Domates Kaç Kalori?

Domatesin kaç kalori ettiğini mi merak ediyorsunuz? Fakat öncesinde bizim size bir sorumuz olacak: Bize domatesin çeşitlerinizi sayabilir misiniz? Peki ya, domatesle renklendiğiniz yemekleri saymanızı istesek? Evet, haklısınız öyle çoklar ki… Bu kadar yeterli, hafızamızı yenilediğiniz için teşekkürler. Son bir kez de sizden domatesin girmediği 5 yemeği saymanızı istesek? Nasıl? Biraz zorlandınız, değil mi? Domatesi neredeyse besin zincirimizin vazgeçilmezi yapmışız öyle değil mi? Çiğ tüketebilmesinin yanı sıra, pişirerek ya da farklı işlemlerden geçirerek; kurutarak, salçasını, turşusunu yaparak da lezzetle tükettiğimiz domatesin faydaları da aynı ölçüde saymakla bitmez.

A,C ve K vitaminleri bakımından zengin olan domates; içeriğindeki demir, kalsiyum ve folata kolayca ulaşmanızı sağlar. Önemli bir antioksidan olan likopeni anmadan geçmemekte fayda var.

Domates içeriğinde %95 oranında su bulunması sebebiyle cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece cildiniz daha parlak ve daha canlı görünür.

Yapılan araştırmalarda domatesin bilinen herhangi bir zarara yol açtığı gözlemlenmemiştir. Fakat yine anımsatmakta fayda görüyoruz. Her besin fazla tüketildiğinde zarar verebilme özelliğindedir. Domatesin de fazla tüketilmesi karaciğer rahatsızlıkları bulunanlarla, mayasıl ve basur şikâyeti yaşayanlara, içerdiği asit sebebiyle ise reflü şikâyeti olanlara çiğ tüketildiği takdirde rahatsızlık verebilmektedir. Pişmiş ya da işlenmiş domates, çiğ domatese oranla içerdiği bazı özellikleri kaybetse de, bu domatesin tamamen faydasız, posa bir besine dönüştüğü anlamına gelmez. Yine içeriğini büyük ölçüde korur.

Tüm lifli besinler de olduğu gibi domates de içeriğindeki lif sayesinde uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Domatese kırmızı rengini veren, likopen yağları eritmede önemlidir. Bir başka özelliği ise, içerisinde hiç yağ bulunmaması sebebiyle diyet yapanların listesinde en vazgeçilmez besinler listesinde ilk sıralarda yerini almasıdır. Likopenin bilinen diğer faydası ise, prostata iyi gelmesidir. Bu nedenle erkeklerin hafta en az bir domates tüketmesi önerilir.

1 çiğ domates (100gr) 18 kaloridir.

1 pişmiş domates (100gr) 18 kaloridir.

1 adet çeri domates 2,1 kaloridir.

1 (100gr) yeşil domates 24 kaloridir.

(100gr) kurutulmuş domates 248 kaloridir.

Yoruma kapalı.