Saç Dipleri Neden Ağrır? 5 Sebep!

Saç Dipleri Neden Ağrır? Nedenleri Nelerdir?

Saç dipleri neden ağrır? Bu sorunun cevabını bilmemek günlük hayatı belli bir süre kabusa çevirebilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı gelişen bu durum oldukça can sıkıcıdır. Peki, saç dipleri neden ağrır?

Kafa derisinde hassasiyet ve ağrı hemen hemen her insanda görülebilmektedir. Özellikle saç derisindeki ağrı düzensiz ve fazla kullanılan saç ürünlerinden kaynaklı olabilmektedir. Bunun dışında saç dipleri neden ağrır diyecek olursanız; ağrının nedenlerine bakteriyel enfeksiyonlar, sivilceler ve birçok sağlık problemi de örnek verilebilir.

Saç Dipleri Neden Ağrır Nasıl Geçer?

Saç Dipleri Neden Ağrır
Saç Dipleri Neden Ağrır

Saç diplerinin ağrıması altında yatan birçok neden bulunmaktadır. Bu durumun nedenleri arasında ilk olarak saç bakım ürünlerini koymak mantıklı gelmektedir. Ancak ağrının şekline, boyutuna ve süresine bağlı olarak da nedenler değişiklik gösterebilmektedir.

Saç diplerinde ağrı ve hassasiyetin oluşması nedeninin anlaşılabilmesi için ağrının şeklinin bilinmesi gerekir. Birçok kişide saç diplerim acıyor gibi söylemler duyulmaktadır. Peki saç dipleri neden ağrır, ağrının nedeni nasıl anlaşılır? İşte cevaplar;

1 – Saç Nezlesi

Saç dipleri ve baş ağrısı oluştuğu zaman bazı uzmanların görüşüne göre saç nezlesi akla gelmelidir. Saç nezlesinin en büyük nedeni ise saçın iyi bir şekilde kurutulmamasıdır. Bu durum genellikle deniz, havuz ve duş sonrası kurutulmayan saçlarda görülmektedir.

Saç derisinde kaşıntı, batma ve yanma gibi bir hisle kendini ortaya çıkaran hastalık aynı zamanda saç köklerinin ciddi bir şekilde ağrımasına neden olmaktadır. Hatta ileri düzeydeki saç nezlesinde kaşıntıda meydana gelmektedir. Saç nezlesinin en belirgin belirtileri ise şöyledir;

 • Saç köklerinde yanma ve ağrı
 • Saç köklerinde yara
 • Saç köklerinde aşırı derecede dökülme
 • Saç köklerinde kaşıntı

2 – Saç Bakım Ürünleri

Saç Dipleri Neden Ağrır

Saç dipleri neden acır? Bu durumun en önemli etkenlerinden biri düzensiz bir şekilde kullanılan saç bakım ürünleridir. Saç bakım ürünlerini tek seferde çok fazla kullanmak, çok sık kullanmak ve ürünlerin çok yoğun kullanılması; saç derisinin tepki vermesine neden olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki saç bakım ürünlerinin çok fazla ve yoğun olarak kullanılması, saç derisindeki faydalı yağların yok edilmesine neden olmaktadır. Saç dipleri neden ağrır diyecek olursanız, öncelikle saç bakım ürünlerine dikkat etmelisiniz.

Kontrolsüz şekilde kullanılan bu ürünler, saç derisini tahriş etmektedir. Saç derisinde oluşan kaşıntıya ve saç diplerinin acımasına neden olan bakım ürünlerinden uzak durulması gerekir.

3 – Bakteriyel Enfeksiyonlar

Saç Dipleri Neden Ağrır

Düzenli bir şekilde bakımı yapıldığı halde saç derisi neden ağrır? Çeşitli bakteriler saç derisindeki enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu tarz enfeksiyonlar saç diplerinin ve köklerinin acımasına yol açmaktadır. Enfeksiyon gelişen saç diplerinde, acının yanı sıra kızarıklık ve şişkinlik gibi problemlerde oluşabilir.

Saçlarda genellikle egzama ve mantar enfeksiyonları görülmektedir. Bunların yanı sıra çeşitli problemlerde bakteri kaynaklı olup saç derisindeki ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Peki, bu problemler nelerdir?

Saç Derisinde Meydana Çeşitli Rahatsızlıklar
Kemoterapi görmek Sedef hastalığı
Saç köklerinde meydana gelen sivilceler Stres
Saçlarda kuruluk Aşırı yağlı saç derisine sahip olmak
Saçları sürekli taramak Gür saçlara sahip olmak

4 – Saç Dipleri Neden Ağrır: Saçları Çok Sıkı Toplamak

Saçların sıkıca geri çekilmesi saç köklerinin zarar görmesi neden olmaktadır. Bu duruma Traksiyon Alopeside denilmektedir. Peki, bu nedenden dolayı saç dipleri neden ağrır? Saçların çok sıkı şekilde topuz, örgü ve at kuyruğu yapılması saç dibi ağrısına neden olur. Aynı zamanda saç dökülmesi ve sivilce oluşumuna da neden olduğu bilinmektedir.

