Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Ne İşe Yarar?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Ne İşe Yarar?

Yoğurdun faydaları sanıldığı gibi oldukça fazladır. Yoğurt, yapısı gereği zengin minerallere ve vitamin içeriğine sahiptir. Yoğurt bu özelliği ile günlük tüketimlerin aranan besini konumunda bulunmaktadır. Türk mutfağında ayrı bir yere sahip olan yoğurt, bebeklik zamanından itibaren rahatlıkla tüketilebilmektedir. Yoğurdun sağlık üzerinde birden çok faydası bulunmaktadır. Yoğurdun tüketimi sırasında bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Yoğurdun sahip olduğu kalite, sahip olduğu besin değerlerini yakından etkilemektedir.

yoğurdun faydaları

Peki, yoğurdun faydaları nelerdir? Özellikle bağışıklık istemini iyi bir şekilde koruyan yoğurt suyunun cilde de iyi geldiği bilinmektedir. sağlığa faydaları nelerdir, nasıl bir beslenme için yardımcı olur, bir kase yoğurt için bilinen faydaları nelerdir gibi soruların cevabını arayan herkese aynı zamanda cevap veriyoruz. yoğurt suyu besin değeri açısından oldukça değerli bir besindir. yoğurt nasıl yapılır ve bir kase yoğurt kalori değeri nedir gelin hep birlikte inceleyelim:

Yoğurdun Kemik, Kas ve Sinir Sistemi İçin Önemi

Yoğurdun faydaları söz konusu olduğunda, yoğurt, insan vücudunda; kemik, kas ve sinir sistemini olumlu anlamda etkilemektedir. Sütun, laktik asit fermantasyonu sonucunda yoğurt elde edilmektedir. Yoğurdun laktoz oranı süte göre daha düşük bir seviyededir. Yoğurdun protein, kalsiyum ve kuru madde düzeyi fazladır. Yoğurtta faydasını hiç bilmediğimiz mineraller çok fazla miktarda bulunmaktadır. Sahip olunan minerallerin yanı sıra yoğurtta:

Yoğurdun Kemik, Kas ve Sinir Sistemi İçin Önemi

 • B Vitamini,
 • A Vitamini,
 • E Vitamini bulunmaktadır.

Yoğurt, içinde bulunan kalsiyum nedeni ile sadece diş ve kemik yapısı üzerinde değil, sahip olduğu magnezyum ve potasyum nedeni ile kas ve sinir sistemi için faydalı olmaktadır. Yoğurtta pek çok probiyotik bulunmaktadır. Yoğurtta bulunan probiyotikler, sindirim sistemi için son derece önemlidir. Bağırsakların rahat bir şekilde işlevini sürdürmesine, vücuttaki probiyotikler etki etmektedir.

Yoğurdun Beyne Faydaları

Yoğurdun Beyne Faydaları

Yoğurdun beyne faydaları diğer vücut sistemlerine ve organlara sağladığı fayda kadar çoktur. Amerika’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yoğurdun beyne etkisi çok fazla olmaktadır. Yoğurt tüketildikten sonra bağırsaktaki mikrofloraya iyi gelmektedir. Bu durum ise beyin sağlığına olumlu etki sağlamaktadır.

Yoğurdun Vücut Direncine Etkisi

Yoğurdun Vücut Direncine Etkisi

Yoğurdun faydaları yapısında bulunan probiyotik nedeniyle sindirim sistemine kadar uzanmaktadır. Probiyotik, sindirim sistemini düzenleyen ve bu işlevi nedeni ile bağışıklık sistemine olumlu katkılar sunan mikroorganizmalardır. Probiyotikler sayesinde sindirim sisteminde yer alan zararlı organizmalara karşı bir bariyer meydana gelmektedir. Sindirim sisteminde bulunan patojenler, probiyotik sayesinde etkisiz bir duruma dönüşmektedir.

