Starbucks Kahveleri Değer mi Kaybediyor?

Starbucks kahveleri, Covid-19 pandemisi ile birlikte eskiye oranla daha az tercih edilir oldu. Öyle ki dünyaca devi kahve markası Starbucks, 2022 sonrası hedeflerinin çok gerisinde olduğunu açıkladı. Bunun nedeni olarak da Çin gibi geniş nufüslu bir ülkenin üçüncü karantina dönemine girmesi gösterildi. Biz de uzman ekonomistlerin de yaptığı açıklamalardan yola çıkarak Starbucks kahveleri neden eskiye oranla daha az tercih ediliyor bunu araştırmak istedik.

Starbucks Kahveleri Finansal Anlamda Ne Durumda?

Starbucks kahveleri, hem Türkiye’de hem de dünyanın diğer ülkelerinde her daim ilk sırada yer almayı başarmıştır. Özellikle de ABD, Türkiye ve Çin, Starbucks markasının en çok tercih edildiği ülkeler oluşmutur. Türkiye’de son yaptığı zamlar ile dikkat çeken marka, dünyanın pek çok ülkesinde benzer bir fiyat politikası uygulamaya başlamıştır.

Starbucks kahve fiyatları 2022 listeleri yayınlanmışken biz de markanın ani değer kaybına bir göz atmak istedik. Özellikle de Çin’de hızlı bir değer kaybına giren marka, 2022 sonrası büyüme hedeflerini pek de tutturacak gibi durmuyor. Elbette buna ABD içerisinde yaşanan bazı sendikalaşma hareketleri de eklenince dünya devinin işi biraz zor gibi gözüküyor.

Starbucks Kahveleri Pandemi Sürecinde Nasıl Etkilendi?

Starbucks kahveleri, dünyanın en sık tercih edilen markalarından biri iken pandemi sürecinde büyük bir sekteye uğramıştır. Özellikle de Çin gibi yüksek nüfuslu yerlerde karantinaların uygulanması, kahve zincirini zor durumda bırakmıştır. Bildiğiniz üzere Çin, karantina uygulamalarını sıkı tutan ve bu sayede Covid-19 oranlarını önemli ölçüde düşüren bir ülkedir. Ülkede yakın zamana dek tek bir vaka dahi görülmezken son dönemlerde baka sayısında önemli ölçüde bir artış meydana gelmiştir.

Vaka sayısındaki bu artış oranı da Çin’i üçüncü kez tam karantina tedbiri almaya zorlamıştır. Çin’de bulunan Starbucks dükkanları da zorunlu karantina dönemi boyunca kapalı kalmaktadır. Hatta Starbucks, geçtiğimiz sene tam 2.000 şubesini kapatmak zorunda kalmıştır. Bu durum, dünya devi kahve zincirini finansal anlamda oldukça fazla etkilemiştir. Çin, daha önceleri en çok Starbucks şubesi bulunan ülkelerin başında gelmekteydi.

starbucks-hours-not-satisfying-starbucks-employees
Starbucks Kahveleri Değer mi Kaybediyor?

Starbucks’ın İşçilerine Yaklaşımı Nasıl?

Starbucks kahveleri konusunda dikkat çeken bir diğer durum da kahve zincirinin işçilerine olan yaklaşımı oldu. Starbucks, işçi haklarını önemli ölçüde ihlal ettiği iddiası ile sarsılırken çalışanlar da seslerini sosyal medya kanalları ile duyurmaya devam ediyor. Hem Türkiye’de hem de ABD sınırlarında devam eden hak ihlalleri, işçilerin zorlu koşullarda çalışmasına neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok Starbucks işçisi, greve giderek kendi haklarını koruma altına almaya çalışıyor. Denver’de baş gösteren grevler zamanlar diğer bölgelere de yayılmaya başlayacak gibi duruyor. Sendikal haklarını kullanarak grev yapan işçiler, daha insani koşullarda çalışmak istediklerini bildiriyor.

Uzun çalışma saatlerinden şikayet eden çalışanlar, dünya devi markanın kendilerine maaş zammı yapmasını da bekliyor. Tüm bunlar olup biterken Starbucks’ın da yıllık karında önemli ölçüde bir azalma görülüyor.

Starbucks’ın Yol Haritası Ne Olacak?

Starbucks kahveleri, gelecek zamanda ne gibi adımlar atacak henüz netlik kazanmış değil. Yine de dünyanın pek çok bölgesine yayılan bu grevler ve hak arayışları markanın başını bir süre daha ağarıtacak gibi duruyor. Marka, tüm dünya çapında uyguladığı işçi hakları uygulamasını revize etmek durumunda kalabilir. Çin’de de yaşanan kayıplar yüzünden markayı daha da zor günlerin beklediği açık.

Starbucks filtre kahve fiyatlarına yaptığı artış ile ülkemizde de bir süre konuşulan bir marka olmuştu. Markanın fahiş fiyatlarla sattığı Starbucks soğuk içecekler menüsü de dikkat çeken bir diğer konuydu. Elbette döviz kurlarındaki artış da Starbucks kahveleri için talep edilen ücreti etkiliyor. Yine de Starbucks kahveleri, onca kazanç payına rağmen çalışanlarının haklarını yeteri kadar ödememeye devam ediyor. Bu da ister istemez tüm dünyada markaya karşı bir olumsuz tepkinin oluşmasına neden oluyor.

Markanın yeni yol haritası ne olacak tam olarak bilinmez ama Starbucks kahveleri, bu gidişata bir dur demek zorunda kalacak. Uzman ekonomistler de markanın değer kazancı için bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak : https://takecaffeine.com/starbucks-hours-not-satisfying-employees/

Yoruma kapalı.