Saçlarını yukarıya doğru sıkı bir şekilde toplanması, saç derisinin ve saç köklerinin hava almasını engellemektedir. Bu durum saç diplerindeki ağrının oluşmasındaki en büyük nedenlerden biridir. Ayrıca zamanla bu tür bağlamaların baş ağrısına da neden olduğu bilinmektedir.

5 – Mantar Enfeksiyonları

Saç Dipleri Neden Ağrır

Saç dipleri neden acır erkek ve kadınların günlük hayatta en sık sorduğu sorular arasında yer alır. Bu durumun altında yatan en önemli rahatsızlıklardan biri mantar hastalığı olmaktadır. Mantar hastalığı nedeniyle saç dipleri neden ağrır? Açıklanacak olursa;

Mantar enfeksiyonu; ağrı, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerin saç derisinde meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca saç dibinde iltihaplara da yol açabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızı hissediyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmayı ve bilgi almayı ihmal etmemelisiniz.

Saç Diplerinin Acımasına Ne İyi Gelir? En Etkili Öneriler!

Saç Dipleri Neden Ağrır

Saç diplerim acıyor ve dökülüyor diyenler arasındaysanız, mutlaka altında yatan nedeni öğrenmeniz gerekmektedir. Bu noktada saç dipleri neden acır Kadınlar Kulübü ve çeşitli içeriklerde söz konusu durumun nedenleri açıklanmaktadır. Böylelikle siz de bu tarz içerikleri takip ederek, saç diplerinizde gelişen ağrının kaynağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İleri düzeyde bir ağrı ve acı söz konusuysa, mutlaka bir cildiye doktoruna danışılması gerekmektedir. Ancak saç dibi ağrısının rahatlatılması açısından evde yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. İşte, ağrının geçmesindeki en etkili öneriler şu şekildedir;

 • Saç bakımı ürünlerinin ağrı olan saç diplerinde kullanımının en aza indirilmesi
 • Banyo, havuz ve duş sonrası saç diplerinin iyi bir şekilde kurutulması ve ıslak saçla dışarı çıkılmaması
 • Düzleştirici ve saç maşalarının kullanımına ara verilmesi
 • Saçları çok sıkı toplamaktan kaçınılması
 • Aşırı yağlı saç köklerinden kaçınılması
 • Saç bakımı ve temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması

Sık Sorulan Sorular

Saç dipleri neden ağrır? Bu durumun altında yatan birçok etken bulunmaktadır. Genellikle günlük hayatta rahatsız edici bir durum olan bu problem; hassasiyet, kaşıntı ve kızarıklık gibi durumlara neden olmaktadır. Saç diplerinde acı hakkındaki en sık sorulan sorular ise şu şekildedir;

1 – Saç Dipleri Ağrısına Ne İyi Gelir?

Saç dipleri neden ağrır? Ağrının nedeninin öğrenilmesinin ardından, saça en iyi gelecek şeyin belirlenmesi oldukça önemlidir. Saç dibi ağrısının en aza indirilmesi için doğal yollar ve çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. İbrahim Saraçoğlu saç dibi ağrısına yulaf samanı önermektedir. Eğer ağrının doğal yolla geçmeyeceğini düşünüyorsanız, mutlaka bir cildiye doktorundan ilaç önerisi almalısınız.

2 – Saç Derisinde Yanma Hissi Neden Olur?

Saç dipleri neden ağrır ve yanma neden olur? Genellikle bu durumda akla saç nezlesi gelmektedir. Saç nezlesi rahatsızlığı; saç diplerinde ve derisinde yanma, batma ve ağrı gibi belirtiler göstermektedir.

Saç diplerinde çok sayıda sinir hücresi olduğu bilinmektedir. Bu sinirlerin hasar görmesi ve çeşitli rahatsızlıklar, saç derisinde yanma ve batma gibi şikâyetlerin görülmesine neden olmaktadır. Enfeksiyonlar ve saç nezlesi, bu duruma neden olan en büyük rahatsızlıklar arasındadır.

3 – Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dipleri neden ağrır merak ediyor musunuz? Böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumun altında yatan nedenlerden biri saç nezlesidir. Saç nezlesinin ise belirtileri şöyledir;

 • Saç diplerinde hassasiyet gelişmesi
 • Saç köklerinde ağrı, yanma ve batma
 • Saç nezlesinin ilerleyen seviyelerinde kaşıntı ve kızarıklık

4 – Kafa Derisi Kaşıntısı Neden Olur?

Saç derisi ve saç dipleri neden ağrır? Genellikle bu durumun altında kepek gibi basit bir yöntem bulunabilmektedir. Saç derisi kaşıntısında akla kepek gelmektedir. Ancak kaşıntıya ek olarak ağrı da eklendiğinde, altındaki nedenin mutlaka araştırılması gerekir.

Saç derisinde ve dibinde, kaşıntı ve ağrı görülmesi; enfeksiyon, parazit, saç derisinin pH değerindeki bozulmalar ve kuruluk gibi durumlara akla getirir. Böyle bir durumda doktor kontrolüne gidilmesi ve uygun bir ilaç kullanılması gerekir.

YouTube video

Yoruma kapalı.