Bağırsak florası, yoğurt sayesinde düzenlendiği için, bu durum kişilerde kolon kanseri riskini azaltır. Yoğurt tüketimi sonucunda bağışıklık da kuvvetlendiğinden kişinin hastalıklara karşı vücut direnci artmaktadır. Yoğurtta çok az oranda laktoz yer almaktadır. Bu nedenle, sütü tolere etme potansiyeli olmayan bünyeler için yoğurt tüketilmesi gerekmektedir.

Yoğurdun Kalp ve Damar Hastalıklarını Önlemede Etkisi

coronavirüsartmaktadır. Yoğurtta çok az oranda laktoz yer almaktadır. Bu nedenle, sütü tolere etme potansiyeli olmayan bünyeler için yoğurt tüketilmesi gerekmektedir. Yoğurdun Kalp ve Damar Hastalıklarını Önlemede Etkisi

Yoğurtta önemli miktarda protein bulunmaktadır. 100 gram yoğurdun içinde yer alan 4,5 gram protein, kas sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu gıdalar, düşük proteinli gıdalara oranla daha fazla doyurucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca yoğurdun faydaları arasında, yoğurt yapısında bulunan bol kalsiyum nedeni ile kemikler ve dişlerin fazladan güç kazanması da sayılabilmektedir.

100 gram yoğurt tüketimi ile birlikte günlük kalsiyum ihtiyacının %15’i karşılanmaktadır. Yoğurttan elde edilen kalsiyum ile birlikte yağ yakımı da kolaylaşmaktadır. Yoğurtta ayrıca şu değerler yer almaktadır:

 • Fosfor,
 • Potasyum,
 • Riboflavin,
 • İyot,
 • Çinko,
 • A Vitamini,
 • E Vitamini,
 • B Vitamini.

Yoğurtta yer alan bu besin zenginliği, hipertansiyona neden olan kötü kolesterol ve kalp hastalıkları ile damar hastalıklarına güçlü bir bağışıklık oluşmasına yol açmaktadır. Yoğurt tüketimi başta olmak üzere fermente sütün tüketimi de meme kanserine yakalanma durumunu ortadan kaldırmaktadır.

Yoğurt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Menopoz Döneminde Bolca Yoğurt Tüketilmeli

Yoğurdun faydaları azalmaması adına, yoğurdun sahip olduğu yeşil su, kesinlikle dökülmemelidir. Bu suyun içerisinde zengin vitaminler bulunmaktadır. Yeşil su, direkt olarak tüketilmek istenmiyorsa, çorbaya ya da diğer yemeklere karıştırılarak kullanımı mümkün olmaktadır. Ara öğünler için cacık yapımında kullanılabilir.

Bunun için; nane, birkaç kaşık yoğurt ve yoğurdun yeşil suyu, malzeme olarak seçilmelidir. Eğer yoğurdun suyu süzülürse, bu durumda yoğurdun suyunda bulunan yüksek miktardaki riboflavin de kaybolacaktır. Riboflavin, insan vücudu için çok önemli bir besin maddesidir. Riboflavin sayesinde:

 • Doku yenilenmesi durumu,
 • Büyüme sistemi gelişimi,
 • Enerji metabolizması etkin çalışması durumları ortaya çıkmaktadır.

Kolesterol rahatsızlığı bulunanların, yoğurdun kaymağını tüketmemeleri gerekmektedir. Bu durumdakiler süt tüketimlerinde de az yağlı sütleri tercih etmelidir.

Günlük Yoğurt Tüketmenin Faydaları

Yoğurdun Kalp ve Damar Hastalıklarını Önlemede Etkisi

Günlük yoğurt tüketmenin faydaları koruyucu maddeler kullanılarak hazırlanan uzun ömürlü yoğurtları tüketmekten oldukça fazla olmaktadır. Günlük üretilen yoğurtlar biraz ekşi olma ihtimallerine karşılık oldukça sağlıklıdır. Marketten günlük süt alarak, günlük yoğurdunuzu kendiniz de yapabilirsiniz.

