Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı Neden Yapılır?

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Vajina daraltma bir diğer adı ile Vajinoplasti ameliyatı nedir? Vajina daraltma ameliyatı neden yapılır? Estetik işlemlerin artması, teknolojinin gelişmesi ile birlikte kadınlarında estetik operasyonlara bakış açısı değişti. Gerek sağlık sebepleri, gerekse psikolojik sebepler olsun, bedeninin görünümünden memnun olmayan kişiler estetik operasyonlara yönelmeye başladı. Bu işlemlerden biri de vajinoplasti ameliyatıdır. Peki, vajina daraltma nedir?

Vajinoplasti Ne Demek?

vajina-daraltma
Vajina Daraltma

Kadın vajinası yapısı gereği sarkma ve genişleme eğilimi gösterebilir. Normal doğum sonrası vajinada genişleme meydana gelebilir ya da genetik yapı itibariyle oluşabilir. Bu durumda kadınların cinsel ilişkilerini, psikolojisini hatta günlük yaşamını bile olumsuz etkilemektedir. Vajinoplasti, genişlemiş olan vajinal doku alınarak, vajina etrafında bulunmakta olan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması işlemine denmektedir.

Vajinoplasti Belirtileri Nelerdir? Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Her kadının genetik yapısı birbirinden farklıdır. Bazı kadınların vajinası genişleyebileceği gibi bazılarınınki ise hiç deforme olmayabilir. Peki genişlemiş vajina belirtileri nelerdir?

  • İstemsiz idrar kaçırma problemi yaşıyorsanız,
  • Vajina kaslarınızı sıkamıyorsanız,
  • Sürekli idrara çıkma isteği yaşıyorsanız,,
  • Orgazm olmada zorluk yaşıyorsanız,
  • Cinnsel ilişki sırasında herhangi bir şey hissetmiyorsanız, vajinal genişleme belirtilerini taşıma ihtimaliniz yüksek olabilmektedir.

Yukarıda sayılan sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız alanında uzman bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşebilirsiniz. Peki, genişleyen vajina daraltma nasıl yapılır?

Vajinal daraltma işlemi genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Genital bölgeye uygun kesiler ve işlemler yapılarak yaklaşık 30 veya 40 dakika süren bir işlemdir. Vajina girişi yaklaşık  3-4 cm daraltılarak dikiş atılır. Bu dikişler kalıcı değildir ve zamanla kaybolarak erimektedir. Daraltma işlemi sonrası hastaların psikolojisi ve cinsel ilişki esnasında yaşayacakları kaygıların azaltılması hedeflenmektedir.

Vajina Daraltma Yöntemleri Nelerdir? Ameliyatsız Vajina Daraltma Mümkün Mü?

vajina-daraltma

Vajina genişlemesi problemi yaşayan kadınlar bazen cerrahi işlemlerden uzak durabiliyor. Bunun sebepleri kişiden kişiye değişebiliyor. Bu nedenlede alternatif başka yöntemler arayışına girmektedirler. Vajinoplasti işlemlerinden bazıları ise şöyledir:

1 – Cerrahi İşlem ve Lazer Yöntemi İle Vajina Gençleştirme İşlemi

Genel aneztezi alınta yapılan cerrahi işlemler ile vajina genişlemesinin önüne geçilebilmektedir. Genel aneztezi almadan en az risk ile bu sorunu ortadan kaldırmanın bir diğer yolu ise lazer yöntemini kullanmaktır. Vajinal rejuvenasyon yani lazer ile daraltma operasyonu, cerrahi işlemlerin yerine yapılan vajina gençleştirme işlemidir.

Lazerle vajina daraltma klasik cerrahi ameliyatlar yerine tercih edilebilecek riski az, iyileşme süresi kısa olan bir işlemdir. Lazer ile yapılan işlemlerde herhangi bir kesi ya da doku alınmamaktadır. Vajinaya lazer probu ile girilir ve vajina dokusunun lazerle sıkılaştırılması hedeflenir.

Lazerle Vajina Daraltma Yaptıranlar Kadınlar Kulübü Yorumları

Kadınlar Kulübu kullanıcılarının bazıları lazer ile yapılan genital gençleştirme işleminin uzun süreli işe yaramadığını belirtiyorlar. Bazı kullanıcılar ise işlemden memnun olmaktadır. Fakat genel olarak cerrahi operasyonların daha etkili olduğu kullanıcılar tarafından belirtilmekte. Bu nedenle en iyi kararı verebilmek için uzman bir hekimden görüş alıp muayene olmak daha sağlıklı olmaktadır.

