Uzun Yaşamın Sırları İçin 8 Dakika Ayırın 

0 110

İnsanlar arasında ayrıcalık olarak görülen uzun yaşamın sırları, geçekten herkesin öğrenmesi gereken bir konudur.

Her insan uzun yaşamak ister. Ancak yaratıcı tarafından herkese biçilen ömür bellidir. Peki neden uzun yaşamın sırları şeklinde bir konu var o zaman? Ömrün uzun olmasından kast edilen şey, niteliksel değil niceliksel olarak daha fazla yaşamaktır. Sağlıklı ve huzurlu bir ömür mü daha uzun olur yoksa sağlıksız ve hastalıkla geçen bir ömür mü? Bu soruya cevap  verilirse uzun yaşamın sırrı daha iyi anlaşılacaktır.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (8)

Dolayısıyla sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak için uzun yaşamanın yanında vücudumuzun da sağlıklı bir şekilde olması önemlidir. Uzun yaşamın sırları nelerdir ? sorusuna verilecek eşsiz değere sahip birçok cevap vardır. Fakat herkesin yapabileceği en basit olanlarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. 

Dünyanın En Uzun Ömürlü İnsanlarından Sağlıklı Yaşam Sırları 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (6)

Dünya üzerinde uzun yaşam sırları bilgisini kendi yaşamları üzerinden anlatan insanlar vardır. Bu insanların hayatına baktığımızda maddi ve manevi kaygılarının çoğunlukla olmadığı görülür. Durum böyle olunca kendilerine ayırdıkları zaman hem daha çok artmakta hem de yaşanılan ömür fazlasıyla kaliteli oluyor. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (4)

Şimdi uzun yaşayan insanlardan, uzun yaşamın sırları hakkında verdikleri önerilere bakalım: 

 • Bu konuda ki ilk öneri, insanlarla olan ilişkilerin mutlaka güzel olması gerektiğidir.
 • Düzenli, kaliteli uyku uyumalı ve bu uykunun süresi en az 7 saat olmalı. 
 • Beslenme için sağlıklı ve taze olan her besinden yeteri kadar yenilmeli. (%80 doygunluk idealdir.)
 • Haftada en az 3 kez düzenli olarak egzersiz yapılmalı. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (2)

 • Yasemin çayı insan vücudu için çok yararlıdır. Her gün mutlaka içilmeli. 
 • Ekmek tüketimi kararında ve tam tahıllı ürünler tercih edilmeli. 
 • Bal, balık ve et tüketimi kesinlikle her hafta olmalı öğünlerde yer aşmalıdır. 
 • Sebzeden asla vazgeçilmemeli, her öğüne eklenemiyorsa da düzenli olarak her gün tüketilmelidir. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (2)

 • Meyveler mevsiminde mutlaka tüketilmeli. 
 • Cilt kırışıklıkları için kimyasal içeren kozmetik ürünler yerine zeytinyağı kullanılmalı. 

Uzun ömürlü yaşamanın sırları için yukarıdaki maddeleri de dikkate alarak kendimize dikkat etmeliyiz. Özellikle egzersiz ve spor yaparak başta kalbimizi ardından tüm vücudumuzu güçlendirmeliyiz.  

Uzun ve Mutlu Yaşamanın Sırları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (3)

Uzun yaşama işini çözdükten sonra konu en önemli yere geliyor: Mutluluk. İşte bu noktada şu bilinmelidir; uzun yaşayan kişi, zaten hayatının çoğu zamanında mutlu olmuştur ve hayatında stres çok olmamıştır. Uzun yaşamanın sırları aslında mutluluktan geçiyor. Bir de beden sağlığına dikkat edince istediğimiz yaşam süresi kendiliğinden geliyor. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (5)

Özellikle uzun yaşamak istemek bir amaç olmamalı. Çünkü bu konuyu amaç edinirsek her eksik yapılan şey de kendimizi stres altın hissedeceğiz. Bu yüzden amaç edinmek akışına bırakarak yaşamaya bakın. Kendi sağlığınızı düşünerek akıl, kalp ve fizik konusunda kendinizi geliştirin. Uzun yaşamın sırları işte bunları başardığınızda somut bir örnek olarak hayatınızda görmüş olacaksınız.

