1 Ayda 20 Kilo Verdiren Sıvı Diyeti ile Yaza Hazır Olun!

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılmalıdır ?

Sıvı diyeti tüm besinlerin sıvı şeklinde alınmasına dayalı bir diyettir. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu diyet, kalıcı kilo vermek isteyenlerin başvurduğu özel bir programdır. Vücutta ödem oluşturmadan kısa yoldan kilolardan kurtulmak mümkündür. Diyetin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ancak genellikle, bu diyetin en fazla 3 gün yapılması önerilmektedir. Bu diyeti uygularken doktora danışmakta her zaman fayda bulunmaktadır.

sivi-diyeti

Sıvı tüketiminde günlük su tüketimi 2 ya da 2,5 litre olmalıdır. Bu diyetin vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Sıvı ağırlıklı olduğu için bağırsakların temizlenmesi kısa sürede gerçekleşmektedir. Ayrıca şişkinliğin yok edilmesinde de diyetin etkisi büyüktür. Diyetin bazı zararları da bulunmaktadır. Diyetin faydaları arasında; ishal, kusma ve sindirim problemlerinin ortadan kaldırılması gibi durumlar gözlemlenmektedir.

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılmalıdır ?

Diyetin çeşitleri birden fazladır. Diyet, insan vücudu için ağır sayılabilecek bir özelliğe sahiptir. Diyet, şok diyet olarak tercih edilen bir diyettir ve bu nedenle dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Ayda en fazla 2 ya da 3 gün olarak uygulanmalıdır. Vücudun dinlenmesine fırsat tanınmalıdır.

Normal bir diyetin sağlıklı olması için, kilo kaybı yağ kaybından kaynaklanmalıdır. Yanlış diyet uygulamaları sonucunda verilen kilolar yağlardan değil, kaslardan da kaynaklı olabilmektedir. Bu durum sağlıklı bir kilo kaybı değildir. Bu nedenle diyet sırasında doğru bir programla kalori alarak kilo vermek gerekmektedir.

Sıvı Diyeti Yapanlar

Sıvı diyeti yapanlar arasında etkili sonuçlar alanlar dikkat çekmektedir. Diyeti uygulayanlardan bazıları, diyetin çok ağır bir süreci kapsadığını belirtmektedir. Bazıları diyet sonunda istedikleri kiloları verdiklerini ancak vücudun çok zorlandıklarını ifade etmiştir. Sıvı diyeti yorum araştırıldığında bu ve benzer yorumlar göze çarpmaktadır.

Uygulanan diyetlerin etkileri herkeste farklı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bir kişiyi fazla zorlamayan bir diyet, diğer kişi için yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Sıvı ağırlıklı olarak yapılan bu diyette de sıvı besinlerle beslenildiği için vücudun eksik aldığı besinler olabilmektedir. Diyetin uzman hekim kontrolünde yapılması, bu nedenle önem arz etmektedir.

Sıvı Diyeti Sonucunda Kaç Kilo Verilmektedir ?

Diyet kurallarına bağlı kalındığında ciddi kilo kayıpları görülmesi mümkündür. Bu diyet sonucunda 1 ayda 20 kilo verildiği belirtilmektedir. 1 aylık sürede 20 kilo gibi bir kilo kaybı her zaman için tehlikelidir. Bu durum, vücuda ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle diyetin uygulanması, uzmanlar tarafından çok da önerilmemektedir. Vücudun bu diyet sonucunda kas kayıpları yaşadığı durumlar görülmektedir. Kas kayıplarına yol açan kilo kayıpları sağlıklı bir kilo verme yöntemi değildir.

Diyeti Kimler Uygulamalıdır?

Sıvı diyeti ameliyat öncesinde uygulanan özel bir diyet programıdır. Ancak normal olarak diyeti uygulayarak önemli boyutta kilo verenler de olduğu belirtilmelidir. Ameliyat öncesinde uygulanan bu diyet, doktor kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Diyet, gençlerde ve çocuklarda kesinlikle uygulanmamalıdır.

