak oranlar değişiklik  gösterecektir. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (19)

Aynı zamanda bu oranların bilinmesi, sporcuların kahvaltı için almaları gereken kaloriyi hesap edip, buna göre hareket etmelerine imkan sağlayacaktır.  

Sporcu Kahvaltı Listesi – Ucuz Sporcu Kahvaltısı 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (12)

Her ne kadar belli bir rutine bağlı kalınmak istense de her gün aynı türde sporcu kahvaltısı yapmak çekilmez hale gelebiliyor. Her gün aynı yoğunlukta olmayan sporcular için bazen hızlı ama sağlıklı kahvaltı hazırlamak gerekli olabiliyor.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (17)

Düzenli kahvaltı alışkanlığı elbette önemli. Ancak daha fazla önem arz eden nokta ne şartlarda olursa olsun bu öğünün atlanmamasıdır. Bu tip durumlara maruz kalmamak adına alternatif olacak sporcu kahvaltısı menülerini sizlerle paylaşalım.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (29)


1 – Sabah Kahvaltısı Örnek Menü 

 • 1 su bardağı az yağlı ya da yağsız süt ve 1 su bardağı yulaf ezmesi karışımı 
 • Yarım dilimlenmiş muz 
 • 2 dilim lor peyniri veya yağsız peynir 
 • 1 adet yumurta 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (11)


2 – Sabah Kahvaltısı Örnek Menü 

 • 2 adet haşlanmış yumurta 
 • 2 dilim keçi peyniri 
 • 5 adet zeytin 
 • 1 bardak az yağlı süt 
 • Yarım domates 
 • 4 adet fındık içi 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (14)


3 – Sabah Kahvaltısı Örnek Menü 

 • Sahanda yumurta( Üzerine bir çay kaşığı pul biber eklenebilir.)
 • 1 kase yoğurt 
 • Yeşillik tabağı 
 • 1 dilim kızarmış ekmek
 • Keçi boynuzu pekmezi 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (13)


4Sabah Kahvaltısı Örnek Menü 

 • Maydanozlu Omlet 
 • 1 bardak az yağlı süt 
 • 4 adet kuru kayısı 
 • 4 adet fındık içi 
 • Yarım domates ve salatalık 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (20)


5 – Sabah Kahvaltısı Örnek Menü 

 • 1 kase süt ve yulaf ezmesi karışımı 
 • 1 adet muz ya da 2 dilim karpuz 
 • 1 dilim kızarmış kara buğday ekmeği 
 • 2 dilim peynir 
 • 5 adet zeytin 

Vücut Geliştirme Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır ? 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (21)

Vücut geliştirme yapan kişiler için ( ve bunu uzun süre devam ettirmek isteyen kişiler için) beslenme hiç şüphesiz en önemli faktördür. Beslenme içerisinde de kahvaltı öğünü oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki vücut geliştirme için sporcu kahvaltısı nasıl olmalıdır? 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (26)

Spor yapanlar için öncelikle bilinmesi gereken şey, güne başlarken her besinden( karbonhidrat, yağ, protein) dengeli ve düzenli bir şekilde alınmasıdır. Proteinli kahvaltı için yumurta, süt ve süt ürünleri ve light süt gibi besinler, dengeli miktarda alınabilir.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (15)

Karbonhidrat alımı için ise kızarmış ekmek, yulaf ezmesi, gözleme, pişi ve yumurtalı ekmek gibi besinler tercih edilebilir. Yağ alımı için ise sağlıklı olan Hindistan cevizi yağı, avokado, fıstık ezmesi ile birlikte yapılan bir karışım ve aspir yağı gibi yağlar sağlıklı tercihler olacaktır. 