Uzun Yaşamanın Sırları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (9)

Uzun yaşamın sırları konusunda doktorları da dinlemekte fayda var. Doktorların vurgu yaptığı en önemli 2 konuyu sizlerle paylaşalım. Öncelikle düzenli egzersiz yapılmasının şart olduğu vurgulanmaktadır. Egzersiz yardımı ile kemiklerin her zaman sağlıklı kalacağı yaşlılık anında bile dinç olmayı sağlayacaktır. Bu sayede eklem ağrıları olmayacaktır. Konforlu bir yaşamı bedenimize hediye etmiş olacağız. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (10)

İkinci konu ise beslenmenin çok önemli olduğu ve beslenme konusuna oldukça dikkat edilmesi gerektiğidir. Beslenirken asla tıka basa mideyi doldurmayın. Şişkinlik başladığı anda yemeyi bırakın. Besinler arasında her zaman balık ve sebze mutlaka olsun.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (11)

Meyve ve tahılları da dengeli bir şekilde beslenme programınıza entegre ettiğinizde, oldukça sağlıklı bir hayat sizi bekliyor olacaktır. Uzun yaşamanın sırları hakkında doktorların üzerinde durduğu bu 2 konuya dikkat etmeniz sağlığınız için önem arz ediyor. 

Uzun Yaşamanın Sırrı Evlenmemek midir ?

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (13)

Eğer evlenmek ömrü kısaltıyorsa, neden insanlar bu riski göze alıyor düşünmek gerek. Evet, evlilik kolay bir konu değil, elbette zorlukları vardır. Ancak bu konuda asıl bakılması gereken yer, çiftler arasındaki sevgi ve saygı ilişkisinin nasıl olduğudur. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (12)

Evlilik için adım atarken çiftleri çok mutlu görüyoruz. Ömrü kısaltan bir şey için bu kadar mutluluk fazla değil mi? Aslında evlenmek ömrü kısaltmıyor. Evlilik içinde yaşanan olumsuzluklar, her iki çift içinde hayat konforunu azaltıyor. Özellikle fiziksel görüntülerini incelediğimizde kısa zamanda genç yaşlarına rağmen yaşlılık belirtileri ortaya çıkıyor. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (14)

Sonuç olarak uzun yaşamanın sırları konusunda evliliğin etkisi büyüktür. Doğru kişi ile yapılan bir evlilik sonucu daha huzurlu bir hayat yaşanacak ve bunun neticesinde daha uzun yaşanılmış olacaktır. Yanlış iki insanın evliliği ise geçirilen yaşamın daha huzursuz ve kalitesiz olmasına neden olacaktır.

Tibetlilerin Uzun Yaşam Sırları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (15)

Tibetli insanlara göre uzun yaşamasının altında, insani özelliklerin ön planda olduğunu bilinmektedir. Bu özelliklerinin yanında bir de yedikleri besinlerden ve vücuda alınmaması gereken bazı maddelerin tüketilmemesi sayesinde Tibetliler, ölüm yaşına kadar uzun ve kaliteli bir ömür sürmektedirler.  

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (16)

Peki, Tibetlilerin uzun yaşamın sırları konusunda yaptıkları şeyler nelerdir? Maddeler halinde bu surların ne olduğunu birlikte inceleyelim: 

 • İnsanlara hoşgörülü olmak ve bu hoşgörüyü sürdürmek.  
 • İnsanlara yardım etmek. 
 • Güzel yaşamak. 
 • Kalbimizde hep iyi duygular beslemek. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (18)

 • Tereyağı yemek. 
 • Temiz havada yaşamak. 
 • Sigara tüketmemek. 
 • Alkol almamak. 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (17)

Yukarıdaki maddeleri dikkate alıp Tibetliler’in uzun yaşam sırları hayatımıza uygulandığı takdirde, güzel ve mutlu bir ömür sürebiliriz. Özellikle şehir yaşamında insanlara karşı Tibetliler gibi olmayı başarmalıyız. Bu sayede toplum olarak daha hoşgörülü olabiliriz.

