Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır? Evde Boyalı Saç Bakımı Tüyoları

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Boyalı saç bakımı yaparken birçok farklı konuya dikkat edilmelidir. Şüphesiz ki boyalı saçlar işlem gördüğü için çok daha fazla yıpranmıştır ve bakıma çok daha fazla ihtiyacı vardır. Boyalı saçlarınıza bakım yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de boyanızın akmamasıdır. İster evinizde ister güzellik salonlarında boyalı saçlar için özel bakım kürleri uygulamak mümkündür.

Boyalı saçlar için şampuan, saç kremi, maske ve bakım kürleri ayrı olarak üretilmektedir. Çünkü boya, saçın nem oranını düşürür ve saçların yumuşaklığını zedeler. Bu dengeyi sağlamak için de maske, krem ve bakım kürleri uygulamak gerekmektedir. Saçlarınız boyalı ise veya boyatmayı düşünüyorsanız bu yazı da ihtiyacınız olan tüm bakım önerileri mevcuttur.

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı? 

Saçın keratin adında bir proteinden oluşan yapısı vardır. Saça nemini ve yumuşaklığını veren bu keratindir. Saçın yapısı hidrojen bağları, disülfit ve yağ sayesinde dayanıklı bir yapıya sahiptir. Saçın en dayanıklı katmanı dış katmanlardır. Bu sayede de boya, fön, perma gibi ısı ve işlemlere maruz kalsa da çok kolay kırılıp yıpranmaz. Ancak bu tarz işlemlere düzenli ve sürekli bir şekilde maruz kalındığında saçın doğal nemi olan keratin zamanla azaldığından saçta kırılıp, yıpranmalar meydana gelir.

Boyalı saç bakımı nasıl olmalı adı altında birçok ürün ve öneri mevcuttur. Sizin bunlardan birini kullanıp, uygulamanız için saç yapınızı iyi tanımanız ve neden yıpranmalar meydana geldiğini iyi tespit etmelisiniz. Boyalı saç bakımı saçın hangi işlemlerden geçtiğine göre fark göstermektedir. Örneğin koyu bir saça sahipseniz ve sarıya boyadıysanız açıcı işlemlerinde ötürü bir yıpranma meydana gelmiştir, fakat açık renkli saçınızı direkt olarak koyu renge boyadıysanız sadece boyanın kimyasallarından ötürü nemini kaybeden saçınıza nem kazandırmak için bir bakım uygulamalısınız.

1- Boyalı Saçlar için Evde Bakım Nasıl Olmalıdır | Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Boyalı saç bakımı güzellik merkezleri haricinde evde de yapılabilmektedir. Fakat boyalı saç bakımı evde yapmadan önce günlük rutinlerinizi değiştirmeli ya da düzenlemelisiniz. Örneğin; her gün saçınızı yıkamamalısınız, çok sıcak su yerine ılık ya da soğuk suyla saçınızı yıkamalısınız, boyalı saçlarınızı fön, maşa ya da düzleştirici gibi yüksek ısıdan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.

7-adimda-evde-boyali-sac-bakimi-nasil-yapilir
Evde Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Boyalı saçlar için evde bakım yapabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en etkilisi; saç bakım yağı tüm saça uygulanır ve ısıtılmış bir havlu ile sarılarak bekletilir ve ardından soğuğa yakın ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlem saçınıza yoğun nem bakımı yaparak çok kısa sürede saçlarınızı eski canlılığına kavuşturur.

Boyalı saç bakımı için bir başka etkili yöntem ise; biranın mayasından faydalanmaktır. Bira saçınızı çok güzel besleyen ve parlaklık kazandıran ürünlerden biridir. Üstelik uygulaması da çok kolaydır. Duşunuzu aldıktan sonra bir kutu birayı saçlarınıza döküp, iyice yedirmelisiniz. Bu işlemin ardından durulama işlemi gerçekleştirilmez, saçlarım kokar diye endişe etmeyin, bira kokusu saçlardan tamamıyla uçup yok olmaktadır.

