TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN YİYECEKLER

Hangi Yiyeceklere Dikkat Edilmeli

Bakteriler bazı yiyeceklerin üzerinde, diğer yiyeceklere oranla daha fazla oluşur.20 dakika dışarda kalmış olan bir besin maddesinde bakteriler hızlı bir şekilde oluşarak yayılırlar. Şimdi dikkat edilmesi gereken birkaç yiyecek türünü hatırlatalım…

Ağaçta yetişen kuruyemişlerde hayvanlardan kalan bakteri çeşitleri bulunabilir.

Çiğ Kuruyemişler

Ağaçta yetişen kuruyemişlerde hayvanlardan kalan bakteri çeşitleri bulunur. Yerden toplanarak yenilen kuruyemişlerde de aynı şekilde olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gerekir. Tercihen kavrulmuş olan kuruyemişleri tüketmenizi öneririz.

Kısa zamanda bakteri oluşan gıdalar içinde çiğ tüketilen deniz ürünleri de bulunmaktadır.

Çiğ Yenilen Deniz Ürünleri

Kısa zamanda bakteri oluşan gıdalar içinde çiğ tüketilen deniz ürünleri de bulunmaktadır. Bu nedenle deniz ürünlerinin pişmiş olarak tüketilmesinde fayda var.

Bu tür ürünler birkaç hafta boyunca dolapta kalınca üzerlerinde listerya denilen bakteri üretmeye başlar.

Etler Ve Yumuşayıp Sararmış Peynirler

Bu tür ürünler birkaç hafta boyunca dolapta kalınca üzerlerinde listerya denilen bakteri üretmeye başlar ( dondurucuda olan etler değil) her şeye rağmen beklemiş ve hatta sararmış ürünleri tüketen kişilerde karın ağrısı ve de ishal görülebilir, bizden uyarması…

Tavuklarda görülebilen salmonella bakterisi yumurtalara geçmiş olabilir.

Pastörize Edilmeyen Yumurtaları Tüketmek

Tavuklarda görülebilen salmonella bakterisi yumurtalara geçmiş olabilir. Bu nedenle yumurtaların belli bir ısıda bakteriler ölecek şekilde pastörize edilmesi gereklidir.

Yoruma kapalı.