4 Adımda Spiral Kilo Aldırır mı ?

Spiral Taktırmanın Avantajları

Kadınların hamile kalmamak için başvurdukları önemli doğum kontrollerinden birisi spiral taktırmaktır. Peki spiral kilo aldırır mı ? spiral kilo yapar mı? İlaçlı spiral kilo aldırır mı? Bakır spiral kilo aldırır mı? Hormonlu spiral kilo aldırır mı gibi birçok sorunun cevabı aranır.

Doğum kontrol hapı haricinde başvurulan bir yöntem olan spiral taktırma çok kısa vakit alan bir işlemdir. Hangi sağlık kuruluşunda dilerseniz spiral, doğum kontrolünü sağlamak amacıyla 5 dakikada takılabilmektedir. Spiral t şeklindedir ve bu spiralin ipli kısma rahim ağzının aşağı kısmına gelebilecek şekilde takılmaktadır. Genel olarak siz adetinizin sonuna gelmişken, yani adetinizin 4 ya da 5. Gününde takılabilmektedir. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken nokta, spiral takıldığı süre zarfında 1 hafta süresince cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir.

Spiral Kilo Aldırır mı ? Spiral Şişkinlik Yaparmı?

spiral-kilo-yapar-mi
Spiral Kilo Aldırır mı?

Evet, spirali taktırmasına takdirdik ama hepinizin beyninde aynı sorunun dolaştığına eminim: ‘Spiral kilo aldırır mı?’ Birçoğunuz bunu kendinize sormakta fakat cevap alamamaktasınız. Yukarıda da bahsettiğim gibi spiral, kişilerin hamile kalmasını engellemek amacıyla vücutlarına taktıkları bir araçtır. Yani spiral kısaca bir doğum kontrol aracıdır. Yani spiral, erkek hücrelerinin yumurtalığın geldiğinde döllenmeyi önlemek amacıyla tasarlanmışlardır. Bireyler herhangi başka bir korunma yöntemi kullanmadan sadece spiral taktırmakla, gebeliği yüzde 98 oranında engellemiş olmaktadırlar. Peki bu yöntemin avantajları, dezavantajları, gerçekten kilo aldırır mı hep beraber onlara bakalım.

1 – Spiral Taktırmanın Avantajları Nelerdir ? Spiral Kilo Aldırır mı Kadın Klübü Yorumları Nelerdir?

spiral kilo aldırır mı

Diğer korunma yöntemleri gibi her gün korunmak için yapacağınız bir şey bulunmamaktadır. Ayrıca spiraller bakır ve hormonlu spiraller olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bakır spiraller 10 yıl kullanılabilirken, hormonlu spiraller in ömrü sadece 5 yıldır. Yani bu sebeple spiral hem ekonomik hem de zamansal açıdan size fayda sağlayacak olan bir doğum kontrol aracıdır. Bakır uçlu spiraller,  hiçbir başka korunma ya da ilaca gerek kalmadan kolayca koruyabilen spirallerdendir. Ayrıca spirallerin bazı rahim ağzı hastalıklarına karşı da koruyucu olduğu bilinmektedir.

2 – Spiral Taktırmanın Dezavantajları

Spiral Taktırmanın en önemli dezavantajlarından birisi adet düzensizliğine yol açması ve ağrı yapmasıdır.  Ayrıca, bir diğer dezavantaj bir çok kişiyle cinsel ilişkiye giren kişilere cinsel hastalıkların bulaşmasını engelleyememektedir.

3 – Spiral Zayıflatır mı? Devlet Hastanesinde Hangi Spiral Takılıyor ?

Yukarıda bahsettiğim gibi iki çeşit spiral bulunmaktadır. Eğer taktırdığınız spiral bakır uçlu spirallerdense, kilo alıp vermeye hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Hormonlu spirallerin ise çok nadir bile olsa bazı kişilerde kilo alımına yol açabileceği düşünülmektedir. Ancak, kilo almanızın nedeni sadece spiraldir dersek, bu çok yanlış bir mantık olacaktır. Kilo almanızın başka bir çok nedeni olabilmektedir.  Kilo alma durumu kişinin metabolizması ve iştahına göre değişiklik göstermektedir.

4 – Hormonlu Spiral Yan Etkileri Uzman TV – Hormonsuz Spiral Yan Etkisi Var mıdır?

YouTube video

Yoruma kapalı.