Taze Yoğurdun Faydaları

Taze Yoğurdun Faydaları

Taze yoğurdun faydaları uzun süre tüketilmeden bekletilen yoğurtları tüketmeye nazaran daha yüksektir. Yoğurdu marketten de almış olsanız üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden önce tüketmeye özen göstermelisiniz. Yoğurdun son kullanma tarihi yaklaştıkça içinde farklı bakterilerin türediği bilinmektedir.

Aç Karnına Yoğurt Tüketmenin Faydaları

Aç Karnına Yoğurt Tüketmenin Faydaları

Aç karnına yoğurt tüketmenin faydaları genel olarak mide üzerinde görülmektedir. Tok olmayan bir mide üzerine tüketilen yoğurt, midedeki asidi dengelemektedir. Aç karnına tüketilen yoğurt, olumlu etkilerini 2 saat içerisinde göstermektedir. Ayrıca hazımsızlığı önlemede de fayda sağlamaktadır.

Yoğurdun Tüketilmesi Gereken Miktar

Yoğurdun Tüketilmesi Gereken Miktar  

Günlük tüketilmesi gereken yoğurt miktarını yakından etkileyen husus, diğer süt ürünlerinin tüketilme miktarıdır. Eğer süt ve peynir gibi diğer ürünler gün içerisinde tüketilmiyorsa, yoğurdun tüketilen porsiyonu artırılmalıdır. Bu durum, kişinin enerji miktarı ile de yakından ilgilidir. Yoğurdun faydaları tam olarak elde edilmek isteniyorsa, porsiyon olarak tüketimi tam yapılmalıdır.

Kahvaltıda peynir tüketildiğinde bunun üzerine 1 bardak süt tüketilirse, öğle ya da akşam vaktinde muhakkak 1 tabak yoğurt ya da 1 bardak ayran tüketmek yararlı olacaktır. Günlük süt ya da peynir tüketimi hiç olmuyorsa da günde 3 ya da 4 kase yoğurt tüketmek yararınıza olacaktır. Tüketilen yoğurt, ev yapımı ve doğal bir yoğurt olabileceği gibi hazır yoğurt da olabilir.

Hazır Yoğurdun Faydaları

Hazır Yoğurdun Faydaları

Hazır yoğurdun faydaları en az doğal yoğurdun faydası kadar yüksektir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, ev yapımı yoğurt ile hazır yoğurt arasında herhangi bir fark bulunmadığı belirtilmektedir. Ev yapımı yoğurdun tek avantajı, sahip olduğu probiyotik bakımından hazır yoğurda göre zengin olmasıdır. Probiyotikler, bağırsaklar için her zaman önemlidir.

Menopoz Döneminde Bolca Yoğurt Tüketilmeli

Menopoz Döneminde Bolca Yoğurt Tüketilmeli

Yetişkin insanlar günde 3 porsiyon yoğurt tüketimi ile yetinebilirler. Ancak 65 yaş ve üstü bireyler günde 4 porsiyon yoğurt ya da bunun dengi süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Menopoz döneminde özellikle yoğurt tüketmek çok faydalıdır. Kalsiyum bakımından çok zengin olan yoğurt, menopoz döneminde kemik kayıplarının tedavi edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kemik kayıplarının önlenmesinde yoğurdun faydaları ve etkileri saymakla bitmez.

Çocukların Yoğurt Tüketimi Yaşlarına Göre Belirlenmeli

Çocukların Yoğurt Tüketimi Yaşlarına Göre Belirlenmeli

Yoğurdun faydaları her yaştan insana etki etmektedir. Çocukların günlük olarak tüketmeleri gereken yoğurt miktarı; yaş, cinsiyet ve sahip oldukları fizyolojik özelliklere göre değişmektedir. Ancak genel olarak, çocukların günlük tüketmeleri gereken yoğurt ya da diğer süt ürünleri miktarı şöyledir:

 • 1-3 yaş grubunda günde 4 porsiyon,
 • 4-6 yaş grubunda günde 3 ya da 4 porsiyon,
 • 7-9 yaşındaki çocuklar için günlük olarak 3 porsiyon,
 • 10-18 yaşındakiler için ise günlük 4 porsiyon.

 

Yoruma kapalı.