Sirkadiyen Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Sirkadiyen Diyeti İle Nasıl Kilo Verilir?

Sirkadiyen diyeti hakkında bilgi vermeden önce bilinmesi gereken ama kulak arkası edilen bazı konulara değinelim. Son zamanlarda toplumun bilinçlenmesiyle birlikte sağlıklı yaşam ve düzenli beslenme gibi konular ön plana çıkmaya başladı. Bunu da genel olarak yemek, içmek ve hareket başlıkları olarak görüyoruz. Oysa ruhun enerjisi, bedenin dinçliği, stres yönetimi ve açlık kontrolü gibi konuları etkilen bir de uyku düzeni bulunuyor.

Meslek ya da özel hayatın zorunlulukları dışında kalan zamanlarda uykunun mutlak suretle kalitesi arttırılmalıdır. Bu direkt olarak sağlıklı yaşam ve kilo kontrolüne etkisi olan bir durumdur. Bedenin sağlıklı ve dinç bir şekilde çalışması için dinlenmeye ve uykuya ihtiyacı olduğunu sakın unutmayalım.

sirkadiyen diyeti

Tatlı krizine girmek, keyifsiz hissetmek, ruh halimiz, hormon düzeylerimiz, geçirdiğimiz küçük bir soğuk algınlığının artması.. gibi şeyler asla birer tesadüf değildir. Kalp neden dakikada 60-80 arası kan pompalar? Vücut ısısı neden normal şartlarda 36,5 derecededir? Bunların hepsi birer ritim ve düzen içerisinde işler. Yani vücudun bir biyolojik saati vardır. Bu saat tüm gün eksiksiz olarak vücudu ayarlamakla görevlidir. Bu ayar bozulduğu anda sorunlar oluşur. İşte o biyolojik saat Sirkadiyen ritmi olarak bilinir.

Sirkadiyen Ritmi ile Sirkadiyen Diyet Arasındaki Bağ

Sirkadiyen Ritmi ile Sirkadiyen Diyet Arasındaki Bağ

Şimdi tüm bu anlatılanların, biyolojik saatin, Sirkadiyen Diyet ile ne tür bir bağı var diyebilirsiniz. Sirkadiyen ritim, uyku ve uyku düzenini kurma görevine sahiptir. Eğer bu görevde bir başarısızlık olursa, yani uyku düzeni bozulursa metabolizmada negatif bir değişim yaşanır. Bunun sonucunda da kilo yönetiminde olumsuz etkiler olacaktır. Biyolojik ritme göre uyumadığımızda enerji düşer, hasta olma potansiyeli artar, yağ yakımı yavaşlar ve açlık kontrolü kaybolur.

Bunu kanıtlayan bir çalışma, bir biyomedikal veri tabanı olan PubMed’de 2010 yılında yayımlandı. Buna göre, yetersiz ve düşük kalitede uykunun beslenmeye etkileri şu şekilde olmuş.

 

 • Yeme iştahı sıklaşmış ve atıştırmalıklara ağırlık verilmiş.
 • Enerji ihtiyacı artmış ve bu yüzden karbonhidrat ve yağın yüksek olduğu ürünlerin tüketimi artmış.
 • Sebze yemekleri tüketimi azalmış.
 • Öğün saatlerine riayet edilmeden düzensiz yemek yenilmeye başlanmış.
 • Gece uyumadıkları ve atıştırmalık tükettikleri için, günün en önemli öğünü olan kahvaltı es geçilmiş.
 • Tokluk hormonu azalırken açlık hormonunun aşırı bir artık sağladığı görülmüş.

Sirkadiyen Ritmi ile Sirkadiyen Diyet Arasındaki Bağ

İşte sadece uyku düzeninin bile bozulması ile birlikte metabolizmada ki değişiklileri ve sonucunda beslenme düzenindeki farkı gördük. İşte bu yüzden Sirkadiyen ritminin Sirkadiyen diyeti ile bir bağı bulunuyor.

Sirkadiyen Diyet İçin Ne Yapılmalı?

Sirkadiyen Diyet İçin Ne Yapılmalı?

Eğer bir diyet yapılacak ve bu Sirkadiyen diyet olacaksa, Sirkadiyen ritmini düzeltmekle işe başlamak gerekecek. Bunun içinde şu adımları izlemek doğru olacaktır.

 • Enerji ve uyarıcı etkisi olan çikolata ve benzeri ürünler, kesinlikle akşam yemeğinden sonra tüketilmemesi gerekiyor.
 • Uykuya dalma ve uykunun gelme süresinde sorunlar varsa saat 18:00 den sonra çay, kahve ve toksin atıcı hiçbir ürünü içmiyoruz. Toksinleri atmak için sadece su içiyoruz ve tüketimini arttırıyoruz.
 • Akşam yemeğini çok erken saatte yemek yerine yatmadan 3 veya 4 saat öncesine göre ayarlamak yeterli olacaktır. Aksi durumda yatmadan hemen önce çok ciddi bir açlık hissi yaşar ve bunun da uyuma sürecine olumsuz etkisi olur.
 • Eğer bir atıştırmalık ihtiyacı varsa bunu patlamış mısır veya fırında kurutulmuş sebze parçaları ile geçiştirmek gerekir. Tatlı ihtiyacı ise ballı, tarçınlı yoğurt gibi hafif ve besleyici karışımlarla giderilmelidir.
 • Stres yönetimini her ne olursa olsun başarmak zorundasınız. Artık o büyükşehirde yaşıyorum, ister istemez stres doluyorum gibi klişelerden kurtulmak gerekiyor. Sadece 5 dakikalığına bütün beynimizi boşaltıp boşluğa bakmayı, boşluğu düşünmeyi başarsak bile yetecektir.
 • Yatılan yerin ışıksız, gürültüsüz ve elektronik eşyalardan arındırılmış olması uyku kalitesini çok arttıracağı için hem diyete hem de sağlığa iyi gelecek etkenlerdendir.