Yetişkinler için uygun olan bu diyet, bağırsak sorunları olanlar için ya da kısa sürede yüksek kalori alanlar için ideal olmaktadır. Ayrıca zehirli sayılabilecek gıdaların vücuda alınması sonucunda da vücudun temizlenmesi amaçlı olarak bu diyet uygulanmaktadır. Hamilelik şüphesi olanlar, hamile olanlar ve yeni doğum yapmış olanlar bu diyetten uzak durmak zorundadırlar. Yaşı ilerlemiş olanların da bu diyetle vücutlarını zorlamamaları gerekmektedir.

Sıvı Diyetinin Faydaları Nelerdir ?

Sıvı diyetinin faydaları sayılırsa, çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar, diyetin sağlık için de yapılmasında etkili olmaktadır. Diyetin genel olarak faydaları şunlardır:

 • Sindirim sisteminin sağlığını korumada etkilidir, bağırsakları etkili bir şekilde temizler.
 • Sıvı gıdaların, katı gıdalara oranla kalorileri oldukça düşüktür, bu da kilo vermede avantaj sağlamaktadır.
 • Gıdalar sıvı halde ve çiğ halde tüketilmektedir, bu da pişirme sonucunda gıdaların besin değerlerini kaybetmesini önlemektedir.
 • Genellikle blender yardımı ile gıdalar hazırlanmaktadır, maliyeti düşük bir diyettir.
 • Besinler yeterince doyurucudur, fazladan takviye ihtiyacı hissettirmez.

Sıvı Diyeti Zararları Nelerdir?

Sıvı diyeti zararları diyetin etkilerini merak edenler tarafından araştırılmaktadır. Diyet, ağır bir diyet olduğu için bazı zararları bulunmaktadır. Diyetin vücuda olan etkileri genel olarak şöyledir:

 • Diyet, bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır, uzun süre uygulanmamalıdır.
 • Tok tutmasına rağmen bazı dönemler katı yemek ihtiyacı artabilir.
 • Yorucu bir diyettir, mental anlamda da kişiyi yorabilmektedir.
 • Mide bulantısı şikayetleri sıklıkla görülebilmektedir.
 • Uzun süre uygulandığında kas kayıpları ortaya çıkmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlığına yol açabilmektedir.
 • Diyet nedeni ile gerekli vitamin ve minerallerin alımında eksiklikler olabilmektedir.
 • Uzun süre uygulandığında diyet sonrasında kişilerin katı yemek yeme isteğinin arttığı görülmüştür.
 • Vücudun yorgun düşmesi durumları görülmektedir.

Diyet Sırasında Hangi Besinler Tüketilmektedir?

YouTube video

Diyet sırasında tüketilebilecek besinler sınırlıdır. Bu besinlerin sıvı olmayanlarının sıvı hale getirilmesi gerekmektedir. Diyet boyunca tüketilebilecek besinler şunlardır: Meyve ve sebzeler, yumurta, çay ve kahve, soğuk sıkım meyve suyu, kemik suyu, kremalı çorba, bitkiler, sporcu içecekleri, bal, soya, badem, bitkiler ve tam yağlı süt.

1 Günlük Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

1 günlük sıvı diyeti bir günlük sıvı meyve püresi detoksu olarak da isimlendirilmektedir. 1 günlük diyet hızlı bir arınma sağlamak adına önemli olmaktadır. Sıvı diyeti listesi şöyledir:

Kahvaltı

Kahvaltıda özel bir karışım hazırlanmalıdır. 1 tutam ıspanak, 1 porsiyon badem sütü, 2 adet salatalık, yarım avokado, 1 tane kereviz sapı, 1 parça ananas, 1 çay kaşığı kadar tarçın, 1 tane sıkılmış limon, 3 cm kadar zencefil, 5 adet buz blenderda karıştırılarak içilmelidir.

Ara Öğün

Ara öğünde ödem atıcı bir çay içilmektedir. 1 tutam kiraz sapı, 1 tutam mısır püskülü, 1 tam limon, 4 adet taze zencefil, 1 demet maydanoz, 1 tane dilimli kuru kayısı, 3 adet karanfil, yarım parça yeşil elma, 1 yemek kaşığı rezene, 1 litre su blenderda karıştırılarak içilmelidir.

