Salça Kilo Aldırır mı ? 1 Kilo Salça Nasıl Yapılır ?

Salça Kilo Aldırır mı?

Salça kilo aldırır mı sorusu en çok kilo vermek amacı ile diyet programı uygulayan kişilerin merak ederek araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Yemeklere lezzet vermesi amacı ile katılan ve vazgeçilmez besin maddelerinden bir tanesi olarak kabul edilen salça, günümüzde farklı çeşitleri ile tüketilmektedir. Çok sevilen salça hakkında en çok merak edilen sorular arasında fazla tüketilmesi halinde salça kilo aldırır mı sorusu yer almaktadır.

YouTube video

Salça yemeklere katılmasının yanı sıra, kimi zaman acıkılması durumunda ekmek arasına sürülerek de tüketildiği görülebilmektedir. Son derece fazla sevilen salçanın iki farklı sebzeden yapıldığı bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi domates, diğeri ise biberdir. Biber salçasının da acı ve tatlı olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır.

Salça Kilo Aldırır mı?

salca-kilo-aldirir-mi
Homemade Red Italian Marinara Sauce with Basil and Garlic

Anadolu’da salça kültürü oldukça fazla gelişmiştir ve her yörede farklı şekillerde salça yapımına rastlamak mümkündür. Kimi yörede domateslerin kaynatılarak yapılması görülürken, kimi yörede de çiğ halde yapıldığı görülebilmektedir. Salçanın yapım aşamasında içerisine bol miktarda kaya tuzu ve zeytinyağı eklenmektedir. Salça içerisine katılanlarla beraber yüksek bir kaloriye sahip olduğu düşünülebilir, ancak bakıldığında oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Salçanın kalori değerleri ise şu şekildedir:

 • 1 çorba kaşığı domates salçası: 9 kalori
 • 1 çorba kaşığı biber salçası: 13 kalori

Kalori değerlerine bakıldığında, salçanın aslında düşük kalorili besin maddeleri arasında yer aldığını görmek mümkündür. Bu nedenle de diyet yapanlar tarafından da rahatlıkla tüketilebilmektedir. Salça sodyum ve potasyum açısından da son derece zengindir. Bu nedenle de tüketilmesinde fayda olduğu söylenmektedir. Salçanın besin değerlerine bakılacak olursa 1 çorba kaşığı salça içerisinde:

 • 2,58 gram karbonhidrat,
 • 0,9 gram protein,
 • 0,04 gram yağ,
 • 0,56 gram lif,
 • 48 mg sodyum,
salca-kilo-aldirir-mi
Salça Kilo Aldırır mı?
 • 230 mg potasyum,
 • 9,6 mg kalsiyum,
 • 43,4 iu A Vitamini,
 • 7,6 mg C Vitamini,
 • Ve 0,32 mg demir bulunmaktadır.

Besin değerleri bakımından da oldukça zengin olan salçanın yemeklerde kullanılması, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diyet uygulayanların da rahatlıkla salça kullanması önerilmektedir. Ancak içerisinde tuz bulunduğundan dolayı, tüketimi yapılmadan önce mutlaka dikkat edilmelidir. Zira salça içerisindeki tuz, vücutta su tutumuna neden olarak ödem oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan salça kullanımını sağlamakta fayda görülmekte

Salça Kilo Aldırır mı? Salça Nasıl Yapılır?

salca-kilo-aldirir-mi

Evde salça yapımı için öncelikle 15 kilogram kadar domates ile 200 gram kadar kaya tuzuna ihtiyaç duyulmaktadır. Salça yapım işleminde ise aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Domatesler ılık suda yıkandıktan sonra orta boyutlarda olacak şekilde doğranmalıdır. Doğranma işleminden önce domatesin sap kısmının olduğu çıkış noktası alınmalıdır.
 • Doğranan domateslerin üzerine katmanlar şeklinde domates – tuz – domates – tuz sıralaması ile salça malzemesinin bekletileceği kapta dizme işlemi yapılır.
 • 6 ile 8 saat arasında bir süre sonra karışımın üzerinde biriken su süzülmelidir. Geriye kalan katı kısım el yardımı ile malzemeler birbirine geçecek şekilde karıştırıldıktan sonra 2 ile 4 saat arasında bekletme işlemi yapılır.

salca-kilo-aldirir-mi

 • Bu işlemin ardından bir başka kabın üzerine sık ve ince delikli kevgir yerleştirilerek malzemenin posa ve çekirdek kısmının üstte, suyunun altta olması sağlanır. Bazen bu kevgir yerine beyaz şilte bezinin de kullanıldığı görülmektedir.
 • Ardından en sık tercih edilen seçenek olan kaynatma işlemine geçilir. Kısık ateşte uzun süre kaynatılarak malzemenin suyunun tamamen kaybolmasının sağlandığı evde salça yapma işleminde son adımda kavanozlara yerleştirme işlemi yapılır. Daha önceden sıcak su ile yıkanmış kavanozlara, kaynamış salça sıcakken doldurularak ağzı sıkıca kapatılır.

YouTube video

Salça yapımında temel gıda biber ya da domates olmaktadır. Her iki sebze de başta salça olmak üzere yemek ve kahvaltıda tercih edilir. Domates Kaç Kalori yazımıza bakarak normal tüketimlerde kaç kalori alacağınıza bakabilirsiniz.

Yoruma kapalı.