2- Sarı Boyalı Saçlar için Bakım Yöntemleri

Boyalı saçların içinde en fazla bakıma ihtiyacı olan şüphesiz ki sarı boyalı saçlar için bakım yöntemidir. Çünkü saçları sarıya boyamak çok daha yıpratıcı ve uzun sürer. Hele ki saçlarınızı koyudan açığa çeviriyorsanız çok daha zordur. Saçlarınızı koyudan açık renge çevirmek için önce saç açıcı ile saçlarınızı açmalısınız. Bu işlem saçınızın pigmentasyonlarını değiştirerek saçın renginin açılmasını sağlar

Fakat bu işlemi yaparken saçın nemini alır ve saçı çok fazla yıpratır. Hatta açıcı işlemini evde kendiniz uygulayacak iseniz çok dikkat etmeniz gerekir saçınız yanar ve kopmalar oluşabilir. Kopan saçınızı eski haline çevirmek uzun zaman alabilir. Bu sebeple çok dikkat edilmelidir. Boyalı saç bakım kürlerinin sarı saçlar için olanlarından uygulayabilirsiniz. Aslında boyalı saç bakımı saçınızın ihtiyaçlarını doğru bildiğiniz sürece hiç de zor değildir.

7-adimda-evde-boyali-sac-bakimi-nasil-yapilir

Sarı saç için en etkili bakım kürlerinden biri de; zeytinyağı maskesidir. Boyalı saç bakımı uygulamak sadece güzellik merkezlerinde değil evde de uygulanabilir. Bu maske için gereken malzemeler yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım çay bardağı bal ve bir çay kaşığı toz tarçındır. Bir kase içerisinde bu malzemelerin tümünü karıştırıp saç diplerinden başlayarak uçlara doğru sürmelisiniz ve yarım saat kadar beklemelisiniz. Sonrasında ılık su ile durulamalısınız. Haftada iki gün banyodan önce uygulayabilirsiniz. Bu sayede boyalı saç bakımı evde de uygulamak mümkündür.

Boyalı ve Yıpranmış Saçlar için Bakım Ürünleri

Boyalı saç bakımı ürünleri piyasada çok fazla çeşitte bulunmaktadır. Boyalı ve yıpranmış saçalar için bakım ürünleri; her bütçeye, her saç şekline ve rengine göre çıkarılmış birçok ürün bulmak mümkün olmaktadır. Sizin bu ürünleri alırken dikkat etmeniz gereken saç tipinize, saç renginize ve yıpranma durumuna göre ürün almaktır. Saçınızın rengi ve tipi ne olursa olsun keratin bakımı düzenli olarak kullanmanızda fayda vardır.

Her duş öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanabileceğiniz nem bombası ürünleri ve bakım yağlarını düzenli kullanımınız sonucunda saçlarınız boyalı olmasına rağmen canlı ve bakımlı olacaktır. Saç tipinize göre kullanacağınız şampuan ve banyo saç kremi de saç bakımı sayılmaktadır. Bu sebeple bu ürünleri tam saç tipinize göre seçmelisiniz. Doğru seçildiği takdirde saç bakım ürünleri saçınızı uzun süre korur. Bunların yanı sıra renk koruyucu ürünlerinde içerik kontrolü yaparak satın alabilirsiniz. Böylece saç boyama işlemi sonrası saç renginizi daha çok oraya çıkaran bir görünüm elde edebilirsiniz.

Boyalı Saçlar için Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Boyalı saçları her gün yıkamamak gerektiği yukarıda belirtilmiştir. Boyanın saçta kalma süresini arttırmak için bu önemlidir. Haftada en fazla 3 defa saçınızı yıkamanız durumunda saçınızda ki boyanın daha uzun süre dayandığını ve akmadığını fark edeceksiniz. Çok yağlı saça sahip iseniz kuru şampuanları deneyebilirsiniz. Saçınızı yıkamadığınız zamanlarda kuru şampuan işinizi görecektir.

7-adimda-evde-boyali-sac-bakimi-nasil-yapilir

Peki ama boyalı saçlar için şampuan kullanımı nasıl olmalıdır? Boyalı saç bakımı, sadece saçınıza yaptığınız bakımlar ve kremler ile olmaz. Kullandığınız şampuandan saç kremine, hatta saçınıza sardığınız havludan saçlarınızı taradığınız tarağa kadar hepsi saçınızı yıpratmaya bir etkendir. Bu sebeple saçınızı çok iyi tanımanız gerekmektedir. Örneğin; duştan çıktığınızda saçınıza havlu yerine penye bir kumaş veya tişört sarmanız durumunda saçınız yıpranmaz. Veya tarağınızın dişleri çok sık ve sert olur ise saçlarınızı kırarak yıpranmasına sebebiyet verebilir.