2 – Pelvik Taban Egzersizi Yöntemi

Vajina kaslarını daraltma egzersizi ile vajina kaslarınızın daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan egzersizler sayesinde vajina kaslarının güçlenerek sarkmaların ve genişlemenin önüne geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle pilates gibi egzersizler yaparak kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kegel egzersizi yaparak pelvik taban kaslarını güçlendirebilirsiniz. Pelvik taban kaslarınızı 3 ya da 5 saniye kadar sıkıp bırakmak yeterli olacktır. Ayrıca idrarınızı yaparkende bu yöntemi uygulamak kaslar için faydalı olacaktır.

3 – Sağlıklı Beslenme İle Vajina Gençleştirme

Sağlıklı ve dengeli beslenmek hiç şüphesiz ki vücut için çok sağlıklı olmaktadır. Kilo alımının dengeli olması, sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi elbetteki tek başına yeterli olmayacaktır. Fakat dengeli ve sıkı bir vücut ile birlikte sarkmaların önüne geçilebilir, yapılan egzersizler ile birlikte pelvik taban kasları güçlendirilir. Böylece vajinal genişleme bir miktar azaltılabilir.

Evde Vajina Daraltma Yöntemleri Nelerdir?

vajina-daraltma

Evde yapacağınız egzersizler ya da yöntemlerle vajina genişlemesi bir miktar önlenebilir. Bu tür yöntemleri uygulamaya karar vermeden önce mutlaka doktor kontrolünde sağlıklı bir şekilde ilerlemek sizin için faydalı olacaktır. Evde yapacağınız egzersizler ile kaslarınızı güçlendirebilir, sağlıklı beslenerek vücudunuzu daha sıkı bir forma sokabilirsiniz. Böylece kaslarınız güçlenerek bir nebzede olsa yaşanacak deformasyonun önüne geçebilirsiniz.

Ameliyatsız Vajina Daraltma Fiyatları Ne Kadar?

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları işlemin yapılacağı hastane, doktor veya kliniğe göre farklılık gösterebilmektedir. Bu tip vajinal estetik işlemleri devlet tarafından karşılanmadığı için maliyetli olabilmektedir. Cerrahi operasyonlar, lazer ile yapılan işlemlere göre daha maliyetli olabilir. Bu nedenle detaylı bir araştırma yaparak size en uygun doktoru tercih edebilirsiniz.

Vajina Daraltma Yaptıranların Yorumları Nasıl Olmaktadır?

Vajina daraltma ameliyatları yaptıran kişiler, yaşadıkları tecrübeleri çeşitli platformlarda başka kadınlar ile paylaşabilmektedir. Vajina daraltma sonrası yaşadıkları tecrübeleri paylaşan kullanıcıların bazıları süreçten çok memnun olduklarını, sorunlarının ortadan kalktığını belirtmektedir.

Kadınlar cinsel ilişki sırasında yaşadıkları kaygıların azaldığını, bazı kullanıcıların ise günlük hayatta yaşadığı sıkıntıların azaldığı görülmektedir. Peki kadınlar kulübünü sık kullanan kadınlar süreç hakkında ne diyor? İşte cevaplar…

Vajina Daraltma Kadınlar Kulübü Kullanıcıları Yorumları Nasıl?

vajina-daraltma

Vajinal daraltma ameliyatı sonrası yaşadıkları tecrübeleri başka kadınlar ile paylaşan kullanıcılar bir hayli fazla. Özellikle kullanıcılar vajinoplasti sonrası ilk ilişki ne zaman sorusunu sıklıkla sormakta. Süreç hakkında bilgi sahibi olan kadınlar, doktorlarının kendilerine aktardığı bilgilere göre en az   6 hafta beklemeleri gerektiğini aktarıyorlar.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeleri bu platformlar aracılığı ile ya da uzman hekim görüşleri alarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu tür estetik operasyonlar lazer veya genel anestezi altında olacağı için özellikle hekim görüşü ile ilerlemek sağlığınız için daha faydalı olacağını hatırlatmakta fayda vardır.

Vajina Daraltma Fiyatları

Genital estetik işlemleri devlet tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle de işlemin yapılacağı ile, hastaneye ya da hekimlere göre vajinoplasti fiyat tarifesi farklılık gösterebilmektedir. Yapılacak işlemler için her doktor farklı fiyat verecektir fakat ortalama olarak 4500 TL ile 10000 TL arasında değişebilmektedir. Fakat bu fiyatların kesin olmadığını hatırlatmakta fayda vardır.

Vajina daraltma operasyonu yaptırmaya karar verdiğinizde sağlığınız için tercih edeceğiniz sağlık kuruluşunun temiz ve güvenilir olmasına özen gösterin. Aksi takdirde olumsuz durumlar ile karşılaşabilir ve sağlığınızda olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.