Profesyonel  Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ? 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (31)

Günümüzde neredeyse her alanda spor dalı ile ilgilenen ve bunu profesyonel olarak yapan sporcular mevcuttur. Bu sporcuların dikkat ettiği ilk konu beslenmedir. Çünkü sporda başarıyı yakalamanın temel taşlarından birisi dengeli ve düzenli beslenmektir. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (32)

Profesyonel sporcularınuğraş gösterdikleri alanda vücut performanslarını artırabilmeleri için temelde en gerekli şey beslenmedir. Zaten bu nedenle profesyonel alanda spor ile uğraşanların beslenmeleri birbirinden farklıdır. Her sporcu kendi alanına ve çalışmasına bağlı olarak beslenme düzeni oluşturmaktadır. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (28)

Eğer profesyonel olarak spor ile ilgileniyor veya ilgilenmek istiyorsanız, öncelikle kötü beslenme alışkanlıklarınızdan uzak durmanız gerekmektedir. Vücutta yağ dengesini oturtmak ve yağ dengesini istenilen seviyede tutmak için yapılması gereken ilk şey kötü bir beslenme alışkanlığı olan hazır yemeklerden uzak durmanız gerekmektedir. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (24)

Hazır yemekler ile aranıza mesafe koyduktan sonra yapmanız gereken şey sağlıklı beslenme yollarını araştırmaktır. Sağlıklı beslenme için uzmanlara danışabilir veya vücudunuz için gerekli kalori miktarını biliyorsanız, öğünlerinizdeki karbonhidrat, yağ ve protein miktarını dengeleyerek, bir beslenme alışkanlığı oluşturabilirsiniz. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (18) Son olarak unutulmaması gereken ve en önemli etken olan disiplini elden bırakmamak gerekir. Oluşturulan sağlıklı beslenme düzeni ‘Bir kereden bir şey olmaz.’ şeklindeki basit düşüncelerle bozulmamalıdır. Çünkü şunu unutmayın ki, bu yolda -başarıya giden yolda- ve bu yolun devamında tamamen disiplin yer almaktadır. 

Sporcu Beslenmesi ve Sporcu Kahvaltısı  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (22)

Spor alanında uğraş gösteren her kişinin beslenme programı birbirinden farklıdır. Bir sporcu yaptığı antrenman ve bu alandaki ilerlemesine bağlı olarak beslenme programı oluşturmaktadır.  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (27)

Genel anlamda üst düzey çalışma/egzersiz yapan sporcular, protein ve lif bakımından yüksek kalorili besinleri tüketmektedir. Yapısı bakımından vücuda birçok faydası bulunan bu yiyecekleri, bu alanda ilerlemesi için mutlaka tüketmelidir. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (30)

Yapılan spor ister profesyonel ister amatör olarak yapılsın, sporcular için kahvaltı oldukça önemlidir. Bu nedenle sporcu kahvaltısı bilinip, buna göre bir beslenme düzeni oluşturulursa, yapılan spordaki başarı oranı da o düzeyde artacaktır. (Spordan sonra kahvaltı yapılabilir ancak yüksek düzeyde verim elde etmek için antrenman öncesi kahvaltının yapılması tavsiye edilmektedir.)  

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (34)

Bunlarla beraber en az beslenme kadar önemli olan uyku düzenine dikkat edilmelidir. Beslenme düzeni oturtulmuş, gerekli antrenmanlar yapılıyor olmasına karşın uyku düzenine dikkat edilmiyorsa, başarıyı yakalamak biraz zordur. Dolayısıyla günde en az 7 ya da 8 saat uyku uyumak oldukça önem arz etmektedir. Eğer uyku düzeni hakkında bilginiz yoksa uyku düzeni nedir, ideal uyku düzeni nasıl olmalı, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (33)

Son olarak değinilmesi gereken konu ise, beslenme sürecinde kesinlikle destek amaçlı hap/ilaç kullanılmamasıdır. Bu ilaçlar içerisinde barındırdığı kimyasallardan dolayı vücut için yan etki yaratacak durumlar meydana getirebilir. Bundan dolayı bu tarz ilaçlardan uzak durmak en doğrusudur. 

kolay-diyet-listesi_sporcu-kahvaltisi-onemi-nedir (35)


İlginizi Çekebilir: Eğer spor yapmak ve bununla beraber kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız beslenme düzeninize dikkat etmeli ve beslenme konusunda da ayrı bir önem taşıyan kahvaltıya çok önem vermelisiniz. Eğer bu süreçte kahvaltı önerileri arıyorsanız diyet kahvaltı nedir, nasıl yapılır, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊


Yoruma kapalı.