Sağlık İçin Yiyecekleri Nasıl Yıkamalıyız ?

Yiyecekler Nasıl Yıkanmalı

Sağlıklı Tüketim İçin Yiyecekleri Nasıl Yıkamalıyız?

Sağlığımızı korumak için tükettiğimiz gıda maddelerini tüketmeden evvel kesinlikle yıkarız. Ancak sağlığımızı korumak için tükettiğimiz gıda maddelerini doğru yıkamak da bir o kadar önemli. Hatta bazı gıda maddelerinin yıkanarak tüketilmesi sağlığa zararlı.

Pirinç Nasıl Yıkanır ?

Hangi tür pirinci tüketirseniz tüketin tüketmeden evvel kesinlikle 3-4 kez yıkamanız gerekir. Buradaki asıl amaç pirinci temizlemekten öte pirincin yüzeyinde biriken nişastadan pirinci arındırmaktır. Nişastadan arınmayan pirinç pişme esnasında yapışarak topaklanır. Bu hususa buğday veya mısır gibi yüzeyi nişastalı her tür gıdada dikkat etmek gerekiyor.

Tavuk Nasıl Yıkanır ?

Tavuğu sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için çoğumuz pişirmeden evvel yıkasak da hata yapıyoruz. Çünkü tavuktaki bakterilerin ölmesi için iyi pişirilmesi yeterli. Eğer tavuk pişirilmeden evvel yıkanırsa bakterilerin mutfağın diğer kısımlarına saçılma riski çok yüksek. Çiğ tavukla temas eden ellerimizi, kesme tahtasını ve bıçağı çok iyi yıkamalıyız.

Yumurta Nasıl Yıkanır ?

Yumurtaların dış yüzeylerinde tavuk pisliklerinin, tüylerin vb. kirlerin olması oldukça doğal. Doğal olmayan ise satın aldığımız yumurtalardaki bu pislikleri ve tüyleri temizlemek için yumurtaları yıkamamız. Yumurta yıkandığı zaman üstündeki mikroorganizmalar, gözlerimizle görülmeyen deliklerden içeri çekildiğinden dolayı enfeksiyon riski yükselir.

Marul Nasıl Yıkanır ?

Yapraklarında ve köklerinde bol miktarda toz ve toprak barındıran marulu tüketmeden evvel çok iyi yıkamak gerekiyor. Marulu birkaç dakika soğuk suda bekleterek bir süzgeçte kuruttuktan sonra sağlıklı bir şekilde tüketebiliriz.

Balık Nasıl Yıkanır ?

Balığı yıkamadan pişirene rastlamak neredeyse imkansız. Ancak balık, çiğ tüketilmeyecekse yıkanmasına gerek yoktur. Çünkü balığın içerisindeki bakteriler, yüksek sıcakta ölür. Balık yıkanırken içerisindeki bakterilerin mutfağın her yerine yayılma riski yüksektir. Balık ile temas eden ellerinizi, bıçağınızı ve kesme tahtanızı iyice yıkamayı sakın unutmayın.

Lahana ve Karnabahar Nasıl Yıkanır ?

Lahana ve karnabaharı çok iyi yıkamadan kesinlikle tüketmemelisiniz. Karnabahar yıkanırken bütün girintileri dikkatlice temizlenmeli ve çiçekleri ayrıştırılmalıdır. Lahananın en dış iki katmanının altında böcek ve bakteri saklanma ihtimali olduğundan dolayı koparılarak atılmalıdır. Daha sonra lahana sirkeli suya yatırılarak birkaç dakika bekletilmeli ve suyla iyice durulanmalıdır.

Elma Nasıl Yıkanır ?

Dış yüzeyinde bol miktarda ilaç ve parlak görünmesini sağlayan bal mumu bulunduğundan dolayı elmayı kabuklu tüketecekseniz çok iyi yıkamalısınız. Yapılan araştırmalara göre 12 dakika karbonatlı suda bekletilen elmanın kabuğundaki kimyasalların çoğu arınıyor.

Kutu İçecekler Nasıl Yıkanır ?

Yaz sıcaklarının mükemmel serinleticisi ve lezzetiyle damağa hitap eden kutu içecekleri içmeden önce kutusunu yıkamalı veya silmeliyiz. Kutu içeceklerin tozlu kamyonlarla kilometrelerce öteden marketlere nakledildiğini ve biz almadan evvel belki onlarca, belki de yüzlerce elin değdiğini unutmamak gerekiyor. Eğer imkanınız varsa kutu içeceği bardağa boşaltarak içmek en sağlıklısı.

Yoruma kapalı.