Süpürge Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Süpürge Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüce yaratıcının Doğaya sunmuş olduğu şifalı bitkilerden bir tanesi de süpürge otu bitkisidir. Öyle ki, doğada insanoğluna emrine sunulmuş hiçbir bitkinin faydasız ve yararsız olduğu düşünülemez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

YouTube video

Yol kenarlarında, ağaç diplerinde, çayırlarda, meralarda, bahçe, dağda kısacası doğanın hep yerinde bu bitkileri görme şansımız vardır. İşte, süpürge otu bitkisi de bunlardan bir tanesidir. Peki, süpürge otu bitkisi nedir? Süpürge otunun faydaları nelerdir? İsterseniz gelin birlikte bakalım.

Süpürge Otu Nedir?

süpürge otu

Süpürge otu funda bitkisi olarak da bilinen ve eskilerin aslında daha yakın zamana kadar insanların evlerini süpürmek için kullandığı bir bitki dersek eminim hepiniz hatırlamış olursunuz. Evet, yanlış duymadınız. Evlerin süpürülmesi için kullanılan süpürgenin ta kendisidir bu bitki. Güneşi de pek sevmeyen ve her mevsim yeşil kalabilen aynı zamanda da boyu 1 metreye kadar uzayabilen bir bitki türüdür. Ayrıca bu bitkinin bilim dünyasında isminin “Calluna Vulgaris” olarak geçtiğini de belirtelim. Öte yandan tıp dünyasında tedavileri destek amaçlı kullanıldığı da bilinmektedir.

Süpürge Otu Nerelerde Kullanılmaktadır?

Bu bitkinin daha çok ticari alanda kullanıldığını biliyoruz. Çünkü kasnak, sepet ve süpürge yapılıp satışa sunulmaktadır. Yine bu bitkinin tohumu kurutularak kuşların yemesi için yem malzemesi olarak da kullanıldığını biliyoruz.

Süpürge Otunun Faydaları Neleridir?

süpürge otu

Süpürge otunun ticari yönü olduğu kadar sağlık yönünden de önemli bir yeri bulunmaktadır. Yani tıp dünyasında da bu bitkinin kullanıldığını biliyoruz. Peki, o zaman bu süpürge otunun faydaları nelerdir? İşte cevaplar…

Kurdeşen (Ürtiker) Dökülmelerine İyi Gelir!

Süpürge otu genel anlamda cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de kurdeşen hastalığıdır. Kurdeşen hastaları tedavi amaçlı olarak süpürge otu tohumundan faydalanabilirler. Bundan dolayı günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı kadar süpürge otu tohumunu kurdeşen dökülmelerinde iyileştirme amaçlı kullanılabilmektedir.

Terletme etkisi vardır. Ateş düşürür!

Süpürge otunun insanları terletme etkisinin olduğu da bir gerçektir. Bundan ötürü süpürge otunun terletme etkisi vardır. Özellikle gribal kaynaklı enfeksiyonlarda terlemenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı hastalar bu yolla terletilmektedir. Böylece enfeksiyona neden olan mikropların terleme yolu ile yok edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca varsa hastanın ateşi de bu sayede düşmektedir.

Rahim Ve Vajinalı İltihaplara İyi Gelir!

Rahim ve vajinal yönden iltihaplı hastalara iyi gelmektedir. Özellikle sancı çeken gebelerin ağrısını hafifletir. Yalnız gebe olan bayanlar mutlaka doktoruna danışmadan bu bitkiyi kullanmamaları daha faydalı olacaktır.

İdrar Yolları Enfeksiyona İyi Gelir!

süpürge otu

Hastaların ateşinin yükselmesine ve günlük hayatının kalitesinin düşmesine sebep olan idrar yolları enfeksiyonuna iyi geldiğine de ifade etmek isteriz.

Diğer Faydaları Nelerdir?

Süpürge otunun başka faydaları da vardır. Onlar ise;

  • Kalp – damar hastalıklarına iyi gelir.
  • Böbrek taşların düşürülmesinde hastaya yardımcı olur.
  • Gut hastalığına iyi gelir.
  • Prostat kanserinde, cilt hastalıklarında ve bel soğukluğu gibi hastalıkların tedavilerinde destek amaçlı kullanılmaktadır.

 

Süpürge Otu Zararları Nelerdir?

Süpürge otu bitkisinin zararlarına bakacak olursak bu bitkinin aşırı oranda kullanılması durumunda kişinin tansiyonunu düşürebilme potansiyeline sahip olduğunu belirtmemiz gerekir. Yani bu bitkinin tüketim konusunda aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca tok karnına tüketilmesi tavsiye olunur.  Aynı zamanda gebe olan kadınların doktorlarına danışmadan süpür otu bitkisini kullanmamaları önerilir.

 

Not: Sağlık sorunlarınızı her zaman ilk olarak doktorunuza başvurunuz. Sağlıcakla kalınız.

 

 

Yoruma kapalı.