Saçlarınızı yıkarken de seçtiğiniz şampuan çok önemlidir. Hatta öyle ki saçınızın boyası açık renk ise açık renk boyalı saçlar için, koyu renk ise de koyu renk boyalı saçlar için şampuan kullanmalısınız. Şampuanınız için çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise şampuanınızın içinde amonyak ve sülfat bulunmamasıdır. Amonyaksız ve sülfatsız şampuan kullanarak hiçbir şey yapmadan boyalı saç bakımı yapmış olursunuz. Bunun haricinde de tuzsuz şampuanların saçın nem dengesini koruduğu bilinmektedir.

Boyalı Saçlar için Saç Kremi Önerileri

Boyalı saç bakımı evde, hatta duşta başlar. Saçınızı yıkadığınız suyun sıcaklık derecesinden, şampuana kadar çok önemlidir. Tabi ki şampuan kadar saç kremi de çok önemlidir. Tıpkı şampuanda olduğu gibi, boyalı saçlar için saç kremi de içerisinde sülfat ve amonyak bulundurmaması gerekmektedir. Saçınıza durulanan saç kremi uyguladığınızda saçınızdan iyice arındığından emin olmalısınız. Boyalı saç bakımı için durulanmayan saç bakım kremleri de mevcuttur. İhtiyaç halinde saç tipinize ve yıpranma derecesine göre saçınıza uygun olanından tercih edebilirsiniz.

Boyalı Saçları Yumuşatmak için Ne Yapılmalıdır?

Aslında saçlar boyalı da olsa boyasız da olsa, çeşitli sebeplerden dolayı zamanla yıpranır ve nem dengesini kaybeder. Nem dengesini kaybeden saçlarda da sertleşmeler meydana gelmektedir. Elbette ki boyalı saçlar çok daha fazla işlem ve kimyasala maruz kaldığı için nem dengesini daha çabuk kaybetmektedir. Bu sebeple de boyalı saçları yumuşatmak için nemlendirici bakım kremleri ve saç bakım serumları uygulanabilir.

7-adimda-evde-boyali-sac-bakimi-nasil-yapilir

Boyalı saçları dışarıdan herhangi bir ürün almadan evde kendi yöntemleriniz ile de yumuşatmak mümkündür. Bu konuda size en çok yardımı dokunacak ürün zeytinyağıdır. Bazı sosyal medya platformlarında boyalı saça zeytinyağı sürülürmü diye sorular sorulmaktadır. Boyalı saç bakımı evde yapılabilecek en doğal yöntem zeytinyağıdır. Hatta bazı markalar sırf boyalı saçlar için zeytinyağı özlü şampuanlar çıkarmıştır. Fakat zeytinyağını doğrudan saçınıza uygulamanız çok daha hızlı sonuç vermektedir.

Boyalı saç bakımı zeytinyağı ile evde uygulamak için birçok farklı maske vardır. Peki boyalı saçlara, saç maskesi nasıl uygulanır? Bunlardan birisi iki çorba kaşığı zeytinyağına iki dal aloe vera jeli koyup karıştırarak saç diplerinize sürmeniz ve ardından ılık veya soğuk su ile durulamanız, saçınıza gereken yumuşaklığı ve nem dengesini çok kısa sürede kazandıracaktır. Bu işlemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

YouTube video

Boya yaptırmak kadın ve erkeklerin başvurduğu yöntemler arasındadır. Saç boyası rengine ve kişinin alt tonuna göre seçilmekte kimi zaman da zorluk çıkarmaktadır. Özellikle kızıl, bakır ve gri gibi tonlar kişilerde elde edilirken saça zarar verilebilmektedir. Bu yüzden boyama öncesi ayrıntılı bilgi edinilmesi faydalı olacaktır. Bakır Saç Boyası Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gereken 7 Bilgi yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.