-sıvı-diyeti-

Öğlen

Öğlen yağ yakan bir içecek tercih edilmelidir. 2 salatalık, 2 kivi, 4 kaşık az yağlı yoğurt, 1 adet diyet kefir, 5 dal taze, 6 adet buz blenderda karıştırılarak tüketilmelidir.

Ara Öğün

Ara öğün olarak 1 tane limon, 1 parça taze zencefil, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil, 1 çay kaşığı acı biber, 1 bardak su blenderda karıştırılarak içilmelidir. 2 saat sonra 1 çay kaşığı karabiber, 1 bardak domates suyuna katılarak tüketilmelidir.

Akşam

Akşam öğünü için 2 diş sarımsak, yarım kilo kabak, 5 adet soğan, 1 tutam dereotu, 1 tutam maydanoz, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 yemek kaşığı mercimek ve 3 bardak su, malzeme olarak kullanılmaktadır.

Sarımsak ve soğanları, yağ ile yumuşatmak gerekmektedir. Kabaklar parçalara ayrılmalıdır. Tencereye su koyulmalıdır. Kabaklar tencereye aktarılmalıdır. Tencereye, mercimek ve dereotu atılmalıdır. Pişirme işleminden sonra tüm malzemeler blenderdan geçirilmelidir.

3 Günlük Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

3 günlük sıvı diyeti programı 1 günlük diyete göre daha yoğun bir programdır. Diyet programı şöyledir:

1. Gün Sıvı Diyeti

1. gün için sabah kahvaltısında; salatalık, yeşil elma, limon, maydanoz, zencefil ve bir miktar su blenderdan geçirilmelidir. Oluşan karışım kahvaltıda içilmelidir. Ara öğünde bir bardak yeşil çay tercih edilmelidir. Öğle vaktinde; ıspanak, marul, zencefil, maydanoz, elma ve limon ile bir karışım hazırlanarak içilmelidir. Ara öğünde 1 bardak nar suyu tüketilmelidir. Akşam öğününde; havuç, limon, pancar, elma ve zencefil karışım yapılarak içilmelidir.

-sıvı-diyeti-

2. Gün Sıvı Diyeti

2. gün için sabah kahvaltısında; elma, ananas, nane ile karışım yapılarak tüketilmelidir. Ara öğünde 1 bardak elma suyu, öğle yemeğinde de 1 kase bal kabağı çorbası içilmelidir. Ara öğünde zerdeçal, bal, limon, pul biberden bir karışım yapılmalı, akşam yemeğinde 1 bardak nar ve elma suyu tüketilmelidir.

3. Gün Sıvı Diyeti

3. gün için sabah kahvaltısında; salatalık, karalahana, limondan oluşan bir karışım içilmelidir. Ara öğünde 1 bardak limonlu havuç suyu hazırlanarak tüketilmelidir. Öğle vaktinde marul, maydanoz, zencefil, ıspanak ve salatalık blenderdan geçirilmelidir. Bu karışım içilmeli, ara öğünde naneli elma suyu 1 bardak olacak şekilde tüketilmelidir. Akşam vaktinde kabak, ıspanak ve dereotu ile bir karışım hazırlanarak içilmelidir. Sıvı diyeti için 3 günlük olarak uygulanan program da bu şekilde tamamlanmalıdır.

1 ayda 20 kilo verdiren sıvı diyeti nedir, kısa bir sürede kilo vermek için neler yapılmalıdır, sıvı diyetinde kilo vermeye yardımcı olan düşük kalorili yiyecek ve içecekler nelerdir, sıvı diyetinde sadece sıvı mı tüketilir veya sıvı diyeti beslenme şekline uygun detoks tarifleri nelerdir sorularına yanıt verdiğimiz yazımızla ilgili yorumlarınızı bekliyor, deneyimlerinizi merak ediyoruz.

Yoruma kapalı.