Sirkadiyen Diyeti Eşliğinde Metabolizmayı Hızlandıran Çorba İle Kilolara Elveda

Metabolizmayı Hızlandıran Çorba

Diyet yapanların çoğu tartı ile kavgalıdır adeta. Uyguladıkları diyet listesinin her adımına birebir dikkat ediyor olsalar da hatta nefisleri ile yoğun bir mücadele içine giriyor olsalar da tartıya çıktıklarında hiç kilo veremediklerini görüyorlar. Bu manzara karşısında diyet listesini çöpe atmak ve belki de haftalardır uzak kaldıkları, arzuladıkları her şeyi yemek isteği içine bile girebiliyorlar. Metabolizma hızının yavaş olması halinde bu manzaraların yaşanması çok olağan aslında. Bu yazımızda sizler için metabolizma hızlandıran çorba tarifi hazırladık ve artık tartı ile barışık olmanızı umut ediyoruz.

Tarife geçmeden önce Metabolizma neden yavaş çalışır? Metabolizma hızlandıran çorba nedir? Sorularını cevaplamak çok daha doğru olacaktır.

Metabolizma Neden Yavaş Çalışır?

Metabolizma Neden Yavaş Çalışır?

Metabolizma neden yavaş çalışır sorusunun cevabını kısaca açıklamak gerekirse metabolizma hızını etkileyen bir çok faktör bulunuyor.

 • Öncelikle sağlıksız beslenme düzeni metabolizma hızını en çok etkileyen faktörlerden biridir.
 • Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hareketsiz bir yaşamda metabolizma hızını düşürür.
 • 20 yaşından sonra metabolizma hızı her yaşta bir kademe düşmektedir. Yaş ilerledikçe hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme nedeni ile alacağınız her bir kiloyu vermeniz çok daha zor olacaktır.
 • Kronik rahatsızlıklar nedeni ile kullanılan ilaçlar da metabolizma hızınızı düşürecek başka bir sebeptir.
 • Hormonal rahatsızlıklar ve hormonsal düzensizlikler metabolizma hızını çok fazla etkilemektedir. Bu nedenle diyet programınızı harfiyen uyguluyor hatta yaşam biçimi olarak benimsemişseniz, spor yaparak hayatınıza hareket katmışsanız ancak hala kilo veremiyorsanız mutlaka hormon testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Metabolizma Hızlandıran Çorba Nedir?

Metabolizma Hızlandıran Çorba Nedir?

Metabolizma hızlandıran çorba içerisinde yer alan sebzeler hem sizin tok kalmanızı hem de sindiriminizin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Metabolizmayı harekete geçirecek biber, şişkinliğinizi azaltacak Kabak gibi sebzelerin yanında domates, soğan, maydanoz gibi hem bağışıklık sistemini güçlendiren hem de anti kanserojen etkili sebzelere yer verilmektedir. Tüm bu sebzelerin birleşimi ile hazırlayacağınız Metabolizma hızlandıran çorba sayesinde sindirim ve yağ yakım süreci hızlanmakta ve kilo verme hızınız artmaktadır.

Metabolizma Hızlandıran Çorba Tarifi

Metabolizma Hızlandıran Çorba Tarifi

Bu çorba tamamen bir diyet ürünü olmayıp aileniz ile birlikte zevkle tüketebileceğiniz bir çorbadır. Her evde bulunan malzemeler ile hazırlaması kolay ve çok lezzetlidir. Haftalık diyetiniz içerisinde yer verebileceğiniz bu çorba sayesinde yavaş yavaş kilo verirken her hafta metabolizmanızın daha da hızlandığını göreceksiniz. Öncelikle gerekli olan malzeme listesini vermek istiyorum.

Metabolizma Hızlandıran Çorba için; 1 adet kabak, 1’er Adet Kırmızı Biber ve Domates, 1 Orta boy soğan, 1’er tutam maydanoz ve nane, 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı yeterli olacaktır.

Metabolizma Hızlandıran Çorba Hazırlanışı; 1 adet orta boy kabağı, soğanı, kırmızıbiberi ve domatesi küp küp doğradıktan sonra tencereye alın. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek çok az kavurmanız gerekmektedir. Üzerine 1- 1,5 su bardağı sıcak su dökerek sebzelerin pişmesini bekleyin. Çorbanız piştiğinde ocağı kapatmadan 2 dakika önce ince ince kıydığınız nane ve maydanozu çorbanızın üzerine ekleyin. Metabolizma hızlandıran çorba tarifimiz hazırdır. Çorbanızı bu şekilde tüketebileceğiniz gibi dilerseniz blendar’ dan geçirerek de tüketebilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.