Uzun Yaşamak Sağlıklı Beslenmenin Sırrı Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (20)

Çoğu insan uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak ister. Fakat bunu isterken üstüne düşeni doğru yapıyor mu? ya da kaliteli yaşamak için doğru besleniyor mu? Bu soruların cevaplarını mutlaka kişi kendine sormalıdır. Bu sorular cevaplanmadan kaliteli bir ömür sürmek mümkün değildir.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (21)

Uzun yaşamanın sırları konusunda önemli hususlardan bir tanesi sağlıklı beslenmektir. Özellikle insan, yapısı gereği sağlıksız her besin için reaksiyon/tepki verir. Bunu anlamak için bedenimize, yüzümüze bakmamız yeterli olacaktır.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (22)

Sağlıklı beslenip uzun yıllar yaşamak için ilk önce hayatımıza taze meyve ve sebzeyi eklemeliyiz. Haftada en az 2 kere balık tüketmeliyiz. Et tüketiminde taze olmasına dikkat ederken, porsiyon olarak gerektiği kadar tüketmeliyiz. Bunlar sağlıklı beslenmenin altın kurallarıdır. 

Uzun Yaşamanın Sırları Kitap Önerisi – Uzun Yaşamın Sırları 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (23)

Uzun yıllar yaşamak aslında insanın kendi içinde başlayan bir süreçtir. Fakat insan kendi içine ya da bedeninin verdiği tepkilere kulak vermeyip dışarıdan yardım almayı seçer. İşte bu noktada imdadımıza kitaplar yetişmektedir.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (24)

Uzun yaşamanın sırları kitabı düşünüldüğünde, bu konuda yazılmış birçok eser karşımıza çıkmaktadır. Uzun yaşamın sırları için yazılan bazı kitapların isimleri şu şekildedir.

 • Sağlıklı Uzun Yaşamanın Sırları– A Yılmaz BOZKURT 
 • Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı-Ikıgai 
 • Ölmek ya da Ölmemek- Dr. Mıchael Greger 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (25)

 • Yüz Yıl Yaşamanın Sırları-Dr. Maoshing Ni 
 • 150 Yıl Yaşayabiliriz-Prof. Mikhail Tombak 
 • Sağlıklı ve Uzun Yaşamanın Sırları-Dr. Ender Saraç 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (26)

Kitapları incelediğinizde konunun geneline yayılan önerilere ulaşacaksınız. Ancak yine de uzun yaşamın sırları için size yol gösterecek bu kitapları incelemekte fayda var. 

Sağlıklı Yaşamanın Sırrı Beştir – Uzun Yaşamın Sırları 

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (27)

Kısaca uzun yaşamak nedir? diye sorduğumuzda, pek çok cevap bulmak mümkündür. Tabi bu sorunun cevabını biraz araştırma yapan herkes kolaylıkla bulabilir. Fakat doğru kaynak bulmak burada önemli noktadır. Dolayısıyla doğru ve güvenilir adreslere bakmak önemlidir.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (28)

Sağlıklı yaşamanın beş tane sırrı bulunmaktadır. Bu beş sır kaliteli bir hayat ve uzun bir ömür yaşamak için gereklidir. Bu beş sır şu şekildedir;

 • İlk olarak düzenli bir uyku ile güne uyanmak.
 • İkinci olarak güzel besin açısından zengin bir kahvaltı yapmak.
 • Üçüncü olarak düzenli bir egzersiz ile yaşamı sürdürmek.
 • Dördüncü sırrımız stresten uzak durmak.
 • Beşinci ve son sır olarak insanlarla ilişkileri olumlu bir akış içinde sürdürmek.  

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (29)

Uzun yaşamın sırları hakkında önemli olan sizin hayattan ne istediğinizdir. Bu sorunun cevabını oturup düşünmek ve bir karar verip hayatın güzelliklerinden faydalanmak gerekiyor.

kolay-diyet-listesi_uzun-yasamin-sirlari-icin-8-dakika-ayirin (30)

Uzun yaşamın sırları içerisinde sağlıklı yaşamak da yer alır. Peki nedir bu sağlıklı yaşamın sırları? Öğrenmek için sağlıklı yaşamak için yapılması gereken 5 şey, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊

mersin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.