Sağlıklı Kilo Vermek İçin D Vitamini Diyeti Yapın!

Bağışıklık sisteminin çok önemli olduğu bugünlerde en çok merak edilen konulardan biri de D vitamini olmuştur. Yağda çözünen bir vitamin olan bu vitamin vücutta yeterli miktarda yağ olmasıyla anlamlı hale gelmektedir. Son günlerin en çok tercih edilen diyet programı olan D vitamini diyeti ile sağlıklı ve doyarak kilo verin.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin D Vitamini Diyeti Yapın!
Sağlıklı Kilo Vermek İçin D Vitamini Diyeti Yapın!

D vitaminin en büyük kaynaklarından biri güneş ışığıdır. Güneş ışığında yüksek miktarda bulunan vitamin evden çıkamadığımız bugünlerde nasıl alınacak diye merak edebilirsiniz. Pandemi sebebi ile evimizde geçirdiğimiz günlerde D vitamini diyeti ile hem sağlıklı hem de fit kalmak mümkündür. D vitaminin bulunduğu kaynaklar, yiyecekler ve içecekleri öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı takip edebilirsiniz.

D Vitamini Diyeti Nedir ?

D Vitamini Diyeti Nedir? D vitaminin Faydaları Nelerdir?

D vitamini diyeti, ağırlıklı olarak bu vitamini içerisinde bulunduran besinlerle beslenme şeklidir. Sağlığımız açısında çok önemli olan bu beslenme şekli aksi durumlarda birçok probleme yol açmaktadır.

Kilo vermek istiyor fakat veremiyorsanız D vitamininize baktırmanız gerekir. Vücudunuzda fazla yağlanma olmasının sebebi de D vitamininden kaynaklanabilir. İnsülin salınımının yükselmesi ve vücut yağ oranının yükselmesi sonucu D vitamini eksikliği oluşur ve bu yağların erimesi zorlaşır.

D Vitamini Bulunan Yiyecekler ve Kaynaklar Nelerdir?

D Vitamini Bulunan Yiyecekler

D vitamini %90 oranında güneş ışığından alınmaktadır. Güneş ışığından elde edilmesinden dolayı güneş vitamini olarak da karşılaşabilirsiniz.

D vitaminini kış aylarında ve şu an içinde bulunduğumuz pandemi süreci gibi zamanlarda doğrudan güneş ışığından alma ihtimaliniz azalmaktadır. Bu durumda D vitaminini nasıl karşılayabilirsiniz inceleyelim.

1 – Yağlı Balık ve Ton Balığı

D Vitamini Bulunan Yiyecekler

İyi bir D vitamini olduğu bilinen yağlı balık taze olarak tüketildiğinde vücudunuzun ihtiyacını karşılayabilir. Alabalık, somon, uskumru, ton balığı ve yılan balığı gibi seçenekleri ihtiyacınızı karşılamak için tüketebilirsiniz.

100 gram somon balığı en az 361 IU vitamin D içermektedir.

Ton balığını taze olarak tüketme imkânınız yoksa konserve şeklinde de tüketebilirsiniz.

2 – Balık Yağı

D Vitamini Bulunan Yiyecekler
D Vitamini Bulunan Yiyecekler

Balık tüketimi yapamayanlar için alternatif olan balık yağı bir çay kaşığında 450 IU vitamin D bulundurur. Günlük D vitamini ihtiyacınızın %75i kadarını balık yağından karşılayabilirsiniz.

3 – Süt, ayran, kefir ve yoğurt

D Vitamini Bulunan Yiyecekler

Doğal inek sütü, ayran, kefir ve yoğurt sizler için iyi bir vitamin D kaynağıdır. 8 gramlık bir bardak sütte en az 100 IU, 6 gramlık bir yoğurt porsiyonu ise 80 IU d vitamini içerir. Bir fincan inek sütü ile vitamin D ihtiyacınızın %22sini karşılayabilirsiniz.

4 – Yumurta Sarısı

D Vitamini Bulunan Yiyecekler

D vitamini ihiyacınız 40 IU kadarını bir adet yumurtadan karşılayabilirsiniz. Kahvaltıda önerilen haşlanmış yumurta bu ihtiyacınız için iyi bir alternatif olabilir. Kapalı alanda yetiştirilen yumurtalara nazaran güneş ışığında serbest gezen tavukların yumurtası yaklaşık 3-4 kat fazla vitamin D barındırır.

D vitamininizin tamamını yumurtadan karşılamanız kalp sağlığınızı tehlikeye atacak problemlere yol açabilir bu yüzden ölçülü bir biçimde kullanarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

5 – Portakal Suyu

D vitamini bulunan yiyecekler

Güçlendirilmiş, taze sıkılmış portakal suyu vitamin D ihtiyacınızın yaklaşık %24ünü karşılamaya yardımcı olabilir.

6 – Mantar

D vitamini bulunan yiyecekler

Mantarlar insanlar gibi ultraviyole ışığa maruz kaldıklarında D vitamini üretebilirler. Bu yüzden D vitamininizin bir kısmını mantarlardan sağlayabilirsiniz. Fakat mantarların tamamı bu vitamini taşımaz. Bazı özel mantarlar ve yaban mantarları ultraviyole ışığında yetiştirilerek D vitamininin kaynağı haline getiriliyor. Bu yüzden satın aldığınız mantarın üzerinde bu bilgiyi arayabilirsiniz.

7 – Yulaf

D vitamini bulunan yiyecekler
D vitamini bulunan yiyecekler

Vücudumuz için mükemmel bir lif kaynağı olan yulaf aynı zamanda D vitamini de barındırır. Yarım bardak yulaf günlük vitamin D ihtiyacınızın %26sını karşılamaktadır.

D vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri ve kaynakları sizin için inceledik. Sizler de neden kilo veremiyorum diye düşünüyorsanız D vitamininizi ölçtürebilir ve D vitamini diyeti uygulayabilirsiniz.

Bonus: Canan Karatay D Vitamini Faydaları

YouTube video

Yoruma kapalı.